به بهانه روز تولد پدر نجوم مدرن؛ نیکلاس کوپرنیک

اوایل سال ١۵۰۰ میلادی که مردم هنوز معتقد بودند خورشید به دور زمین می‌گردد، دانشمند لهستانی، نیکولاس کوپرنیک ادعا کرد این زمین و سیارات دیگر هستند که روی مداری به دور خورشید می‌گردند. هرچند کوپرنیک این مدارها را به اشتباه دایروی در نظر می‌گرفت ولی مدل او پایه‌ محکمی برای کیهان‌شناسی شد.

نیکولاس در ١٩ فوریه‌ ١۴٧٣ میلادی (۳۰بهمن ۸۵۱ شمسی) در شهر وارمیای لهستان به دنیا آمد. او که قرار بود در زمینه‌ الهیات مطالعه کند، در سن ١۸سالگی به ایتالیا سفر کرد اما بیشتر وقت خود را صرف مطالعه‌ ریاضیات و ستاره‌شناسی نمود.

در زمان او مردم هنوز پیرو نظریه زمین‌مرکزی بودند. در سال ١۵١۴، او کتابی دست‌نوشته را به دوستان خود نشان داد که در آن ایده خورشیدمرکزی خود را توضیح داده بود. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ریاضی‌دانان با نظریه زمین‌مرکزی در آن زمان، عدم توجیه حرکت عقب‌گرد سیارات در این نظریه بود؛ یعنی مشاهده این پدیده که در بعضی از شب‌ها حرکت بعضی سیارات در آسمان به‌صورت عقب‌گرد است. کوپرنیک در کتاب خود، این مسأله و همچنین طلوع و غروب خورشید و حرکت ستارگان و گردش فصل‌ها را به‌وسیله مدل خورشیدمرکزی توجیه کرد. او این کتاب را «درباره‌ گردش افلاک آسمانی» نامید.

البته این کتاب تا سال ١۵۴٣ چاپ نشد؛ تنها دو ماه قبل از مرگ او. پس از چاپ کتاب، کلیسای کاتولیک در ابتدا مخالفتی با آن نداشت. اگر این کتاب می‌توانست به منجمان در انجام محاسبات کمک کند، حتی در صورت درست نبودن مطالب آن، ایرادی نداشت که چاپ شود اما در نهایت در سال ١۶١۶ ممنوع اعلام شد.

اهمیت کار کوپرنیک فقط به بیان مدل خورشید‌مرکزی ختم نمی‌شود، بلکه این مدل پایه‌ای شد بر این نکته که نقطه مرجحی در عالم وجود ندارد که امروزه آن را به‌عنوان اصل کیهان‌شناسی می‌شناسیم.

نیکولاس در سن ٧۰سالگی و در اثر سکته مغزی درگذشت. جسد او در قبری بی‌نام و نشان در کلیسای شهر فرامبورک لهستان دفن شد تا سال ۲۰۰۵ که محققان اعلام کردند جمجمه‌ او را با استفاده از دی‌ان‌ای موهای پیداشده در کتاب‌هایش شناسایی کرده‌اند. بقایای او همراه با احترام کلیسا در سال ۲۰۱۰ در همان شهر دفن شد.

توسط نوشین ترابی

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.