با خفت‌گیرها چه کنیم؟

هر از چند صباحی یک نفر پیدا می‌شود که ادعا می‌کند اصلا جلوی همین سلف یکی از مأمورین حراست سوار بر موتور گوشی‌اش را زده. این‌طور که به نظر می‌رسد، راهکارهای دانشگاه در این زمینه تاکنون چندان موفق نبوده یا اگر موفق بوده، هدفش خوشحال‌کردن خانواده‌های خفت‌گیران محترم بوده. شورای صنفی هم که آخرش حرف خودش را می‌زند و تقاضای سرویس عبور و مرور می‌کند. در چنین شرایطی، جای خالی یک نگاه سوم که بی‌طرفانه به تحلیل بپردازد و راه‌حل بدهد به شدت احساس می‌شود. آن نگاه سوم ما نیستیم، اما چون مسئولیتش را کسی بر عهده نمی‌گیرد؛ خُب اصلا خودِ خودمانیم! امیدواریم راه‌های پیشنهادی در این متن، ظرف یک ماه یا زورگیران را از این منطقه پاک کند یا شریف را:

  • نشریات دانشگاه به‌طور برنامه‌ریزی‌شده ولی خیلی زیرپوستی، به‌شکلی که کسی بو نبرد، مقالاتی درمورد سرطان‌زا بودن تلفن همراه و لپتاپ منتشر کنند. اگر دانشجو گوشی یا لپتاپ نداشته باشد، هیچکس نمی‌تواند خفتش را هم بگیرد. صرفاً ممکن است در چند نفر اول خفت‌گیرها کُفری شده و دو سه تا نمودار روی تن بچه‌ها بکشند که اصلا این نمودارها زینت مهندس است و ایرادی ندارد.
  • به زورگیرها غذای سلف بدهیم. در غذای سلف دو نعمت موجود است و بر هر نعمت شکری واجب. اول آن‌که اگر دغدغه تأمین غذا را ازشان بگیریم شاید مشکل حل شد. دوم هم این‌که غذای سلف ذاتا آتش آدم را می‌خواباند. شاید بعدش کمی آرام‌تر شدند و صدایشان درنیامد. یک روزی از تقویم را هم به نامشان می‌گذاریم و به‌شان بختیاری می‌دهیم؛ ان‌شاءا… همه چیز خودش درست می‌شود.
  • زورگیرها را ببریم زیباکنار. این راه‌حل در نگاه اول هزینه‌آور است. اما با حل مسئله، هزینه‌اش به جیب دانشگاه و دانشجو برمی‌گردد. در زیباکنار فضایی فرهنگی مهیا می‌شود که زورگیرهای متخاصم با دانشجوها گفت‌وگوهای فاخر بکنند. البته ممکن است در نهایت مسأله حل نشود که اشکال ندارد. درعوض خفت‌گیرها چند غروب ربانی را تجربه کرده‌اند و حالا نمک‌گیرمان شده‌اند.
  • به خفت‌گیرها امکان تحصیل بدهیم. به مرور زمان جو شریف باعث می‌شود که این‌ها هم جوگیر بشوند و اپلای بکنند. احتمالاً در بازه کوتاهی می‌توان با سود ناشی از ارزآوری صادرات خفت‌گیر به کشورهای اروپایی پردیس را تعطیل کرد.

لازم به ذکر است که راه‌حل‌های بالا هیچ تضمین اجرایی ندارند ولی مگر پروژه‌هایی که تضمین اجرایی داشتند چه شدند که به اینها گیر بدهیم. امید است با به‌کارگیری تمهیدات فوق، مسئله حل و هرگونه بساط خفت‌گیری منحل شود.

توسط محمدحسین هوائی

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.