جوان‌ترین در مجتمع فناوری

سارا عباسی هستم، متولد سال ۸۴ و دانش‌آموز پایه دهم رشته ریاضی فیزیک دوره دوم متوسطه. توی دوران مدرسه به کتابای غیردرسی و خوندن مباحث مختلف علاقه داشتم. اوایل سال ۹۷ ایده ساخت یه نوع ماسک بیوباکتریال به ذهنم رسید که مانع قدرتمندتری نسبت به ماسک‌های عادی در برابر نفوذ آلودگی و ویروس‌ها باشه. خواستم برم دنبال ساختش، اما مدرسه‌مون خیلی جدی نگرفت و به همین خاطر مجبور شدم خودم برم درباره‌اش تحقیق و جست‌وجو کنم. برای این کار پیش یه مشاوری رفتم که یکی از افراد فعال در حوزه کارآفرینی بود. توی صحبتایی که با این مشاور داشتم، بهم پیشنهاد داد که با توجه به روحیات و علایقی که دارم، در زمینه کارآفرینی و کسب‌وکار شروع کنم به خوندن و تحقیق و فعالیت.

کم‌کم شروع کردم به خوندن کتابا و سایتای مختلف کارآفرینی و رفتن پیش آدمای مختلف و یاد گرفتن از اونا و مشورت باهاشون. توی همین ایام یکی از اقوام بهم شریف‌استار رو بهم معرفی کرد. شریف‌استار هدف خودش رو پرورش کارآفرینان نسل آینده معرفی کرده و من هم وقتی درباره‌‌اش تحقیق و پرس‌وجو کردم، بهش علاقه‌مند شدم و تصمیم گرفتم بهش بپیوندم. این‌طوری بود که حدود یه سال پیش با شریف‌استار آشنا شدم و توی آزمونش شرکت کردم تا به عنوان یکی از مخاطب‌هاش توی دوره‌هاش حضور داشته باشم، اما یه‌کم که گذشت و با بچه‌های شریف‌استار بیشتر ارتباط گرفتم، پیشنهاد شد که خودم هم به عنوان یه همکار توی این مجموعه مشغول به کار بشم و توی کارای مختلف بهشون کمک کنم.

تابستون که مدرسه‌ها تعطیل بود، کل روز رو توی شریف‌استار می‌گذروندم، ولی الآن که باید کلاسای مدرسه رو هم برم، چهار روز توی هفته، عصرا بعد تموم شدن کلاسای مدرسه میام دفتر شریف‌استار توی مجتمع فناوری شریف و کارای شریف‌استار رو پیش می‌برم. اوایل توی تیم محتوا و بازاریابی شریف‌استار بودم، ولی الآن توی واحد ارتباط با مشتری‌ها فعالیت می‌کنم. شریف‌استار کلی تجربه در زمینه کارآفرینی و کسب‌وکاری برای من داشته و بهم کمک زیادی کرده توی این مسیری که دارم می‌رم.

از اوایل تابستون امسال ایده یه استارت‌آپ رو هم پیش می‌برم؛ استارت‌آپی که می‌خواد بستری فراهم کنه تا دانش‌آموزای مناطق مختلف ایران که شاید توی محل زندگی خودشون به استادا و امکانات لازم برای کارای پژوهشی یا کارآفرینی دسترسی ندارن، بتونن با افراد فعال توی این حوزه ارتباط بگیرن، توی کلاسا و کارگاه‌های آموزشی مرتبط به صورت مجازی شرکت کنن و از استادا و افراد باتجربه مشورت بگیرن تا علایق‌شون رو توی این زمینه بتونن دنبال کنن. براساس کتابایی که توی زمینه کارآفرینی خونده بودم، مثل کتابای دکتر فیض‌بخش، یه مدل کسب‌‌وکاری براش نوشتم و توی یه مسابقه توی دانشگاه آزاد هم با این ایده شرکت کردم که اونجا تونستم مقام اول رو به دست بیارم و الآن هم دنبال گرفتن مجوزای لازم برای راه‌اندازی و گسترش این ایده هستم. توی مدرسه‌مون و چند جای دیگه هم یه‌سری کلاس و دوره آموزشی برای بقیه دانش‌آموزا برگزار می‌کنم؛ مقاله‌نویسی، ایده‌پردازی، کارآفرینی، توسعه فردی، ارتباط موثر، فن بیان و …

به زیست و درسای تجربی علاقه داشتم، ولی اومدم رشته ریاضی فیزیک، چون حس می‌کردم موقع انتخاب رشته برای دانشگاه، انتخابای متنوع‌تری برای ادامه دادن مسیر در زمینه کارآفرینی می‌تونم داشته باشم. الآن هم این دو سال مونده تا کنکور رو می‌خوام در کنار درس خوندن، کارای مربوط به راه‌اندازی و گسترش استارت‌آپ رو پیش ببرم و کارم توی شریف‌استار رو هم ادامه بدم و احتمالا برای دانشگاه تصمیم بگیرم مدیریت یا اقتصاد بخونم.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.