دوازدهمین نمایشگاه کار شریف

«کار»گاه عمومی

سابقه نمایشگاه کار به سال ۹۰ بازمی‌گردد؛ ۷ آبان آن سال با ابتکار دکتر شریف‌خانی، استاد دانشکده برق در محل دائمی نمایشگاه‌های دانشگاه که الآن مجتمع فناوری جایش سبز شده و سالن ورزشی جباری را به محل غیردائمی نمایشگاه‌های دانشگاه بدل کرده، نخستین نمایشگاه کار شریف کارش را آغاز کرد تا چند روزی کارجو و کارفرما را در کنار هم قرار دهد و حلقه اتصال‌شان باشد.

نمایشگاه کار شریف از آن سال به بعد هرسال برگزار شد و حتی به تقلید از آن، نمایشگاه دیگری به نام نمایشگاه کار ایران در خارج از دانشگاه هم شروع به کار کرده؛ نمایشگاهی که معمولا در بوستان گفت‌وگو برگزار می‌شود و امسال چهارمین دوره آن در بهمن‌ماه برقرار بود، اما نمایشگاه کار پرسابقه‌تر شریفی‌ها امسال دوره دوازدهمش را سپری کرد و از اول تا سوم اسفند در سالن جباری میزبان شرکت‌های مختلف و جویندگان کار و کنج‌کاوان بازار کار ایران بود.

نمایشگاه کار در چند سال اخیر متهم بوده به انحصار فرصت‌های شغلی مربوط به مهندسی کامپیوتر و مهندسی صنایع و مدیریت و غربت دیگر رشته‌های فنی‌-مهندسی. هرچند نمایشگاه کار تا حدی بازتابی از وضع فعلی بازار کار ایران است که ارج و قرب کدنویس‌ها و بازراریاب‌ها و مدیرمحصول‌ها در لیگ برتر آن است و دیگر مهندس‌ها باید در دسته پایین‌تر توپ بزنند، اما مرکز کاریابی شریف که امسال مسئول برگزاری نمایشگاه بود، تلاش کرد تنوع فرصت‌های شغلی وسوسه چرخیدن در نمایشگاه را در سر دانشجوها و فارغ‌التحصیلان همه رشته‌ها بیندازد و کسی آنجا به‌خاطر مهارت و تحصیلات و مدرک و تخصص احساس غریبی نکند. امسال حدود ۳۷ شرکتی که خودشان را به نمایشگاه رسانده بودند، بیش از ۵۰۰ فرصت شغلی را در حوزه‌های مختلف عرضه کردند؛ از مدیریت و بازاریابی و مالی و حساب‌داری و منابع انسانی و MBA و هنر و گرافیک و عکاسی و علوم ارتباطات و حقوق و زبان و روان‌شناسی تا ریاضی و آمار و محیط زیست و علوم و صنایع غذایی و میکروبیولوژی و پیراپزشکی و علوم زیستی و داروسازی و کشاورزی و معماری و طراحی داخلی و طراحی صنعتی و بهداشت و پلیمر و بایوتکنولوژی و دامپزشکی و علوم تغذیه و مهندسی‌هایی مثل برق و عمران و مواد و صنایع و کامپیوتر و شیمی و مکانیک و نساجی و هوافضا.

 

 

حضور در نمایشگاه برای همه افراد آزاد و رایگان بود و همین باعث شد دانشگاه بعد از مدت‌ها سه روز نسبتا شلوغ و پررفت‌وآمدی را، به ویژه در حوالی در انرژی و سالن جباری تجربه کند. نمایشگاه برای شرکت‌ها هم جایی برای ارتقای برند و معرفی خودشان است و هم محلی برای جذب نیروی انسانی مدنظرشان که این روزها، به‌خصوص برای شرکت‌های تکنولوژی نایاب و نایاب‌تر می‌شود. از سوی دیگر کارجوها و دانشجوها و فارغ‌التحصیلان هم با چرخیدن بین غرفه‌های نمایشگاه هم با فرصت‌های شغلی عرضه‌شده آشنا می‌شوند و می‌توانند برای استخدام در این موقعیت‌ها درخواست بدهند و هم با افراد فعال و باتجربه در حوزه منابع انسانی شرکت‌های مختلف به گپ‌وگفت می‌نشینند تا از مهارت‌ها و تخصص‌های مدنظر شرکت‌ها و سازمان‌ها آگاهی پیدا کنند. شرکت در کارگاه‌های آموزشی برگزارشده از سوی شرکت‌ها هم می‌تواند برای کارجوها ثمرات زیادی برای مسیر آینده‌شان در بازار کار به همراه داشته باشد. گسترش شبکه ارتباطی حرفه‌ای و شغلی نیز در این‌طور نمایشگاه‌ها و رویدادها معمولا در خلال گشت‌وگذار و دید و بازدید حاصل می‌شود.

با توجه به شیوع سویه جدید کرونا در روزهای برگزاری نمایشگاه کار، استقبال از آن به اندازه سال‌های قبل از کرونا نبود. در مجموع طبق آماری که خود برگزارکنندگان نمایشگاه اعلام کرده‌اند، در سه روز برپایی نمایشگاه حدود ۹ هزار نفر پایشان به نمایشگاه باز شد و چرخی بین غرفه شرکت‌های مختلف زدند. غرفه شرکت‌های مختلف، به‌خصوص آنهایی که در فضای استارت‌آپی و تکنولوژی فعال بودند، با برگزاری بازی‌هایی مثل ماروپله، لی‌لی، برج هانوی و دارت، اهدای جایزه‌هایی مانند فلاسک، ماگ و فلش، ارائه خوردنی‌های مختلف و ظاهر جذاب و مخاطب‌پسند توفیق خوبی در جذب مخاطب داشتند، اما برخی شرکت‌های صنعتی که در فضای فناوری اطلاعات فعال نبودند، ظاهر پیر و خسته‌ای داشتند و غرفه‌داران‌شان هم انگیزه زیادی برای جذب مخاطب از خودشان نشان نمی‌دادند و در نتیجه در بیشتر ساعت‌های نمایشگاه خلوت بودند.

کارگاه‌های برگزارشده در نمایشگاه نیز، هرچند موضوعات بعضی‌هاشان جذاب به نظر می‌رسید و ارائه‌دهندگان باتجربه‌ای هم محتوایشان را ارائه می‌دادند، اما در بیشتر موارد بیش از نصف صندلی‌های چیده‌شده در بخش جنوبی سالن جباری را نمی‌توانست پر کند که یکی از دلایلش دیر اعلام شدن موضوع آنها از سوی شرکت‌های برگزارکننده بوده است. همچنین در بیشتر غرفه‌ها فرم‌هایی برای موقعیت‌های شغلی عرضه‌شده در نظر گرفته شده بود تا بازدیدکنندگان اطلاعات‌شان را در آنها وارد کنند. مرکز کاریابی شریف نیز رزومه بازدیدکنندگان نمایشگاه را دریافت می‌کرد تا بعدا در اختیار شرکت‌ها قرار دهد. در مجموع حدود ۲۲۰۰ رزومه از طریق سایت نمایشگاه کار بارگذاری شد و به صورت دستی هم ۷۰۰ رزومه به دست مرکز کاریابی شریف و شرکت‌های حاضر در نمایشگاه رسید.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.