یلداهای دانشگاه، پس از یک سال وقفه

که آخری بود آخر شبان یلدا را

بالاخره بعد از دو سال، صبحِ صادقِ بعد از شب یلدای فراقِ دانشگاه و دانشجویان به نظر دمیده، سکوت دوساله شب‌های یلدای دانشگاه شکسته شده و بار دیگر نوای سازوآواز و خنده و زندگی، در زیر سقف آسمان شریف بلند شده است. شاید وعده‌های همیشگی وصال حافظ بعضا توخالی از آب دربیاید، اما وعده جناب شیخ اجل بالاخره به وقوع پیوسته و آخرِ شبان یلدا سررسیده؛ اگرچه که «شب فراق تو هر شب که هست، یلدایی است». در ادامه مرور مختصری داشته‌ایم بر آنچه به بهانه یلدا در گوشه و کنار دانشگاه اتفاق افتاده است.

 

جشن یلدای دانشکده مدیریت و اقتصاد

 

دانشکده مدیریت و اقتصاد

جشن یلدای دانشکده مدیریت و اقتصاد با حضور دانشجوهای ورودی ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ و تعدادی از فارغ‌التحصیل‌های دانشکده، یک‌شنبه، ۵ دی در سالن جابر برگزار و هم‌زمان به‌صورت زنده از طریق آپارات هم پخش شد. در این برنامه تعدادی از کارکنان و استادان دانشکده، از جمله دکتر مدنی‌زاده (رئیس دانشکده)، دکتر محمودزاده (مدیر امور دانشجویی و فرهنگی دانشکده)، دکتر فاطمی، دکتر علوی، دکتر تصوری، دکتر آرین، دکتر میرعمادی و دکتر کاظمی‌تبار حضور داشتند. در ابتدا دکتر علوی به رسم دیرین شب یلدا برای دانشجوها حافظ خواند و در ادامه میثم اکبری، عرفان حامدی و علی صفدری چند قطعه موسیقی از ناصر عبداللهی و محمدرضا شجریان را به‌صورت زنده اجرا کردند. بعد از آن ابوطالب حسینی به‌عنوان استندآپ‌کمدین روی سن رفت تا برای دقایقی خنده را مهمان صورت بچه‌ها کند. همچنین چند نفر از دانشجوهای سال‌خورده‌تر دانشکده، از خاطرات و تجربه‌های دوران دانشجویی‌شان برای تازه‌واردها گفتند. برگزاری مسابقات لب‌آهنگ و باد کردن بادکنک تا مرحله ترکیدن هم از دیگر بخش‌های مفرح این جشن بود و در آخر جشن، دانشجوها بالن آرزوهایشان را به هوا فرستادند که درنهایت تأسف پروژه با شکست مواجه شده و از میان ۳۰ بالن آرزو، فقط یکی از آنها راهی آسمان شد. امیدواریم که در آینده، پروژه‌های مدیریتی و اقتصادی مملکت را این‌گونه هوا نکنند.

 

جشن یلدای دانشکده مدیریت و اقتصاد

 

جشن یلدای دانشکده مدیریت و اقتصاد

 

دانشکده برق

جشن یلدای دانشکده برق، در روز شنبه، ۱۱ دی به همت و تلاش بچه‌های ورودی ۱۴۰۰ دانشکده که بعضا تابه‌حال پا به دانشگاه هم نگذاشته‌اند برگزار و بهانه‌ای شد تا تعدادی از دانشجوهای ورودی ۱۴۰۰ از شهرهای مختلف در دانشکده جمع شوند و برای اولین بار دانشگاه و دوستان‌شان را از نزدیک ببینند. جشن از چهار بخش کلیپ، مسابقه، موسیقی و حافظ‌خوانی تشکیل‌شده بود. مهمان برنامه دکتر فخارزاده (معاون فرهنگی دانشگاه و از استادان دانشکده) بود که حافظ‌خوانی را هم بر عهده داشت. هم‌چنین دکتر شمس‌اللهی و دکتر بابایی‌زاده (معاون دانشجویی دانشکده) نیز در این جشن حضور داشتند. درنهایت در بخش موسیقی، قطعه‌ای که دانشجوهای ورودی ۱۴۰۰ تهیه و تنظیمش را انجام داده بودند، اجرا شد و بسیار مورد توجه و تحسین قرار گرفت.

 

جشن یلدای دانشکده هوافضا

 

دانشکده هوافضا

جشن یلدای دانشکده هوافضا در دومین روز از زمستان ۱۴۰۰ در سالن جابر برگزار شده و هم‌زمان از طریق اتاق مجازی انجمن علمی دانشکده به‌صورت زنده پخش می‌شد. در ابتدا مهمان ویژه برنامه، دکتر اردشیر منصوری (استاد فلسفه و ادبیات) دقایقی درمورد چیستی و تاریخچه یلدا و همچنین تغییرات جشن یلدا از گذشته تاکنون سخن گفت. در ادامه علی رشیدی، یک استندآپ‌کمدی درمورد آموزش مجازی و اتفاقات دانشکده اجرا کرد. بعد از آن پوریا فتوحی و حسین فرهادی قطعات بی‌کلام «بوی عیدی» و باکلام «زمستون» را با گیتار و ساز دهنی به‌صورت زنده اجرا کردند. همچنین سه کلیپ موسیقی که از سوی ایلیا نیک‌طبع، امیرمهدی جاهدجو و پانیذ پورقدیری ضبط شده بود، در طول جشن پخش شد. در این برنامه دکتر هجران‌فر (رئیس دانشکده)، دکتر کیانی (معاون دانشجویی دانشکده)، دکتر حدادپور، دکتر نوازی و دکتر ابراهیمی در کنار دانشجوها حضور داشتند.

 

جشن یلدای دانشکده ریاضی

 

دانشکده ریاضی

جشن یلدای دانشکده ریاضی در روز پنج‌شنبه، ه دی به صورت مجازی با همکاری دانشجوهای ورودی ۱۴۰۰ برگزار شد. طراحی پوستر برنامه به عهده سید ستار لطفی فاطمی و نوید خوشکام بود. در ابتدای جشن پس از خوش‌آمدگویی به دانشجوها، دکتر رحیمی در مورد شب یلدا و فلسفه آن صحبت کرده و در آخر شعری از حافظ را برای دانشجوها خواند. پس از آن کلیپ موسیقی «جان مریم» که سارا علایی و بهراد صمیمی آن را نواخته بودند، پخش شده و در ادامه، موسیقی سنتی که حاصل زحمت ملیکا نصراللهی، علی کرمی و دانیال احمدپناه بود، شور و حال جشن را کامل‌تر کرد. سپس دکتر تفاق در گپ‌وگفتی خاطراتی از دوران دانشجویی‌اش را برای دانشجوها تعریف کرد. بعد از گفت‌وگو با دکتر تفاق، کلیپ موسیقی دیگری از قطعه «الهه ناز» که حاصل تلاش‌های مهنوش عظیمیان و بهراد صمیمی بود، پخش شد. انتهای جشن نیز به کلیپی طنز از مصاحبه‌ با دانشجوهای‌سال‌بالایی دانشکده اختصاص داشت.

 

جشن یلدای دانشکده مهندسی شیمی و نفت

 

دانشکده مهندسی شیمی و نفت

جشن یلدای دانشکده مهندسی شیمی و نفت در نهمین روز زمستان، در سالن جابر برگزار و هم‌زمان به‌صورت مجازی نیز پخش شد. در این جشن ابتدا دکتر مولایی (رئیس دانشکده) سخنرانی کرده و سپس دکتر رحیمی با خواندن چند شعر از دیوان حافظ سنت دیرین حافظ‌خوانی شب یلدا را به‌جا آورد. در ادامه دانشجوهای دانشکده قطعه‌ای موسیقی سنتی را به صورت زنده در سالن اجرا کردند. همچنین برنامه صندلی داغ با استادان، مسابقه عکس بچگی دانشجوها و کلیپ مصاحبه با دانشجوها از دیگر بخش‌های این جشن بود.

 

جشن یلدای دانشکده عمران

 

دانشکده عمران

مانند رسم هرساله، انجمن علمی مهندسی عمران از اوایل آذر برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن یلدا را شروع کرده ‌و به منظور پایان دادن به دو سال دوری دانشجوها از دانشگاه و خارج شدن از فضای خسته‌کننده مجازی، این جشن را در روز چهارشنبه، ۸ دی به‌صورت نیمه‌حضوری برگزار کرد. جشن رأس ساعت ۱۶:۳۰ با پخش قرآن و سرود ملی شروع شد. در ابتدا، کلیپی از تبریک شب یلدا از سوی دانشجوهایی با گویش‌های مختلف پخش شد. سپس مجری برنامه کمی حافظ خواند و بعد از آن معاون دانشجویی دانشکده، دکتر توفیق چنددقیقه‌ای با دانشجوها صحبت کرد. در قسمت موسیقی جشن هم اجرای زنده گیتار به همراه آواز و همچنین کلیپی از هم‌نوازی پیانو و تار دانشجوهای دانشکده ارائه شد. در پایان با صرف شام در سلف دانشگاه این جشن به پایان رسید.

 

دانشکده کامپیوتر

جشن یلدای دانشکده کامپیوتر برخلاف اغلب دانشکده‌ها به‌صورت کاملا مجازی و در روز جمعه، ۱۰ دی برگزار شد. مهمان ویژه این برنامه دکتر شهناز عرش اکمل (استاد زبان و ادبیات فارسی) بود که در ابتدای جشن درمورد تاریخچه و فلسفه پیدایش یلدا برای دانشجوها صحبت کرد و در ادامه با خواندن چند شعر از حافظ رسم حافظ‌خوانی یلدا را به‌جا آورد. همچنین برای چند نفر از دانشجوها فال گرفته و تفسیری هم از فال‌گرفته‌شده برایشان گفت. در ادامه مطابق روال جشن‌های دانشجویی کلیپ، مسابقه به همراه جایزه و آیتم‌های طنز پخش و اجرا شدند.

 

جشن یلدای دانشکده مکانیک

 

دانشکده مکانیک

در ابتدای جشن یلدای دانشکده مکانیک که روز یک‌شنبه، ۱۲ دی در سالن جابر برگزار شد، بعد از پخش قرآن و سرود ملی، دکتر خدایگان (معاون دانشجویی دانشکده) چند دقیقه برای دانشجوها صحبت کرد. در ادامه یک قطعه موسیقی از مرتضی احمدی و موسیقی «سیه‌مو»ی علی زندوکیلی به‌صورت زنده اجرا و پخش شد. بعد از آن و برای زنده نگه داشتن کودک درون دانشجوها، مسابقات صندلی‌بازی و هندوانه‌خوری در دستور کار جشن قرار گرفت. تقدیر از نفرات برتر آموزشی دانشکده و گرفتن عکس دسته‌جمعی دیگر برنامه‌های جشن یلدای سال ۱۴۰۰ دانشکده مکانیک بود.

 

 

دانشکده فیزیک

امسال دانشکده فیزیک زودتر از باقی دانشکده‌ها به استقبال بلندترین شب سال رفته و جشن یلدا را در روز چهارشنه، ۲۴ آذر به صورت مجازی برگزار کرد. در این برنامه دکتر راهوار (از استادان دانشکده فیزیک) زحمت بخش موسیقی جشن را بر عهده گرفته و چنددقیقه‌ای برای دانشجوها ساز زد. در ادامه نیز کلیپ، شعر و مسابقات مختلف پخش و اجرا شد.

 

جشن یلدای دانشکده مواد

 

دانشکده مواد

جشن یلدای دانشکده مواد به همت انجمن علمی و با همکاری شورای صنفی این دانشکده در روز شنبه، ۴ دی در سالن جابر برگزار شد. تمرکز اصلی جشن روی بخش موسیقی بود و در آن سازهای درام، گیتار و کی‌بورد نواخته شد. هم‌چنین علی دایی کلیپی را به مناسبت یلدا ضبط و به همراه دو پیراهن امضاشده برای دانشکده مواد فرستاده بود که در طول جشن، هم کلیپ پخش و هم از پیراهن‌ها رونمایی شد.

 

گروه فردای سبز

بچه‌های خیریه فردای سبز تلاش کردند تا ظلمت شب یلدای خانواده‌های نیازمند را کمی روشن‌تر کرده و لبخندی هرچند کوچک بر لبان‌شان بنشانند و در همین راستا با بازنشر پوستر مربوط به برنامه یلدا و با کمک دانشجوهای دانشکده‌های مختلف، مبلغی حدود ۲۰ میلیون تومان جمع‌آوری و صرف تهیه غذا و اهدای مبلغی به خانواده‌های تحت پوشش خیریه شد.

 

هشتمین پویش کریمانه خانواده شریف

 

هیئت الزهراء (س)

بچه‌های خیریه هیئت الزهراء (س) به مناسبت ایام شهادت حضرت زهراء (س) و شب یلدا در هشتمین پویش کریمانه خانواده شریف آستین همت بالا زدند و هم هزار بسته ارزاق را بسته‌بندی و میان خانواده‌های نیازمند توزیع کردند و هم ۲۰۰ بسته میوه را به آسایشگاه‌های صدر و نیایش که عمدتا جانبازان دفاع مقدس در آن حضور دارند، بردند و به دست ساکنان این آسایشگاه‌ها رساندند.

 

کانون موسیقی

جشن یلدای کانون موسیقی با حضور اعضای فعلی و  فارغ‌التحصیلان قدیمی و جدید کانون، در روز چهارشنبه، ۸ دی به صورت حضوری برگزار شد. همچنین تعدادی از اعضای کانون موسیقی که در نقاط مختلف دنیا ساکن بودند، برای تجدید دیدار و آشنایی با اعضای جدید کانون از طریق تماس تصویری در جشن حضور داشتند. این برنامه با معرفی اعضای جدید و قدیم کانون موسیقی و مرور خاطرات اعضا شروع شده و در ادامه تا انتها، چند تن از اعضای کانون، موسیقی‌های سنتی و کلاسیکی را به‌صورت هم‌نوازی و تک‌نوازی اجرا کردند؛ قطعه‌هایی که بعضا در لحظه و بدون هماهنگی قبلی نواخته می‌شدند.

 

جشن یلدای گروه کوه

 

گروه کوه

«یلدای کوهی» عنوان برنامه شب یلدای گروه کوه بود که در روز چهارشنبه، ۸ دی در طبقه همکف ساختمان شهید رضایی برگزار شد. جشن یلدا بیشتر بهانه‌ای بود برای تجدید دیدار و گرد هم آمدن کسانی که شانه‌به‌شانه هم قله‌های زیادی را فتح کرده بودند، اما در این دو سال پیک‌های پی‌درپی کرونا دیوار دوری را میان‌شان علم کرده بود. این برنامه با سخنرانی دکتر عرب آغاز شده و با کلیپی از فعالیت‌های گروه کوه دانشجویی دانشگاه شریف، نوازندگی پویا عرب و آوازخوانی مجتبی عبدی ادامه داشت. همچنین در مسابقه این جشن سرعت جمع کردن کیسه‌خواب کوه‌نوردان حاضر در جشن سنجیده و جوایزی به برندگان اهدا شد. در آخر نیز این محفل با خواندن دسته‌جمعی سرود ملی ایران از سوی حضار به پایان رسید.

توسط زینب پرویزی

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.