گفت‌وگو با دکتر ابوالحسنی، معاون جدید دانشجویی دانشگاه

میل و هدف دانشگاه بازگشایی است

حدود دو ماه از حضور دکتر ابوالحسنی، استاد جوان دانشکده فیزیک در معاونت دانشجویی می‌گذرد و از سوی دیگر زمزمه‌های بازگشایی و باز شدن پای دانشجوها به دانشگاه بلندتر از هر زمان دیگر در دو سال گذشته به گوش می‌رسد؛ بازگشایی‌ای که بیشترین تأثیر را بر معاونت دانشجویی می‌گذارد. از سوی دیگر شعار تیم جدید مدیریتی دانشگاه، «شریف برای زندگی» به نظر می‌رسد بیش از همه به معاونت دانشجویی مربوط می‌شود، چرا که این معاونت با جنبه‌های مختلفی از زندگی دانشجوها در دانشگاه سروکار دارد. همه اینها بهانه‌ای شد تا سراغ معاون دانشجویی جدید شریف برویم و هم از شعار بپرسیم و هم از بازگشایی دانشگاه.

 

دکتر جلیلی شعار خودش برای مدیریت دانشگاه را «شریف برای زندگی» قرار داده و بخش زیادی از زندگی دانشجوها در شریف به معاونت دانشجویی برمی‌گردد. هرچند زندگی دانشجوها در دانشگاه بعد از بازگشایی مجدد معنا پیدا می‌کند، اما منظور تیم مدیریتی دانشگاه از این شعار چیست؟

شریف برای زندگی دو جنبه دارد؛ یکی اینکه اعضای مختلف خانواده دانشگاه، یعنی استاد و کارمند و دانشجو و … زندگی خوبی را در محیط شریف تجربه کنند و دیگر اینکه شریف نقش خودش را در بهبود زندگی مردم ایران به درستی ایفا کند. معاونت دانشجویی با جنبه اول سروکار دارد. مدیریت دانشگاه می‌خواهد دانشجوی شریف، مستقل از اینکه چطور فکر می‌کند و می‌خواهد در کشور بماند یا قصد مهاجرت دارد، زندگی خوبی را در دانشگاه داشته باشد و بتواند این زندگی خوب را بعد از فارغ‌التحصیلی از شریف هم ادامه دهد و زندگی موفقی را تجربه کند. از نظر تیم مدیریتی دانشگاه شرایط یک زندگی خوب برای دانشجوها از هر نظر باید فراهم باشد. به عنوان مثال زندگی متأهلی دانشجویی برای مدیریت دانشگاه اهمیت زیادی دارد و یکی از اولین محل‌هایی که دکتر جلیلی از آن بازدید و معاونت دانشجویی هم به اوضاع آن رسیدگی کرد، خوابگاه متأهلی بود. همچنین در این زمینه موضوع فراهم کردن یک مهد کودک برای دانشگاه نیز به‌طور جدی در دست بررسی تیم مدیریت دانشگاه است. از سوی دیگر مشکلات شخصی و خانوادگی و مالی و … دانشجوها هم برای مدیریت دانشگاه مهم است و این مشکلات به بخش‌های مرتبط ارجاع داده می‌شود. دغدغه مدیریت دانشگاه این است که شریف در این چند سال از همه‌نظر ارتقا پیدا کند، روال‌های دانشگاه سهل‌تر وسریع‌تر شود و دانشجوها راحت‌تر و بهتر زندگی کنند.

 

اگر بخواهیم درمورد بخش‌های مختلف مرتبط با معاونت دانشجویی صحبت کنیم، اولین بخش مهم خوابگاه‌هاست. وضعیت خوابگاه‌ها در حال حاضر چطور است؟

خوابگاه‌ها از ابتدای شیوع کرونا در حال بازسازی هستند. ۲۵ درصد اتاق‌های خوابگاه‌ها بازسازی اساسی و کامل شده‌اند و فرایند بازسازی سایر اتاق‌ها با کمک‌های خیرین در طرح ۳۰-۳۰-۴۰ (۳۰ درصد خیرین، ۳۰ درصد دانشگاه و ۴۰ درصد صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم) در حال ادامه است. برای جذب منابع از خیرین و فارغ‌التحصیلان باید برنامه‌های جدی‌تری داشته باشیم. بازسازی اساسی یک اتاق چهارنفره حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه به همراه دارد و ظرفیت زیادی برای جذب منابع از طریق فارغ‌التحصیلان فراهم است و دانشگاه باید به فکر استفاده از آن باشد. از طرف دیگر با توجه به اینکه مدت زمان تحصیل دانشجوها در زمان شیوع کرونا به‌طور متوسط یک ترم افزایش پیدا کرده، اگر دانشگاه همین لحظه بخواهد به‌طور کامل بازگشایی شود، خوابگاه‌های دانشگاه با کمبود ظرفیتی در حدود ۶۰۰ نفر مواجه است. علاوه بر این ظرفیت خوابگاه متأهلی دانشگاه نیز نیاز به افزایش دارد. برای تأمین این ظرفیت موردنیاز در بخش خوابگاه‌ها دنبال خیرینی هستیم که در ساخت خوابگاه‌های جدید به دانشگاه کمک کنند. البته کمک‌های خیرین برای بهبود زندگی دانشجوها فقط شامل بازسازی و ساخت خوابگاه نمی‌شود و می‌تواند به بورس‌ها و جایزه‌های تحصیلی و وام‌های دانشجویی نیز اختصاص یابد.

 

سلف دانشگاه در چه وضعیتی به سر می‌برد؟ در حال حاضر و با توجه به پروتکل‌های بهداشتی سلف ظرفیت استفاده چند نفر را دارد؟

در زمینه تغذیه خوشبختانه نوسازی و صنعتی‌سازی آشپزخانه دانشگاه در سال‌های قبل به خوبی انجام، تجهیزات صنعتی مناسبی تهیه و گواهی‌نامه‌های استاندارد هم اخذ شده است. از سوی دیگر ظرفیت غذاخوری‌های دانشگاه در حال افزایش است و در جنوب شریف‌پلاس فضای جدیدی آماده شده که در اختیار پیمانکار دیگری قرار خواهد گرفت. همچنین به دنبال افزایش ظرفیت شریف‌پلاس هم هستیم. البته در حال حاضر اگر قرار باشد پروتکل‌های سختگیرانه ابلاغی درباره کرونا را رعایت کنیم، در آن واحد ۳۰۰ دانشجو در سلف می‌توانند غذا بخورند و در طول یک روز احتمالا چیزی حدود ۱۲۰۰ نفر.

 

درمورد مرکز مشاوره یک ذهنیت منفی در بین دانشجوها وجود دارد که به گفته خودشان از صف‌های طولانی نوبت مشاوره و رفتار بعضا نامناسب و غیرحرفه‌ای مشاورها و کارمندان مرکز ناشی شده است و به همین خاطر حتی اگر نیاز هم داشته باشند، خیلی تمایل زیادی برای مراجعه به مرکز مشاوره ندارند. برنامه دانشگاه برای ارتقای خدمات مرکز مشاوره چیست؟

همه بخش‌های دانشگاه در ضرورت وجود یک مرکز مشاوره قوی و کافی نبودن ظرفیت فعلی مرکز مشاوره متفق‌القول هستند، ولی دانشگاه با شیب ملایمی در حال افزایش کمی و کیفی این ظرفیت است. به عنوان مثال محل فیزیکی مرکز مشاوره قرار است عوض شده و این مرکز به محل مناسب‌تری منتقل شود، همچنین اخیرا با نظر مثبت هیئت‌رئیسه قرار شده ساعت‌های مشاوره افزایش پیدا کند و وضعیت کارمندان مرکز مشاوره هم بهبود پیدا کند. همکاران ما در مرکز مشاوره، به‌خصوص رئیس این مرکز افراد با انگیزه و متخصصی هستند، ولی من به عنوان معاون دانشجویی اعتراف می‌کنم که نقایص مرکز مشاوره بیشتر به‌خاطر محدودیت امکانات است و این وظیفه معاونت دانشجویی و مدیریت دانشگاه است که در رفع این کمبودها تلاش کند. در حال حاضر با وضعیت مطلوب فاصله قابل توجهی داریم و مرکز مشاوره هم این را می‌داند و نیازهایش را به دانشگاه اعلام کرده، ولی در رفع و تأمین این نیازها از سوی دانشگاه کندی‌هایی وجود دارد.

از سوی دیگر متأسفانه در سطح جامعه ذهنیت خوبی نسبت به مشاوره و مشکلات روحی و روانی آدم‌ها وجود ندارد و بسیاری از افراد، حتی افراد تحصیل‌کرده برای مراجعه به مشاور و روان‌شناس و … با یک سد ذهنی مواجه هستند. سواد و اطلاعات دانشجوها نیز در زمینه روان‌شناسی و بحث‌های مرتبط با آن بسیار پایین است و وظیفه دانشگاه ارتقای آن است. وزارت علوم دانشگاه‌ها را ملزم کرده که برای کارمندان دوره‌های آموزشی در زمینه مشکلات روحی و روانی دانشجوها برگزار کنند تا در برخورد با مشکلات دانشجوها بدانند چه رفتاری باید داشته باشند و به راحتی از کنار آنها عبور نکنند. در برنامه دانشگاه برگزاری این دوره‌های آموزشی برای دانشجوها نیز پیش‌بینی شده تا دانشجوها بتوانند به دوستان و آشنایان‌شان کمک کنند.

در حال حاضر مرکز مشاوره هرروزه کارگاه‌های متنوعی برگزار می‌کند که هم موضوعات مفیدی برای دانشجوها دارد و هم ارائه‌دهنده‌های متخصص و مجربی در آنها حضور پیدا می‌کنند، هرچند استقبال دانشجوها در حد انتظار نیست و همان سد ذهنی اینجا هم خودش را نشان می‌دهد و دانشجوهای ما احساس می‌کنند نیازی به این آموزش‌ها ندارند. حتی دیده شده که بعضی دانشجوها به پیگیری‌های مرکز مشاوره درباره وضعیت خودشان هم توجهی نمی‌کنند.

 

بازگشت تربیت‌بدنی به وضعیت سابق چطور پیش می‌رود؟ استخر قرار است به زودی باز شود؟

سالن مرحوم جباری، سالن بدن‌سازی و تمرینات ورزش‌های مختلف دانشگاه دوباره بازگشایی شده‌اند، ولی استخر دانشگاه نیاز به یک‌سری تعمیرات دارد و این تعمیرات مرتبط با شیوع کرونا نیست. پیمان‌کارها مشغول ارزیابی و ارائه نتایج این ارزیابی‌ها به دانشگاه هستند تا دانشگاه درباره تعمیرات تصمیم بگیرد. از روز اول شروع کار در معاونت، بازگشایی استخر دانشگاه در دستور کار بوده، ولی این مشکلات وجود دارد و زمان لازم برای راه‌اندازی آن بسته به ارزیابی‌ها و تأمین منابع مالی لازم است.

اولویت دیگر دانشگاه در زمینه تربیت‌بدنی ایجاد فضای ورزشی روباز است و بحث و بررسی برای استقرار فضای ورزشی روباز در طرح توسعه دانشگاه در حال انجام است. ترجیح این است که این فضای روباز کنار ساختمان تربیت‌بدنی شمال دانشگاه ساخته شود. فضای پیشنهادی دیگر جنوب ساختمان جدید هوافضاست، ولی انتخاب فضای مناسب نیاز به بررسی‌های بیشتر از جنبه‌های مختلف دارد. اتفاقات خوب دیگری هم در تربیت‌بدنی دانشگاه با کمک تیم خوب آن در حال رخ دادن است که یکی از آنها افتتاح دیواره جدید سنگ‌نوردی‌ست.

 

دیواره سنگ‌نوردی جدید تربیت‌بدنی

 

آیا باز نشدن دانشگاه به‌خاطر مشکلات بودجه است؟

در برخی دانشجوها این نگاه وجود دارد که دانشگاه به‌خاطر مشکلات بودجه بازگشایی را به تعویق انداخته است. این واقعا ذهنیت مدیریت دانشگاه نیست و بنای همه ارکان مدیریتی دانشگاه بر بازگشایی‌ست و در این راستا حرکت‌هایی هم صورت گرفته است؛ مثلا دانشجوها در حال حاضر می‌توانند در سلف دانشگاه غذایشان را بخورند و ظرفیت اسکان دانشجوها در خوابگاه‌ها نیز افزایش پیدا کرده است. معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی نیز طرحی را برای حضور برخی دانشجوها در ترم آینده برنامه‌ریزی و اعلام کرده و قصد اجرای آن را دارد. بنابراین میل و هدف دانشگاه بازگشایی‌ست، ولی محدودیت‌های دانشگاه در این زمینه نیز واقعیت دارد و مانع بازگشایی کامل می‌شود. دانشگاه تمایل دارد دانشجوها در دانشگاه حضور داشته باشند و وضعیت فعلی مطلوب و خوشایند هیچ‌کس نیست، ولی برای همه ما سلامت دانشجوها اولویت دارد. دانشگاه مجبور است بازگشایی را به صورت تدریجی پیش ببرد. باید بدانیم به یک باره نمی توان به وضعیت دو سال پیش بازگشت، چون پروتکل‌ها به دانشگاه اجازه نمی‌دهند و ظرفیت کلاس‌ها و سلف دانشگاه و خوابگاه‌ها مانع بازگشایی کامل است. اما امید داریم در بهار وضعیت خیلی بهتر شود؛ به عنوان مثال در زمستان دانشجوها نمی‌توانند در فضای باز غذا بخورند، ولی این امکان در اردیبهشت و خرداد فراهم است و به همین خاطر بعد از عید محدودیت‌های کمتری برای بازگشایی دانشگاه داریم و مشغول برنامه‌ریزی برای آن هستیم.

 

واکسیناسیون دوز سوم دانشجوها در دانشگاه انجام می‌شود؟

با توجه به وفور واکسن و مراکز واکسیناسیون در سطح شهر، واکسیناسیون مجزا در دانشگاه توجیهی ندارد و دانشجوها می‌توانند به مراکز مختلف در سطح شهر مراجعه کنند و دوز سوم واکسن خودشان را تزریق کنند.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.