دهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی

پای استدلالیان چوبین نبود

مناظره از جمله مفاهیمی‌ست که در فرهنگ ما ظلم زیادی در حقش روا شده؛ از مناظره‌های دانشجویی گرفته تا مناظره‌های ریاست‌جمهوری، چیزی که نصیب‌تان می‌شود، فریاد و شعار و شور و هیجان و زنده‌باد و مرده‌باد و مغالطه است و معمولا استدلال و منطق ترجیح می‌دهند در وقت مناظره استراحتی به خودشان بدهند و کاری به کار مناظره‌کنندگان نداشته باشند. در این میان مسابقات ملی مناظره دانشجویی که به همت جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود، تلاشی‌ست در راستای جا انداختن شیوه درست مناظره و عادت دادن دانشجوها به تحقیق و ارائه سند و مدرک‌های دقیق و گزاره‌های قابل اثبات و شنیدن دقیق حرف مخالف و استدلال آوردن له نظر خود و علیه نظر مخالف.

مسابقات ملی مناظره دانشجویی از سال ۱۳۹۱ کار خودش را شروع کرد و امسال نوبت به برگزاری دوره دهم آن رسید. برگزاری مسابقات در سطح دانشگاهی بر عهده جهاد دانشگاهی شریف است. شرکت در مسابقه نیاز به دور هم جمع شدن چهار رفیق هم‌دل و خوش‌فکر و آماده چالش دارد. بعد از ثبت‌نام، تیم‌ها از طریق بسته‌های آموزشی و شرکت در کارگاه‌های تدارک‌دیده‌شده با فوت و فن مناظره آشنا می‌شوند تا در مرحله بعد گزاره‌های مناظره در اختیارشان قرار بگیرد و مواضع‌شان را نسبت به آن‌ها روشن کنند. استقبال از مسابقات امسال با وجود ادامه شیوع کرونا خوب بود و ۹ تیم برای حضور در مناظره‌ها اعلام آمادگی کردند، اما با توجه به مشکلات اسکان در تهران برای تیم‌هایی که ساکن شهرهای دیگر بودند، در نهایت در روز مسابقه، سه‌شنبه، ۱۸ آبان چهار تیم در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان جهاد دانشگاهی حضور پیدا کردند.

طبق قرعه‌کشی صورت‌گرفته قرار بود در مرحله نیمه‌نهایی که صبح برگزار می‌شد، تیم‌های قیام (موافق) و ساز مخالف (مخالف) بر سر گزاره «بحران آب در ایران ناشی از شرایط زیست محیطی و تغییرات اقلیمی است» مناظره کنند و تیم‌های ساز موافق (موافق) و اندیشه (مخالف) برای بحث و گفت‌وگو با گزاره «رابطه پیش از ازدواج بین دختر و پسر شانس موفقیت ازدواج آنها را افزایش می‌دهد» مقابل هم قرار گیرند.

تا قبل از شروع هر مسابقه فرصت تحقیق و مطالعه برای تیم‌ها وجود داشت، اما نیم ساعت قبل از شروع هر مناظره هر تیم باید فرم چکیده مطالعاتش را تحویل می‌داد. در هر مناظره دو نفر از هر تیم در نقش مناظره‌کننده و دو نفر هم در نقش محقق پشت صحنه ایفای نقش کرده و هیئت داوران هم بنا به قواعد و قوانین مسابقه، تیم برنده را اعلام می‌کرد.

هر مناظره از ابتدا تا انتها به شکل زیر پیش می‌رفت:

  • طرح مسئله توسط سخنران اول از تیم موافق (۶ دقیقه)
  • طرح مسئله توسط سخنران اول از تیم مخالف (۶ دقیقه)
  • دفاع سخنران دوم از تیم موافق (۳ دقیقه)
  • دفاع سخنران دوم از تیم مخالف (۳ دقیقه)
  • دفاع سخنران اول از تیم موافق (۳ دقیقه)
  • دفاع سخنران اول از تیم مخالف (۳ دقیقه)
  • نتیجه‌گیری سخنران دوم از تیم موافق (۴ دقیقه)
  • نتیجه‌گیری سخنران دوم از تیم مخالف (۴ دقیقه)

رقابت‌های مرحله نیمه‌نهایی خیلی نزدیک بود، به طوری که تیم ساز مخالف در مسابقه اول نیمه‌نهایی با نتیجه ۸۴ به ۸۱ توانست تیم قیام را شکست دهد و در مسابقه دوم هم ساز موافق ۸۵ به ۸۲ از سد اندیشه گذشت. برندگان مرحله نیمه‌نهایی بعدازظهر در مرحله پایانی مقابل هم قرار گرفتند تا گزاره «اقتصاد قوی اصلی ترین عامل سلطه‌ناپذیری کشور است» را روی میز بحث و مناظره بگذارند و همدیگر را به چالش بکشند. در رقابت فینال اختلاف بیشتر از مرحله نیمه‌نهایی بود و ساز موافق به عنوان تیم موافق ۹۵ امتیاز کسب کرد و ساز مخالف به عنوان تیم مخالف ۷۱ امتیاز.

در نهایت تیم ساز موافق به عنوان تیم اول مسابقات مرحله دانشگاهی، به مسابقات مرحله منطقه‌ای راه یافت تا نماینده شریف در مسابقات ملی مناظره دانشجویی باشد.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.