رونمایی از کتاب «بر مدار اخلاق و انصاف» همراه با معرفی برگزیدگان نخستین دوره جایزه دکتر سعیدی

اخلاق، مقدم بر علم

دوشنبه، ۲۶ مهر، سالن توس ساختمان کتابخانه مرکزی میزبان دکتر شانت باغرام، رئیس کتابخانه و مهندس حسین شاهرخی، گردآورنده کتاب «بر مدار اخلاق و انصاف» بود تا همراه با حدود ۱۰۰ نفر دیگری که به صورت مجازی در جلسه حاضر بودند، مراسم رونمایی از کتاب یادبود استاد فقید دانشکده شیمی دانشگاه شریف و اولین سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان بعد از نقلاب اسلامی، دکتر محمدرضا سعیدی و اعلام برگزیدگان نخستین دوره جایزه دکتر سعیدی را برگزار کنند.

 

یک تلاش یک ساله

دکتر محمدرضا سعیدی، ۲۷ تیر ۱۳۹۹ دار فانی را وداع گفت. چندماه بعد از وفات دکتر سعیدی، به پیشنهاد خانواده او، کار گردآوری کتاب یادبود استاد فقید دانشکده شیمی آغاز شد؛ یادداشت‌ها و خاطرات همکاران دانشگاهی، دوستان، آشنایان، فرزندان و دانشجوهای دکتر سعیدی به همراه چند گفت‌وگو با دوستان و همکاران نزدیک درباره ابعاد مختلف زندگی او و نیز یک گفت‌وگوی مفصل با همسر برای مرور یک عمر زندگی مشترک. دست‌اندرکاران کتاب از اسفند ۹۹ جمع‌آوری یادداشت‌ها و انجام مصاحبه‌ها را شروع می‌کنند و در نهایت نسخه اولیه یادداشت‌ها و گفت‌وگوها تا اواخر بهار ۱۴۰۰ آماده می‌شود و بعد از آن نوبت به ویرایش و صفحه‌آرایی و طراحی‌های لازم و چاپ می‌رسد تا در نهایت کتاب «بر مدار اخلاق و انصاف» در ۱۰۰۰ نسخه آماده شده و به دست دوستان و آشنایان و همکاران مرحوم دکتر سعیدی برسد و در کتابخانه‌های دانشگاهی کشور آرشیو شود.

 

نام نیکوی استاد خوش‌اخلاق و منصف

دکتر محمدرضا موحدی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، دکتر باقرزاده، استاد دانشکده شیمی و دکتر عباس توسلی، استاد دانشگاه شهید چمران اهواز خسخنرانان ابتدایی برنامه بودند و از شخصیت و اخلاق و منش دکتر سعیدی گفتند. در ادامه برنامه، دکتر باغرام و مهندس شاهرخی گپ‌وگفت کوتاهی درباره کتاب «بر مدار اخلاق و انصاف» داشتند. باغرام ابتدا به عنوان کتاب اشاره کرد که با وجود بروز وجوه علمی شخصیت مرحوم دکتر سعیدی در کتاب، اما به‌خاطر تأکید و اشاره همه روایت‌های کتاب بر اخلاق و انصاف او، چنین عنوانی برای این یادنامه انتخاب شده است.

شاهرخی نیز ضمن اشاره به حساسیت‌های اخلاقی مرحوم سعیدی در استفاده از خدمات عمومی و توجه به بیت‌المال بیان کرد که هزینه‌های تهیه و انتشار کتاب تماما از سوی خانواده این استاد فقید تأمین شده است. همچنین با تأکید بر وجوه اخلاقی شخصیت او که بخش‌هایی از آن در لابه‌لای روایت‌های کتاب قابل مشاهده است، این‌طور گفت که حتی اگر دکتر سعیدی استاد دانشگاه نبود و یک فروشنده ساده بود، باز هم یک انسان بزرگ به شمار می‌رفت، چرا که از هیچ‌کس نمی‌توانید بشنوید که از او کوچک‌ترین رنجشی دیده باشد.

حمید سعیدی، فرزند ارشد مرحوم دکتر سعیدی و صدیقه معینی، همسر او نیز در سخنان کوتاه خود از حضور افراد در این برنامه و نیز مشارکت افراد مختلف در تهیه و نشر کتاب تشکر و قدردانی کردند.

 

جایزه‌ای به یاد استاد

دیگر بخش این برنامه به معرفی برگزیدگان نخستین دوره جایزه دکتر محمدرضا سعیدی اختصاص داشت؛ حمزه حسن‌بیگی، دانشجوی دکترای دانشگاه علوم پایه زنجان، هرمز خسروی، دانشجوی دکترای دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی، محمد حافظی، دانشجوی دکترای شیمی تجزیه و مرتضی حسنی، دانشجوی شیمی آلی دانشگاه صنعتی شریف چهار دانشجویی بودند که به عنوان برندگان این جایزه انتخاب شدند و درباره کارهای تحقیقاتی‌شان گزارش کوتاهی ارائه دادند.
بنا به گفته دکتر محمدرضا هرمزی‌نژاد، مدیر امور پژوهشی و استاد دانشکده شیمی دانشگاه قرار بوده این جایزه به یک نفر از دانشجوهای دانشکده شیمی دانشگاه شریف و یک نفر از دانشجوهای گرایش شیمی آلی در کل کشور که امتحان جامع را داده‌اند، اهدا شود، اما در سال اول و با توجه به نزدیک بودن امتیازها و با مشورت مشورت خانواده دکتر سعیدی، سطح جایزه از ۴۰ میلیون به ۵۰ میلیون افزایش پیدا کرده و در هر بخش به دو نفر اهدا شد.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.