مروری بر شش ماهی که نبودیم

کم‌رمق و کم‌خبر

آخرین شماره روزنامه اگرچه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ منتشر شد، ولی هرچه داشت برای قبل از ۱۴۰۰ بود و قصدش هم مرور سال‌های ۹۱ تا ۹۹. روزنامه در سال ۱۴۰۰ شماره‌ای نداشت که محتوایش برای همین ۱۴۰۰ای باشد که دیگر مطمئنیم سال آخر قرن است. اینکه دلیلش چه بود، مفصل است، ولی ابر و باد و مه و خورشید و کرونا و باقی عوامل طبیعی و انسانی و مصنوعی دست به دست هم دادند و شماره‌ای از روزنامه منتشر نشد و هرچه بود، در کانال تلگرامی و سایت و توییتر و اینستاگرام روزنامه گذشت. این شش ماه الحق و الانصاف اتفاقات و خبرهایش در حد شش ماه نبود، هرچه باشد روزنامه با دانشجوها و تاریخ دانشجویی شریف سروکار دارد و دانشجوها فعلا قرب‌شان بعید است. اما چرخ دانشگاه در این شش ماه هم گردید و دانشجوها از خانه‌هایشان سر کلاس رفتند و آجر روی آجر پروژه‌های عمرانی دانشگاه گذاشته شد و فعالیت‌های دانشجویی هم کمابیش جریان داشتند و فعالین دانشجویی با ترکیب کارهای حضوری و مجازی، زندگی در شریف را برای دانشجوها شیرین‌تر و گذراندنی‌تر کردند. در این دو صفحه مروری خلاصه داریم بر مهم‌ترین رخدادها و وقایعی که در این بیش از شش ماه در شریف اتفاق افتاد.

 

ترمی که باز هم مجازی ماند

اگرچه صحبت‌های اخیر دکتر فتوحی در حاشیه جشن ورودی‌های ۱۴۰۰ دانشگاه بوی مجازی ماندن ترم و حتی امتحانات پایان‌ترم را می‌دهد، ولی حتی در ترم گذشته هم همراه با بالا و پایین شدن آمار کرونا، هوس حضوری شدن دانشگاه به سر مسئولین وزارت علوم می‌زد و گاه وعده‌هایی در این باره منتشر می‌شد که دیدن دوباره‌شان لبخند تلخی روی لب می‌آورد.

 

برج فناوری طرشت

 

برج عاج‌نشینان فناوری

تا چند سال پیش هر دو سمت بلوار اکبری در جایی که به بلوار صالحی می‌رسید، دو قطعه زمین بزرگ قرار داشت که بچه‌های خوابگاه طرشت در ایام دهه اول محرم در قطعه زمین غربی شاهد برپایی یک خیمه عزاداری بودند. آن خیمه عزاداری بعدا به قطعه زمین شرقی انتقال پیدا کرد و ساخت‌وساز در قطعه زمین غربی شروع شد. ساخت‌وساز قرار بود منجر به یک برج مسکونی شود، ولی بچه‌های پارک علم‌وفناوری طرشت با مالک برج رایزنی کرده و برنامه ناحیه نوآوری طرشت را به او ارائه دادند و توانستند راضی‌اش کنند که آن در اختیار برنامه دانشگاه قرار دهد تا شرکت‌های دانش‌بنیان در آن مستقر شده و یکی از گره‌گشاترین پروژه‌های عمرانی ناحیه نوآوری شریف بدون هیچ هزینه مادی از سوی دانشگاه به سمت افتتاح پیش برود. پنج‌شنبه، ۱۹ فروردین نیز در مراسمی که رئیس‌جمهور و معاون علمی فناوری او به صورت مجازی در آن حاضر بودند، این برج به همراه چندین طرح توسعه‌ای در ناحیه نوآوری شریف به مرحله رونمایی و افتتاح رسید تا ناحیه نوآوری شریف و پارک علم‌وفناوری در فضایی بزرگ‌تر و به‌روزتر و مجهزتر نفسی به راحتی بکشند. ناحیه نوآوری شریف به گفته رئیس دانشگاه در حال حاضر میزبان ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان و نزدیک به ۳۰۰۰ نفر شاغل است و دانشگاه امید دارد تا سال ۱۴۰۵ تعداد شرکت‌ها دو برابر شود.

 

دکتر علی مقداری

 

رفتن به‌هنگام

دکتر علی مقداری را قدیمی‌ترها به معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه می‌شناسند، ولی جدیدترها به آزمایشگاه روباتیک اجتماعی او در دانشکده مکانیک. او امسال تصمیم گرفت بعد از ۳۴ سال حضور در آموزش عالی ایران به قول خودش یک بازنشستگی به‌هنگام داشته باشد و عرصه را برای حضور و فعالیت جوان‌ترها باز کند.

 

رقابت کدها، با حضور افتخاری یکتانت

سیزدهمین دوره نبرد هوش مصنوعی شریف یا AI Chalenge از ۲۹ اسفند با ثبت‌نام ۲۳۳۰ شرکت‌کننده در قالب ۳۷۴ تیم کار خودش را آغاز کرد و بعد از حدود یک ماه و دعواهای هزاران هزار خط کد، جمعه، ۱۰ اردیبهشت به اختتامیه رسید؛ اختتامیه‌ای با حضور آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و جوایز ۱۲ و ۸ و ۶ میلیون تومانی برای سه تیم اول. البته مهم‌تر از رقابت و جایزه و حضور وزیر جوان، اقدام غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی یکی از شرکت‌های مطرح نرم‌افزاری و بیانیه انجمن علمی دانشکده کامپیوتر علیه آنها از دوره سیزدهم به یادگار ماند. این شرکت نرم‌افزاری که ارتباطی با برگزارکنندگان رویداد نداشته، از مشکل امنیتی در یکی از APIهای وب‌سایت رسمی مسابقه سوءاستفاده کرده و به اطلاعات شرکت‌کنندگان در مسابقه دست پیدا می‌کند و از طریق پیامک کار بازاریابی خودش را پیش می‌برد.

 

خدایی که زیاد رحم می‌کند

صبح روز دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت طبقه زیرزمین دانشکده مدیریت و اقتصاد دچار آتش‌سوزی شد. روابط عمومی دانشگاه علت این حادثه را اتصال در سیم‌کشی‌های اتاق  UPS این دانشکده عنوان و اعلام کرد که آتش‌سوزی خسارت جانی نداشته و خسارت مالی‌اش هم محدود بوده است. هرچند شاهدان عینی از تلاش زیاد مأموران آتش‌نشانی حاضر در صحنه برای نجات گرفتاران در دود غلیظی که طبقات مختلف ساختمان این دانشکده را فرا گرفته بود، حرف می‌زدند.

 

دکتر علی شریفی زارچی

 

آمار خطر داره

دکتر علی شریفی زارچی، استاد دانشکده مهندسی کامپیوتر را بچه‌های این دانشکده بیشتر با درس آمار و بیوانفورماتیک می‌شناسند، اما از ابتدای شیوع کرونا دکتر شریفی به عنوان یکی از اعضای اصلی تیم توسعه اپلیکیشن ماسک در ذهن‌ها ماندگار شد. شریفی در اردیبهشت ۱۴۰۰ با حکم وزیر بهداشت وقت، به سمت سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات منصوب شد. این مرکز در اواخر مرداد گزارشی از موارد بستری و فوت بعد از تزریق واکسن کرونا منتشر کرد که حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت، چرا که برخی با تفسیر آن ناکارآمدی واکسیناسیون در ایران را نتیجه‌گیری کردند، هرچند گزارش‌های تکمیلی نشان می‌داد که واکسیناسیون در ایران موثر بوده و به کاهش آمار فوت ناشی از کرونا کمک شایانی کرده است.

 

وعده‌های نافرجام

خبر دستگیری امیرحسین مرادی، دانشجوی ورودی ۹۷ فیزیک و علی یونسی، دانشجوی ورودی ۹۷ مهندسی کامپیوتر شریف از سوی نیروهای امنیتی ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ به صورت غیررسمی منتشر و بعدا از سوی سخنگوی قوه قضائیه تأیید و علت دستگیری اتهام ارتباط با گروهک‌های ضدانقلاب عنوان شد. انجمن اسلامی، شورای صنفی و جامعه اسلامی در اردیبهشت ۱۴۰۰ برای پیگیری وضعیت این دو دانشجو نامه‌ای سرگشاده با امضای ۱۱۱۰ دانشجو و فارغ‌التحصیل شریف به رهبری نوشتند و درخواست‌هایی را درباره این موضوع مطرح کردند. ۱۷۸ استاد دانشگاه نیز به مناسبت عید فطر در نامه‌ای سرگشاده از مقامات عالی کشور خواستند این دو دانشجو را مورد عفو یا تعلیق مجازات قرار داده و اجازه دهند که به آغوش خانواده و جمع دانشگاهی خود بازگردند. دکتر فتوحی، در جلسه اول خرداد هیئت‌رئیسه دانشگاه با فعالین دانشجویی از آزادی احتمالی مرادی و یونسی در چند هفته آینده با قید وثیقه خبر داد، هرچند این وعده محقق نشد. سرانجام نخستین جلسه دادگاه این دو دانشجوی دانشگاه، روز ۱۲ تیر در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب برگزار شد و مصطفی نیلی، وکیل علی یونسی جزئیاتی از این جلسه را در گفت‌وگو با رسانه‌ها منتشر کرد. براساس گفته‌های نیلی اتهام این دو دانشجو، افساد فی‌الارض، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام است، هرچند متهمین این اتهامات را رد کرده‌اند. در حاشیه افتتاح پارکینگ طبقاتی شمال دانشگاه نیز، دبیر انجمن اسلامی از وزیر جدید علوم درباره وضعیت این دو دانشجو سوال پرسید و وزیر هم قول پیگیری وضعیت آنها را داد. در هر حال وضعیت مرادی و یونسی هر روز مبهم‌تر و کش‌دارتر می‌شود.

 

 

واکسیناسیونی که بالاخره محقق شد

هفته گذشته دوز دوم واکسن دانشجوها هم در سالن جباری تزریق شد تا دانشگاه یک قدم دیگر به حضوری شدن نزدیک شود، ولی طبق اولین زمان‌بندی رسمی وزارت علوم قرار بود واکسیناسیون دانشجوها در چهار فاز و در ماه‌های شهریور تا آذر انجام شود. واکسیناسیون استادان و کارمندان دانشگاه در نیمه مرداد آغاز شد و با توجه به برخی اخبار از شروع واکسیناسیون دانشجوها در برخی دانشگاه‌های کشور، این نگرانی وجود داشت که شریف از این قافله عقب بماند، اما سرانجام و با واردات گسترده واکسن به کشور، از صبح روز ۲۰ شهریور نخستین دوزهای واکسن در سالن البرز ساختمان اداره امور تغذیه به دانشجوها تزریق شد، هرچند دانشجوها امکان تزریق در سایر مراکز واکسیناسیون در سطح کشور را هم داشتند.

 

انتخابات کم‌رمق

اگرچه با توجه به ثبت‌نام نسبتا متنوع و متعدد نامزدها در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ امیدی به رونق آن وجود داشت، اما بعد از تأیید صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان تقریبا نتیجه انتخابات مشخص و اندک شور و شوق‌ها هم در نطفه خفه شد. نخستین کنش انتخاباتی شریفی‌ها به زمان ثبت‌نام نامزدها برمی‌گشت؛ جایی که ۲۳ استاد دانشگاه در نامه‌ای سرگشاده مطالبه برگزاری انتخابات آزاد را از روحانی درخواست کردند. بعد از اعلام نامزدهای تأییدصلاحیت‌شده، بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی مستقل در نامه‌هایی جداگانه خطاب به شورای نگهبان اعتراض‌شان را به روند بررسی صلاحیت‌ها و نتیجه آن از سوی این شورا اعلام کردند. بسیج دانشجویی برای تزریق شور انتخاباتی به فضای دانشگاه مجله تصویری امتداد را راه‌اندازی کرد و سراغ نامزدهای بالقوه و دیگر سیاست‌مداران کشور رفت تا در گفت‌وگوهایی چالشی درباره مهم‌ترین معضلات فعلی کشور، یعنی اقتصاد و سیاست خارجی نظرشان را بپرسد و راه‌کارشان را بشنود و عیارشان را بسنجد. هرچند این گفت‌وگوها به محمود احمدی‌نژاد، رستم قاسمی و علیرضا زاکانی محدود ماند که از این سه نفر، تنها صلاحیت زاکانی تأیید شد و او هم در روزهای پایانی انتخابات از حضور در این میدان کناره‌گیری کرد. بسیج دانشجویی چند برنامه انتخاباتی دیگر هم در دستور کار خودش قرار داد و حتی هم‌زمان با رونق گرفتن کلاب‌هاوس در ایران، گفت‌وگوهایی را بعد از مناظره‌های انتخاباتی بین دانشجوها و فارغ‌التحصیلان شریف در این پلتفرم ترتیب داد. جامعه اسلامی هم در تنها کنش انتخاباتی‌اش یک میزگرد و گفت‌وگو در کلاب‌هواس برگزار کرد که بحث و جدل بین دو مدعو آن حاشیه اصلی آن بود. در نهایت در آستانه برگزاری انتخابات هم ۷۸ استاد دانشگاه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مردم، از آنها برای حضور و مشارکت در انتخابات دعوت کردند. در هر حال انتخابات با نتیجه‌ای مطابق انتظار همه به پایان رسید و تبعات آن احتمالا به زودی دامن‌گیر شریف هم خواهد شد و نسیم تغییرات در خیابان آزادی هم خواهد وزید.

 

 

دیدار حضوری در مکانیک جدید

شنبه، ۱ خرداد به سنت سال‌های دور از کرونا، جلسه‌ای هرچند محدودشده به دلیل رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، بین ۱۴ تن از نمایندگان فعالین دانشجویی و هیئت‌رئیسه دانشگاه به مدیریت معاونت فرهنگی اجتماعی و به میزبانی اتاق شورای دانشکده جدید مکانیک برگزار شد. در این جلسه فعالین دانشجویی از مسائل و مشکلات‌شان در روزگار آموزش و دانشگاه مجازی گفتند که پرتکرارترین موضوع هم سختی‌ها و ناملایمات ایجادشده در آموزش مجازی و انفعال دانشگاه نسبت به آنها برمی‌گشت. هرچند تخصیص فضا برای استقرار تشکل‌های اسلامی در ساختمان جدید آموزش تا نگرانی از حجم فزاینده مکان‌های متعلق به پارک علم‌وفناوری، مشکلات همیشگی ورود به دانشگاه و تعامل با حراست، قانون‌پذیری و قانون‌گریزی در سطح دانشگاه، آزادی بیان نشریات و موانع موجود در مسیر آن، مشکلات دختران دانشجو، مشکلات امنیتی به‌وجودآمده برای فعالین دانشجویی، مشکلات بودجه و شفاف‌سازی آن، دغدغه فعالین دانشجویی در مورد دانشجویانی که کمتر زندگی دانشجویی را تجربه کرده‌اند، دور شدن استاد و دانشجو از یکدیگر، اختصاص فضای فیزیکی مناسب به گروه‌های دانشجویی و امنیت مسیر خوابگاه به دانشگاه هم در بین حرف‌های دانشجوها بازتاب داشت. هیئت‌رئیسه نیز پس از شنیدن صحبت‌های دانشجوها، توضیحات و پاسخ‌های خودشان را مطرح کردند و قول‌هایی برای پیگیری دادند.

 

محمدمسیح حمیدی

 

درخشش در المپیاد همراه با یک طلای ویژه

شریف در المپیاد دانشجویی سال ۹۹ مطابق انتظار و روند سال‌های قبل عملکرد درخشانی داشت و ۶ طلا، ۲ نقره و ۶ برنز به دست آورد و در مجموع ۲۲ رتبه بین ۱ تا ۱۰ داشت. از نظر رنگ مدال مواد و صنایع درخشان‌ترین عملکرد را داشتند و از نظر تعداد رتبه‌های ۱ تا ۱۰ فیزیک و مواد و صنایع بهتر ظاهر شدند. خوش‌رنگ‌ترین مدال شریف البته متعلق به محمدمسیح حمیدی، دانشجوی کارشناسی ارشد ریاضی اهل افغانستان بود که قبلا در کنکور کارشناسی ارشد هم خوش درخشیده بود، ولی در عین حال با وجود معدل خوب در دوره کارشناسی، دانشگاه اجازه کردیت و ورود به مقطع ارشد بدون کنکور را به او نداده بود.

 

استاد پرویز خمسه‌پور

 

به یاد رفتگان

خانواده شریف در این شش ماه عزیزان زیادی را هم از دست داد؛ عزیزانی که هرچند همه‌شان به خاطر کرونا از بین ما نرفتند، اما کرونا مانع برگزاری مراسم‌های یادبودی در شأن آنها و همراه با حضور اعضای دانشگاه شد. اکبر ترکان، فارغ‌التحصیل قدیمی شریف و عضو هیئت‌امنای انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه و دکتر علی‌محمد رنجبر بروجردی، استاد دانشکده مهندسی برق و اولین رئیس دانشگاه پس از انقلاب که در زمان مسئولیت او، نام دانشگاه طی یک همه‌پرسی به صنعتی شریف تغییر پیدا کرد، از شاخص‌ترین رفتگان در این دوران بودند. استاد پرویز خمسه‌پور، آهنگ‌ساز و نوازنده پیانو، شاعر، نویسنده و پدر گروه موسیقی «آرمان» شریف، مهندس ژوبین غیور، استاد بازنشسته دانشکده مهندسی صنایع و مهندس شروین ری‌شهری، کارمند دوست‌داشتنی این دانشکده از دیگر عزیزانی بودند که رفتن‌شان شریف را داغ‌دار کرد. البته به این فهرست باید اسامی دانشجوهایی زیادی را هم اضافه کرد که در این مدت از بین ما رفتند.

 

رادین خیام

 

اردوان ایمان‌خان

 

درست را بخوان، کنارش ورزش را هم ادامه بده

شریف در چند سال اخیر دو ورزش‌کار حرفه‌ای را هم در بین ورودی‌هایش داشته؛ رادین خیام، ورودی ۹۹ دانشکده برق که تنیس روی میز را حرفه‌ای دنبال می‌کند و همراه با تیم فراسنج تهران و در کنار نوشاد و نیما عالمیان به مقام قهرمانی لیگ برتر بزرگ‌سالان کشور این رشته دست پیدا کرد و اردوان ایمان‌خان، ورودی ۹۷ دانشکده صنایع که مدال نقره بخش روئینگ تک‌نفره سبک‌وزن ۱۰۰۰ متر مردان را به دست آورد. همچنین تیم بسکتبال سه‌نفره شریف نیز در شهریور با کسب مقام نائب‌قهرمانی مسابقات بسکتبال سه‌نفره تهران، جواز حضور در رقابت‌های بسکتبال سه‌نفره باشگاهی کشور را به عنوان نماینده شهر تهران کسب کرد.

 

مصوبه خلق‌الساعه

اواسط تیر بود که مصوبه شورای سنجش و پذیرش کشور سروصدای زیادی در بین جامعه دانشگاهی کشور ایجاد کرد. براساس این مصوبه قرار بود از سال ۱۴۰۱، سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد فقط از بین دانش‌آموختگان دوره کارشناسی رشته‌های «مرتبط» امکان‌پذیر باشد. موج اعتراض‌ها نسبت به این مصوبه بیشتر دانشگاه‌های کشور را فراگرفت و خصوصا افرادی که قصد تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد را داشتند، از تصویب آن نگران شدند. در شریف نیز پویش‌های اعتراضی شکل گرفت و چهار تشکل اسلامی دانشگاه همراه با شورای صنفی در نامه‌ای خطاب به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعتراض‌شان را بیان کردند. بعد از این اعتراض‌ها، اظهارات ضد و نقیضی از مسئولان آموزش عالی کشور درباره این مصوبه جنجالی شنیده شد، ولی در نهایت به نظر می‌رسد حداقل در کنکور ۱۴۰۱ خبری از این مصوبه نباشد و لغو کلی آن نیز دور از انتظار نیست.

 

قطعی بی‌برنامه

تابستان ۱۴۰۰ قطعی برق در بیشتر نقاط کشور روی اعصاب گرمازده مردم رژه می‌رفت و برای دانشجوهایی که باید در امتحانات مجازی پایان‌ترم شرکت می‌کردند، نگرانی‌های زیادی ایجاد کرد. شریف نیز از این قطعی‌های برق بی‌نصیب نبود و بی‌برنامه بودن این قطعی‌ها و نبود برق اضطراری، به ویژه در کار دانشجوهای تحصیلات تکمیلی که پروژه‌های آزمایشگاهی دارند، اختلال ایجاد کرد.

 

مسئولیت اجتماعی و انسانی، به سبک فلسفه علم

تحولات افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور، نگرانی‌های زیادی را برای مردم این کشور و کشورهای همسایه افغانستان ایجاد کرد. در این میان تعدادی از دانشگاه‌های کشور تسهیلاتی را برای پذیرش دانشجوهای اهل کشور افغانستان در نظر گرفتند. گروه فلسفه علم دانشگاه نیز اعلام کرد که برای پذیرش شهروندان افغانستان در مقطع کارشناسی ارشد فلسفه علم تسهیلاتی در نظر گرفته و از بین متقاضیان واجد شرایط یک یا دو نفر را خواهد پذیرفت.

 

زندگی در شریف، فصل کرونا

از دیگر اتفاقات مهم دانشگاه در این شش ماه به این رخدادها می‌توان اشاره کرد: به‌روزرسانی سامانه درس‌افزار (CW) با امکانات جدید و کاربردی برای دانشجوها، حذف امکان تغییر رشته برای رتبه‌های برتر کنکور کارشناسی ۱۴۰۰ در بدو ورود به دانشگاه، دو مقام اول، یک مقام دوم، سه مقام سوم و دو عنوان شایسته تقدیر برای نشریات شریف در دوازدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی (تیتر ۱۲)، تأسیس کانون هنرهای رسانه‌ای شریف، رتبه دوم تیم Shadx در بخش طراحی هواپیما در رده تحصیلات تکمیلی در مسابقات بین‌المللی AIAA (موسسه هوانوردی و فضانوردی آمریکا)، برگزاری رویداد «زندگی در شریف ۲» با حضور استادان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه در رشته‌های مختلف درباره مسائل مختلف دوران دانشجویی شریفی‌ها، سخنرانی مجازی سید حسین نصر در مدرسه بین‌المللی خداباوری شریف و آغاز سومین دوره جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه یا «هفت‌قلم ۳».

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.