افتتاح پارکینگ در حاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی با حضور وزیر علوم

پاگشای وزیر

شنبه، سوم مهر دانشگاه مهمان‌های ویژه‌ای داشت؛ وزیر جدید علوم، تحقیقات و فناوری در دولت سیزدهم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل و حجت‌الاسلام دکتر عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور که در سالن جباری برگزار شد، به شریف آمدند. البته وزیر علوم قبل از این مراسم برای ادای احترام در مزار شهدای گمنام دانشگاه در حیاط مسجد حضور پیدا کرد و بعد از مراسم نیز، پارکینگ طبقاتی شمال دانشگاه را در کنار مهندس غلامرضا بهاری، فارغ‌التحصیل قدیمی دانشگاه و خیر این پروژه افتتاح کرد.

 

۵ چالش مهم دانشگاه‌ها

دکتر فتوحی، رئیس دانشگاه سخنران ابتدایی مراسم بود. فتوحی پس از اشاره به نقش دانشگاه‌ها در پیروزی انقلاب، دفاع مقدس، توسعه صنعتی و اقتصادی و سازندگی کشور، مقابله با تحریم‌ها و تأمین نیازهای کشور در حوزه‌های مختلف، مقابله با چالش‌های پیش‌روی کشور مانند مشکلات اقتصادی، همه‌گیری کرونا، کمبود منابع طبیعی نظیر آب و منابع انرژی و مشکلات محیط زیستی و عبور از اقتصاد سنتی و دست‌یابی به اقتصاد دانش‌بنیان، به مهم‌ترین چالش‌های نهاد علم در کشور اشاره کرد:

  • کمبود منابع، فرسودگی تجهیزات، و کاهش تدریجی منابع انسانی زبده: در شرایطی که بخش عمده منابع دانشگاه صرف هزینه‌های جاری می‌شود، عملا سهم چندانی برای انجام مأموریت‌های اصلی دانشگاه در حوزه‌های آموزش، پژوهش و فرهنگ باقی نمی‌ماند. درخشش دانشگاه‌ها در صحنه‌های علم و فناوری نیازمند تجهیزات مناسب و به‌روز، بودجه‌های تحقیقاتی مناسب، سرمایه‌گذاری برای زیرساخت‌ها و جذب نیروی انسانی زبده است. اگر نه، نهاد علم و تحقیق کشور به تدریج تحلیل می‌رود.
  • نیاز به تأمین فضای آزاداندیشی در دانشگاه‌ها: برای شکوفایی اندیشه‌ها و ارائه پاسخ به نیازهای علمی و فناورانه کشور، باید دانشمندان و محققین کشور بتوانند با آزادی و آرامش به تحقیق بپردازند و نظریات علمی خود را در معرض نقد و اندیشه‌ورزی قرار دهند. کشوری رشد می‌کند که دانشمندان آن ارج ببینند و بر صدر بنشینند.
  • لزوم حمایت جدی از توسعه علوم بنیادی و دانش‌های میان رشته‌ای و فرا‌رشته‌ای: سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها علاوه بر تأمین نیازهای تحقیقاتی و توسعه فناوری در کشور، می‌تواند بسیاری از دانش‌آموختگان و نخبه دانشگاه‌ها را در این حوزه‌ها به کار بگیرد و از مهاجرت آنها جلوگیری کند.
  • وضع قوانین و مقررات یکسان برای همه دانشگاه‌ها و نادیده گرفتن تفاوت‌های دانشگاه‌ها: وضع و اعمال مقررات یکسان برای تمام دانشگاه‌ها موجب تنگ‌تر شدن مسیر خلاقیت و نوآوری می‌شود. ضروری است که با آمایش علمی کشور و توجه به شرایط نیروی انسانی، زیرساخت‌ها و موقعیت جغرافیایی، مسیر تعالی هر یک از دانشگاه‌ها را جداگانه طراحی کنیم.
  • تضعیف هیئت امنا و دخالت روزافزودن دستگاه‌های حساب‌رسی و نظارتی در امور مالی و حتی تخصصی دانشگاه‌ها: اینها از موانع بروز خلاقیت‌ها، اجرای برنامه‌های نوین و انعطاف اداری مالی دانشگاه‌ها برای به ظهور رساندن توانمندی‌های خود است. متأسفانه با گذشت زمان، نقش هیئت امنا در تعیین سیاست‌های کلان و جهت‌گیری‌ها آینده دانشگاه کم‌رنگ و دخالت نهادهای بیرونی در امور دانشگاه افزوده شده است.

 

 

دانشگاه را جدی بگیریم

در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام طباطبایی، مسئول دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه دقایقی کوتاه صحبت کرد و پس از او نیز حجت‌الاسلام دکتر عاملی در صحبت‌هایش با اشاره به تأثیر کرونا بر گسترش کاربرد فضای مجازی، به ضرورت توجه به «دو فضایی شدن» در حوزه آموزش و پژوهش تأکید کرد و همچنین ثبات را مهم‌ترین رکن دانشگاه و دانشگاه را نیازمند آرامش و حرکت در شرایط آرام دانست.

دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز به عنوان سخنران پایانی برنامه، از نادیده گرفتن نقش دانشگاه‌ها در توسعه و حل مشکلات کشور از سوی برخی افراد و از جمله سیاسیون انتقاد کرد و آن را بی‌انصافی و ظلم در حق جامعه دانشگاهی دانست. به گفته او تمامی توفیقاتی را که کشور در عرصه‌های مختلف علمی، آموزشی، نظامی، تأسیساتی، نانو، بایو و… به دست آورده، محصول دستاوردهای دانشگاهیان و دانش‌آموختگان دانشگاهی‌ست. زلفی‌گل در ادامه لزوم تغییر نوع نگاه به دانشگاه و جدی تلقی کردن نقش مراکز دانشگاهی در عرصه‌های مختلف مدیریتی کشور را مطرح کرد.

در پایان مراسم و به مناسبت هفته دفاع مقدس نیز از تعدادی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران دانشگاه تقدیر به عمل آمد. فاطمه بلوری کاشانی، همسر شهید احمدی روشن نیز از جمله تقدیرشدگان در این مراسم بود.

 

 

گره کوری که به دست بهاری باز شد

پروژه پارکینگ طبقاتی شمال دانشگاه که با همت مهندس غلامرضا بهاری، فارغ‌التحصیل دانشکده مهندسی برق آماده بهره‌برداری شده، بعد از پایان مراسم آغاز سال تحصیلی به دست دکتر زلفی‌گل، وزیر علوم افتتاح شد. پروژه پارکینگ شمال دانشگاه از اوایل دهه ۹۰ شروع شده بود، اما بعد از سال‌ها رکود، مهندس بهاری کار را در دست گرفت تا عملیات ساخت از اردیبهشت ۹۹ شروع شود. این پارکینگ ۵ طبقه است و ظرفیت ۱۰۲۰ خودرو دارد. همچنین پارکینگ به سیستم اعلام و اطفاء حریق و سنسور جای پارک مجهز است. با شروع به کار پارکینگ از آبان ۱۴۰۰، قرار است تردد خودرو به داخل دانشگاه به حداقل رسیده و دانشگاه تا حد زیادی عاری از عبور و مرور ماشین‌ها شود.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.