گفت‌وگو با دکتر فاطمی‌زاده، معاون دانشجویی دانشگاه درباره واکسیناسیون دانشگاهیان

مجوز واکسیناسیون دانشجوها هنوز صادر نشده است

طبق اولویت‌بندی اعلام‌شده از سوی وزارت علوم قرار بود از شهریورماه واکسیناسیون دانشجوها آغاز شود، اما تا امروز که دوم شهریور هست، هنوز هیچ خبری پیرامون شروع رسمی واکسیناسیون دانشجوها منتشر نشده و حتی از مقدمات آن مثل تعیین اولویت‌ها و زمان دقیق دریافت واکسن هر گروه از دانشجوها نیز خبری نیست. سراغ دکتر فاطمی‌زاده، معاون دانشجویی دانشگاه رفتیم تا بپرسیم وضعیت واکسیناسیون در دانشگاه تا الآن چطور بوده و قرار است چطور پیش برود.

 

دانشگاه تاکنون به چه کسانی واکسن زده است؟

رده‌های سنی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت، استادان و کارمندان دانشگاه. تا امروز شش نوبت واکسیناسیون در دانشگاه انجام شده؛ اولین نوبت روز ۵ مرداد بود، زمانی که تنها گروه مجاز برای واکسیناسیون رده‌های سنی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت بود. دانشگاه در این تاریخ (۵ مرداد) استادان و کارمندانی را که در رده‌های سنی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت قرار داشتند، واکسینه کرد، یعنی کارمندان و استادان واجد شرایط سنی به جای مراجعه به مراکز واکسیناسیون می‌توانستند به دانشگاه بیایند و در محیط خلوت‌تر دانشگاه واکسینه شوند.

از نیمه مرداد، به جز رده‌های سنی، برخی مشاغل هم در گروه مجاز وزارت بهداشت برای دریافت واکسن قرار گرفتند. دانشگاه این بار هم این امکان را برای استادان و کارمندان فراهم کرد که به جای مراجعه به مراکز واکسیناسیون در آرامش دانشگاه واکسن دریافت کنند.

 

خانواده استادها و کارمندها هم در دانشگاه واکسن زده‌اند؟

همسران استادها و کارمندهای دانشگاه در صورتی که در رده‌های سنی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت قرار داشتند، می‌توانستند در دانشگاه واکسینه شوند. دانشگاه هیچ امکانی را برای واکسن زدن به همسران یا اعضای خانواده استادها و کارمندها فراهم نکرده. همسر استاد و کارمند تنها در صورتی که در رده‌های سنی مجاز قرار گرفته باشند، از خلوتی مرکز واکسیناسیون دانشگاه بهره‌مند شده‌اند. ثبت‌نام واکسیناسیون در دانشگاه از طریق stu.sharif.ir انجام شده و واجدین شرایط هم در همین سامانه مشخص شده‌اند.

 

دانشجوهای دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه تهران واکسن زده‌اند؟

آن‌طور که معاون‌های دانشجویی دانشگاه‌های تربیت مدرس و تهران می‌گویند تعدادی از دانشجوها در این دو دانشگاه واکسن دریافت کرده‌اند، اما از ۱۹ مرداد این روند متوقف شده است. رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت در همین روز طی یک نامه دستور توقف هرگونه توزیع واکسن میان دانشجوها را صادر کرده است. از قرار معلوم این دو دانشگاه توانسته‌اند قبل از شروع واکسیناسیون دانشجوها در کشور به تعدادی از دانشجوهایشان واکسن بزنند.

 

چرا واکسیناسیون دانشجوهای شریف هنوز شروع نشده است؟

دانشگاه در تمام مراحل پیگیری توزیع واکسن در دانشگاه، پیگیر واکسیناسیون دانشجوها هم بوده، با این حال وزارت بهداشت تا امروز اجازه واکسن زدن به دانشجوها در دانشگاه‌ها را صادر نکرده است.

 

پس دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس چطور توانسته‌اند؟

هیچ مجوزی برای این کار به دانشگاه‌ها داده نشده بوده و واکسنی هم بابت واکسینه کردن دانشجوها در اختیار دانشگاه قرار نگرفته است. اسامی دانشجوها به تفکیک مقطع تحصیلی و محل سکونت به وزارت بهداشت اعلام شده و دانشگاه منتظر اعلام وزارت بهداشت برای واکسینه کردن دانشجوهاست.

 

آن‌طور که روزنامه فهمیده پس از شیوع کرونا در یکی از خوابگاه‌های دانشگاه تهران و مثبت شدن تست تعداد قابل توجهی در این خوابگاه، دانشگاه تهران پیگیر واکسینه کردن دانشجویان ساکن خوابگاه بوده است. با این حال به نظر می‌رسد وجود دانشکده‌های علوم پزشکی در دانشگاه‌های تربیت مدرس و تهران به این دو دانشگاه در واکسن زدن به بخشی از دانشجوها قبل از روند عمومی واکسیناسیون دانشجوها کمک کرده است.

 

فرایند واکسیناسیون در دانشگاه چگونه است؟

مسئول واکسیناسیون در دانشگاه معاونت دانشجویی و مرکز بهداشت است. در چند نوبت تزریق واکسن در دانشگاه، سلف پسران محل این کار بوده است. کارکنان مرکز بهداشت دانشگاه همراه با یک ناظر از معاونت بهداشت و یک ناظر از حراست وزارت بهداشت کار واکسینه کردن را انجام می دهند. واکسن‌های هر روز بر اساس لیست اعلامی به دانشگاه منتقل شده و واکسنی در خارج از زمان تزریق در اختیار دانشگاه قرار نمی‌گیرد. استادان بر اساس لیست اعلامی معاونت آموزشی دانشگاه و کارمندان هم براساس لیست اعلامی معاونت اداری مالی واکسن دریافت کرده‌اند. البته همه کارمندان و استادان، دانشگاه را برای واکسن زدن انتخاب نکردند و برخی قبل یا بعد از روزهای واکسیناسیون در دانشگاه با ارائه کد ملی به مراکز دیگر مراجعه کرده‌اند.

 

دانشجوها کجا و چه‌طور واکسن خواهند زد؟

براساس آنچه وزارت بهداشت تا امروز اعلام کرده واکسیناسیون دانشجوها در دانشگاه‌ها انجام خواهد شد. دانشجویان بومی در دانشگاه محل تحصیل و دانشجویان خوابگاهی که حالا در محل سکونت‌شان هستند، در دانشگاهی در محل سکونت. جدول اولویت‌بندی هم اعلام شده است. هرچند طبق همین جدول کار واکسن زدن دانشجوها باید از اول شهریور انجام می‌شده و در حال حاضر تأخیر دارد.

در صورت اعلام و شروع واکسیناسیون، اولویت دانشگاه ابتدا دانشجویان ساکن خوابگاه و سپس دانشجوهای ساکن تهران است. دانشجوهای دیگر هم باید در محل سکونت‌شان واکسن دریافت کنند.

 

دانشگاه چه واکسن هایی می‌زند؟

مرکز بهداشت دانشگاه یک مرکز واکسیناسیون مثل همه مراکز دیگر است، با این تفاوت که به عموم مردم خدمات نمی‌دهد. به همین دلیل همانت واکسن‌هایی در دانشگاه ارائه می‌شود که در سایر مراکز وجود دارد. در روزهای توزیع واکسن در دانشگاه واکسن‌های سینوفارم، برکت و آسترازنکا موجود بوده است.

 

بعد از واکسیناسیون چه می‌شود؟

راستش را بخواهید کسی نمی‌داند. ما باید منتظر اعلام پروتکل‌های بعد از واکسیناسیون برای دانشگاه‌ها بمانیم، اما در مرحله اول دانشگاه سعی می‌کند ظرفیت خوابگاه را کمی افزایش دهد. باز شدن آزمایشگاه‌ها یا سلف احتمالا مراحل بعدی بازگشت به زندگی عادی باشد. آن‌طور که وزارت علوم اعلام کرده ترم آینده هم آموزش مجازی است. هر چند به نظر می‌رسد تا پایان سال تحصیلی آینده روال دانشگاه به روزهای عادی بازنگردد.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.