جنگ سرد و پیشرفت‌های فضایی

سلاح‌های کشتار جمعی انسان را به ماه برد

جنگ سرد و مسابقه فضایی شوروی و آمریکا تأثیر چشم‌گیری روی پیشرفت صنعت فضایی جهان داشت و هر رئیس‌جمهور آمریکا سعی می‌کرد از رقیب خود که در آن زمان شوروی بود، عقب نماند. به همین خاطر منابع و امکانات بسیاری در اختیار ناسا قرار می‌داد تا هم غرور ملی را بالا ببرد و هم در دنیا پرستیژ خود را حفظ کند؛ رقابتی که منجر به فوران تکنولوژی در صنایع تسلیحاتی شد و این تکنولوژی در صنایع دیگر سرریز کرد.

جان اف کندی هم از این قاعده مستثنا نبود و حداکثر تلاش خود را برای انجام دادن کاری که غیرممکن جلوه کند، به کار گرفت. رابطه رئیس‌جمهور آمریکا با مسئولین پروژه‌های فضایی در خلال صحبت‌های دکتر فون براون کاملا مشهود است. سوالاتی که مردم از جان اف کندی داشتند و او برای پاسخ دادن به آنها از افرادی چون فون براون کمک خواسته بود و تکیه به کارشناسان این حوزه از نکات برجسته این مصاحبه است. از آنجا که خود جان‌ اف کندی به اهمیت فضا پی برده بوده، از هیچ کمکی برای پیشبرد ناسا دریغ نکرد.

اهمیت آگاه‌سازی عامه مردم از تأثیرات فضا بر زندگی آنها در صحبت‌های دکتر فون براون و جان اف کندی نیز کاملا مشهود است. روی دیگر این ماجرا، لزوم استفاده از منابع دولتی در ابرپروژه‌های فضایی نظیر ارسال انسان به ماه است که در صورت نبود این منابع، هیچ موفقیتی حاصل نمی‌شد و این نشان‌دهنده لزوم نزدیک شدن دانشمندان به سیاستمداران است، چه در زمان جنگ جهانی دوم و چه در زمان جنگ سرد. همان‌گونه که فون براون با استفاده از منابع آلمان نازی توانست اولین موشک بالستیک جهان را بسازد و به کار گیرد، همان‌طور هم توانست با استفاده از فرصت جنگ سرد، پروژه‌ای به عظمت آپولو را به سرانجام برساند.

استفاده ایالات متحده آمریکا از پتانسیل دانشمندان آلمانی و شوروی از موشک‌های به‌جامانده از آلمان، آینده فضایی جهان را برای ۵۰ سال مشخص کرد. موتورها و سوخت‌های موشکی که برای کشتار طراحی شده بودند، ۲۵ سال بعد برای طراحی چیزی استفاده شد که انسان را به ماه رساند.

توسط عرفان استقامت

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.