خیلی مختصر درباره NFT

مال من و مال تو داریم

نکه مست آمد و دستی به NFT زد و رفت
در این خانه ندانم ز چه سودا زد و رفت

خواست بی‌پولی ما را به رخ ما بکشد
تنه‌ای بر در این خانه تنها زد و رفت

این روزها زمزمه فروش آثار دیجیتال از طریق NFT زیاد به گوش می‌رسد.
تابلوی نقاشی دیجیتالی ۶۹ میلیون دلار فروخته شد و خالق آن به دومین هنرمند ثروتمند تاریخ تبدیل شد.
اولین توییت جک‌دورسی، مدیرعامل توییتر به قیمت ۲.۹ میلیون دلار فروخته شد.
و موارد بسیار زیادی از این دست.

مالکیت در دنیای اینترنت مقوله‌ای بسیار مبهم است. اگر در دنیای حقیقی برای خانه و ماشین خود سند دارید، در دنیای مجازی چطور می‌توانید برای یک اثر هنری دیجیتال ادعای مالکیت کنید؟

عبارت NFT مخفف Non-Fungible Token به معنای توکن غیرقابل معاوضه است. به هرچیزی که برروی یک شبکه (در این مورد شبکه بلاک‌چین) تولید شود و قابلیت انتقال مالکیت داشته باشد، توکن می‌گویند. این توکن‌ها بر بستر بلاک‌چین ساخته می‌شوند اما تفاوت‌هایی با رمزارزها دارند. رمزارزهای یکسان معادل‌ هم‌دیگر هستند. یک بیت‌کوین با یک بیت‌کوین هیچ تفاوتی ندارد، اما دو NFT که هر دو بر بستر اتریوم ساخته می‌شوند، با یک دیگر قابل معاوضه نیستند، چرا که هرکدام سند مالکیت یک چیز متفاوتی هستند. همچنین NFTها برخلاف رمزارزها قابل تقسیم نیستند و فقط به صورت یک واحد کامل بین افراد جابه‌جا می‌شوند. در واقع بخشی از یک مالکیت دیجیتال نمی‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

بیایید برای شفافیت بیشتر ماجرا یک سناریوی واقعی را مثال بزنیم. مایک وینکلمن، ملقب به beeple، مالکیت اثری هنری از خود را به حراج می‌گذارد. جوان خام سرمایه‌داری حراج را با قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار می‌برد. یک توکن به عنوان سند مالکیت در اختیار این جوان قرار می‌گیرد، و از آن روز مالکیت آن اثر برای آن جوان است. او می‌تواند این توکن را به هر قیمتی که دوست دارد به فرد دیگری انتقال دهد، یا برای خودش نگه دارد.

از این طریق مالکیت یک اثر هنری، یک آیتم خاص در یک بازی یا هرچیز دیجیتال دیگری به یک فرد می‌رسد. این فرایند می‌تواند تأثیر گسترده‌ای بر ابعاد مختلف خدمات دیجیتال بگذارد. در گوشه و کنار جهان هم به گوش می‌رسد که تلاش‌هایی در جهت انتقال مالکیت دارایی‌های غیرمجازی مثل املاک و ماشین، از طریق NFT در حال انجام است.

نکته جالب درباره مالکیت آثار دیجیتال این است که ممکن است برای برخی آثار نسخه‌ی کپی آنها با یک راست‌کلیک ساده قابل دانلود باشد، اما بحث NFT بحث «مالکیت» است. شما می‌توانید یک قطعه موسیقی را دانلود کرده و پخش کنید، اما ممکن است بابت «مالکیت معنوی» آن چندصد هزار دلار پول مبادله شده باشد! کسی اهمیتی نمی‌دهد اگر شما یک نسخه کپی از نقاشی مونالیزا روی کامپیوتر خود داشته باشید!

اگر در این باره می‌خواهید بیشتر بدانید، خواندن این لینک از وب‌سایت فارسی ArzDigital.com شاید نقطه شروع خوبی باشد.

توسط حسن سندانی

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.