معرفی شرکت آویتا (آوا یکتا سامانه نوین)

سبک بران

هسته اولیه شرکت آویتا (آوا یکتا سامانه نوین) سال ۹۵ شکل می‌گیرد. تیمی ۴نفره از شریفی‌های مکانیک و مواد که در زمینه طراحی مکانیکی و صنعتی، ساخت و تولید خودرو و موتورسیکلت برقی و الیاف و کامپوزیت‌های کربن سابقه و توانمندی دارند، با یک پیشنهاد جذاب مواجه می‌شوند؛ جانبازی که در زمینه تأمین تجهیزات توان‌بخشی مشغول به کار است، در یک سفر اروپا ویلچر فوق‌سبکی می‌بیند که کمتر از نصف ویلچرهای عادی وزن دارد. یکی از آنها را می‌خرد و به ایران می‌آورد و دنبال تیمی می‌گردد که از طریق مهندسی معکوس، کار ساخت آن را شروع کنند و از طریق پسرش که دانشجوی شریف است، به تیم آویتا می‌رسد.

طبق تفاهم اولیه قرار می‌شود مهندسی معکوس و ساخت و تولید با تیم آویتا باشد و سرمایه و بازاریابی و فروش با جانبازی که ویلچر را از اروپا آورده، و شراکت به همین شکل آغاز می‌شود. چند نفر به تیم اضافه می‌شوند و چند نمونه اولیه از طریق مهندسی معکوس می‌سازند اما با توجه به سابقه‌شان در طراحی صنعتی، خودشان وارد کار طراحی می‌شوند تا ویلچری بسازند که هم برای معلولین و جانبازان و هم برای خانواده‌هایشان آسایش نسبی به ارمغان بیاورد و حمل‌ونقل و رفت‌وآمد را تسهیل کند. کمی که جلو می‌روند، شریک تیم برآوردش نسبت به ادامه مسیر منفی می‌شود و پروژه را شکست‌خورده می‌پندارد و همکاری‌اش با تیم آویتا را پایان می‌دهد اما تیم آویتا که بازخوردهای خوبی از بازار نسبت به محصول‌اش گرفته، با چند ویلچر نمونه ساخته‌شده و تحویل‌داده‌شده و یک ویلچر نمونه که در اختیارش است، تصمیم می‌گیرد کار را ادامه دهد و فرایند یک‌ساله مذاکره برای جذب سرمایه‌گذار را شروع می‌کند. سرمایه‌گذار توقع دارد که تیم ثابت کند این محصول مشتری خودش را خواهد داشت و مشتری‌ها هم توقع دارند برای محصول ساخته‌شده و نه محصول روی کاغذ قرارداد ببندند، اما در نهایت یکی از مشتری‌ها حاضر می‌شود تعدادی از ویلچرها را پیش‌خرید کند و سرمایه‌گذار هم سرمایه لازم را به تیم تزریق می‌کند.

شروع جدی کسب‌وکار و آغاز ساخت و تولید به زمستان ۹۸ برمی‌گردد؛ تقریبا همان زمانی که کرونا در ایران شیوع پیدا کرد و مشکلات زیادی را جلوی پای آویتای نوپا گذاشت؛ مخصوصا کاهش قابل توجه رفت‌وآمدها و به‌طور ویژه رفت‌وآمد معلولین و جانبازان که روی بازاریابی و فروش این محصول تأثیر جدی می‌گذارد.

آویتا در حال حاضر یک تیم ۲۰نفره را شامل می‌شود و هم در زمینه ویلچر و هم الیاف کربن گواهی دانش‌بنیان دارد. ویلچر تولیدی آویتا سبک‌ترین ویلچر ساخت ایران است و در طراحی و عملکرد هم حرف برای گفتن زیاد دارد و برای صادرات آن هم برنامه جدی تدارک دیده شده است. آویتا مأموریت خودش را تولید محصولات نوآورانه در زمینه پزشکی و توان‌بخشی تعریف کرده و در حال حاضر در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در اسلامشهر استقرار دارد. ویلچر تولیدی این شرکت با نام کربوران، وزنی حدود ۸ کیلوگرم دارد که بدون چرخ‌ها به ۶ کیلوگرم کاهش پیدا می‌کند.

 

avita-med.com

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.