مادر بودن ارزشش را دارد؟

تیتر مادر بودن ارزشش را دارد؟

فاطمه نوری

نامه وارده

 

شما مادر هستید؟ اگر آری، پس لابد بهشت را هم زیر پای خود می‌دانید؟ روز مادر هم همین چند روز پیش بوده و توقع دارید چند جمله عاطفی و احساسی اینجا بخوانید و با حال خوبش چند روزی خوش باشید ولی خب از همین ابتدا بگویم که اینجا از این خبرها نیست و انتظار همان همیشگی‌ها را نداشته باشید.

اگر رابطه خوبی با فرزندتان ندارید، بی چون و چرا او را مقصر می‌دانید؟ بی‌ادب است؟ لجباز است؟ دروغ می‌گوید؟

به نظرتان مقصر تنها اوست؟ اگر جواب شما به این سوال مثبت است، شما نمی‌توانید مادر خوبی باشید. اگر هنوز مادر نشده‌اید پیش از کسب دانش کافی برای فرزندآوری و تربیت فرزند، مادر نشوید و اگر اکنون مادرید، در اسرع وقت شروع به مطالعه و تغییر بینش خود کنید. مادر بودن مانند تمام کارهای دیگر جهان نیاز به آموختن دارد. بدیهی‌ست که فرزند شما موش آزمایشگاهی نیست تا روی او آزمون و خطا کنید و در نهایت فرزندی پر از آسیب‌های روان‌شناختی به جامعه تحویل دهید.

شما ممکن است موجب افسردگی، اختلالات شخصیتی، بحران عاطفی و خراب کردن روابط زناشویی و در نهایت زندگی فرزندتان باشید. ممکن است. شما می‌توانید با محدود کردن بیش از حد او از او یک دروغ‌گو و حتی انسانی پر از عقده بسازید؛ پس تلاش نکنید هرطور‌ که شده او را با خود به بهشت ببرید. نوح پیامبر هم فرزندش را با غل و زنجیر سوار قایق نکرد؛ کاری که امروزه بسیاری از پدرومادرها با عزمی راسخ به دنبالش هستند.

شما می‌توانید با بی‌توجهی به فرزندتان در کودکی او را فردی محتاج محبت بار بیاورید که دست به دامن هر غریبه‌ای می‌شود تا نیاز عاطفی‌اش را تأمین کند. شما می‌توانید با توقعات بیش از حدی که از کودکی از فرزندتان دارید او را به یک انسان کمال‌گرای افسرده تبدیل کنید.

اگر هنوز خودتان دچار هزار و یک بحران عاطفی و شخصیتی هستید، اگر برای کنترل اضطراب، وسواس، عصبانیت، خشم، وابستگی و … به خودتان تسلط ندارید، پیش از فرزندآوری به درمان خود بپردازید و اگر اکنون مادر هستید، ماهی را پیش از آن‌که دیگر تازه نباشد از آب بگیرید. شما همان‌قدر که می‌توانید به فرزندتان بال و پر و فرصت پرواز بدهید، ممکن است برای بال‌های نحیف کودک‌تان خطرناک هم باشید. شما می‌توانید برای بال‌هایش قیچی، برای آرزوهایش سقف و برای ایمانش تبر باشید.

آیا بهشت زیر پای‌تان است؟ برای یافتن جوابش شاید بهتر است به رابطه‌ای که با فرزندتان ساخته‌اید، نگاه کنید. اگر آن‌طور که باید باشد نیست، از همین حالا مادرِ خوبی بودن را شروع کنید، مطالعه را شروع کنید، آموختن علم روان‌شناسی در حوزه کودک، نوجوان و خانواده را که در این کشور به شدت با آن بیگانه‌ایم تا حد توان‌تان شروع کنید. نگذارید روزی از تعصب‌های بی‌جای خودتان پشیمان شوید و برای تلاش‌های نکرده‌تان در راستای ساختن خانواده‌ای خوشحال، حسرت بخورید. فیلم «روزی روزگاری آبادان» را هم ببینید؛ توصیف بسیار زیبایی از اختلافات والدین با فرزندشان است!

توسط فاطمه نوری

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.