سخت هم می‌شود

صفر تا صد «تیتانیوم صنعت شریف» را گروهی از دانشجوهای دانشکده‌های مهندسی و علم مواد و مهندسی شیمی شریف جلو برده‌اند. هدف‌شان هم از ابتدا فعالیت در حوزه مواد پیشرفته و محصولات معدنی و راه‌انداختن کسب‌وکاری در این زمینه بوده تا وارد بازار این محصولات شوند و ضمن رفع یک نیاز برای صنایع کشور، کسب‌وکار خودشان هم چرخش بچرخد.

شروع کار آنها به سال ۹۷ برمی‌گردد. ابتدا سراغ چند شرکت رنگ می‌روند و بعد از صحبت با آنها و بررسی مسائل و محصولات‌شان به این نتیجه می‌رسند که رنگ‌دانه دی‌اکسید تیتانیوم ماده ارزشمند و مهمی برای شرکت‌های رنگ‌سازی و دیگر صنایع مثل کاغذسازی، دارویی، آرایشی و بهداشتی و پلیمری به شمار می‌رود و با وجود سابقه مصرف چهل پنجاه ساله در ایران، هنوز کسی دست به تولیدش نزده و از خارج وارد می‌شود. با این اطلاعات تصمیم می‌گیرند تولید رنگ‌دانه دی‌اکسید تیتانیوتم را با هدف بومی‌سازی تکنولوژی تولید آن و نیز راه‌اندازی کسب‌وکاری مرتبط با آن مطالعه کنند. شش ماهی مطالعه و بررسی دقیق و جزئی از این تیم زمان می‌گیرد؛ از مطالعات دقیق علمی و فنی و مهندسی تا مباحث اقتصادی و مطالعات بازار و شناخت افراد ذی‌نفوذ و مطلع و اثرگذار. نتیجه این شش ماه یک طرح جامع می‌شود و بعد از آن نوبت به جذب سرمایه‌گذار می‌رسد.

در این مرحله سراغ مراکز و نهادهای مختلف حمایتی می‌روند و در نهایت موفق می‌شوند یک قرارداد همکاری با از این نهادهای حمایتی امضا کنند و با سرمایه‌گذاری این نهاد، کار تحقیق و توسعه آزمایشگاهی این پروژه آغاز می‌شود که در نهایت طراحی خط تولید صنعتی رنگ‌دانه دی‌اکسید تیتانیوم را نتیجه می‌دهد. البته با توجه به سخت‌افزاری بودن ایده و پیچیدگی‌های فنی و زمان‌بر بودن آن، در مرحله جذب سرمایه از این اتاق به آن اتاق و از این نهاد به آن نهاد و نه شنیدن زیاد تجربه کرده‌اند.

در نهایت تیم شرکت به فکر راه‌اندازی کارخانه تولید رنگ‌دانه دی‌اکسید تیتانیوم بودند که از یکی از شرکت‌های بزرگ و معتبر و مهم حوزه صنایع معدنی به نام مجتمع صنعتی ذوب‌آهن پاسارگاد پیشنهاد می‌دهد دانش فنی پروژه را از آنها خریداری نموده و شرکت شریفی خط تولید این ماده را برای این مجتمع راه‌اندازی نماید. در نتیجه بچه‌های شرکت هم تصمیم می‌گیرند این قرارداد را نقطه شروعی برای کارهای بعدی خودشان قرار دهند تا در مراحل بعدی در راستای توسعه و بومی‌سازی فناوری تولید مواد معدنی فعالیت کنند.

سادگی کارشان آنجاست که رقیب داخلی ندارند و محصولات‌شان فقط رقیب خارجی و وارداتی دارد که در شرایط فعلی رفتن سراغ خارجی‌ها به‌صرفه و بعضا ممکن هم نیست. به ثبات و پایداری خوبی رسیده‌اند و از نظر مالی و منابع انسانی هم رشد خوبی داشته‌اند و به دنبال کارها و پروژه‌های جدید و توسعه شرکت خودشان هستند. در حال حاضر نیز ۸ نفر هستند؛ ۲ نفر از بچه‌های مهندسی شیمی شریف و ۶ نفر از بچه‌های مهندسی و علم مواد شریف و قصد دارند به زودی افراد دیگری را در بخش‌های مدیریتی و فنی-مهندسی جذب کنند. محل کارشان هم نزدیک دانشگاه است و با دانشگاه ارتباط خوبی دارند.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

1 نظر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.