این همسایه آزارگر

گارد ریاست‌جمهوری عراق در دشت‌های شمال خرمشهر جولان می‌دهد و پیش می‌آید. گروهی رئیس‌جمهور را خائن می‌دانند. گروه دیگر رقیب را قدرت‌طلب و انحصارگر می‌خوانند. عده‌‌ای در پی یافتن رفتارهای اشتباه ما و تحریک مرد خشن و سنگدلی به نام صدام‌اند. حتی اگر در یک‌سالگی یک انقلاب نبودیم، در این آشفته بازار، از دست رفتن بخش بزرگی از خوزستان عجیب بود؟

آشفتگی، متهم کردن دیگری، نداشتن فرماندهی در میدان هنوز هم گریبان ما را گرفته. این‌طور است که عملیات ترور از بمب‌های مغناطیسی به یک کمین نظامی کامل در آبسرد دماوند تبدیل می‌شود.

شکی نیست که کار بسیاری از ما از دلخوری گذشته. از آبان و دی ۹۸، از تنگ‌نظری، از حرف بی‌حساب، از دوری از ما و دغدغه‌هایمان، از ندیدن خودمان در گفتمان رسمی و از هزار چیز خرد و کلان دیگر. حالا چه کنیم؟ کنار بایستیم و جدا شدن خرمشهر و اهواز را فقط نگاه کنیم؟ از شکاف حاکمیت و مردم بگوییم و از این که اصلا چرا اسرائیل و شیخ‌نشین‌ها را تحریک کرده‌ایم؟

هیچ تردیدی نیست که حاکمان باید فکری برای این شکاف بکنند، رفتارشان را تغییر بدهند و دل بسیاری از مردم را دوباره به دست بیاورند، تا به قول مصدق مستظهر به اراده ملت ایران باشند. راه دیگری هم ندارند. این شکاف بیش از آن که از طرف مردم پرشدنی باشد از طرف حاکمان باید چاره شود.

با این همه این همسایه‌های ناسازگار هم واقعیت‌های بیرونی هستند که نمی‌شود منکرشان شد‌. آستانه تحریک‌شان هم پایین است و همین که ما هستیم تحریک می‌شوند. به نظرشان این سرزمین زیادی بزرگ است. شعار یکی‌شان حتی «کشورهای کوچک زیباترند» بود.

دشمن، بدخواه، رقیب، هر چه می‌خواهید نام بگذارید، اما اگر در میانه حمله همان رقیب بدخواه به خودمان، به دعواهای دیروز و امروزمان، به دلخوری‌هامان، به فرصت حذف رقیب، به یک‌دست کردن فضا، به هر چیزی جز بستن راه مهاجم فکر کنیم و مشغول باشیم باخته‌ایم. مطالبات‌مان از حاکمیت، نقدهامان به جناح رقیب، تلاش‌مان برای تغییر و رسیدن به خواسته‌ها سر جای خودش، اما آن رقیب بدخواه و آن همسایه آزارگر به چیزی جز ادامه آزارش رضایت نمی‌دهد. آزار عادتش می‌شود. امروز به این بهانه و فردا به بهانه دیگر. وای به روزی که ببیند یا فکر کند در دامن همسایه آدم راضی هم هست. آن وقت بیشتر هم می‌بازیم‌. این بار نه تنها یک بندر زیبا آن گوشه پایین نقشه، که ایران از دست می‌رود.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.