ساختمان جدید آموزش چه شکلی است؟

آماده افتتاح ولی منتظر

اگر کرونا کاسه‌کوزه کلاس رفتن را به هم نمی‌ریخت، قرار بود ساختمان جدید آموزش که در خیابان قاسمی سربرآورده، بهار ۹۹ رنگ استاد و دانشجو به خودش ببیند و ابن‌سینای دوست‌داشتنی حداقل چندسالی به خاطره‌ها بپیوندد ولی فعلا که دور، دور آموزش مجازی‌ست و ساختمان آماده افتتاح آموزش باید دندان روی جگر بگذارد تا زمانی که سروصدای بین کلاس‌های دانشجوها لرزه به ستون‌های فلزی‌اش بیندازد؛ ستون‌های فلزی که بعد از حادثه پلاسکو نسبت به آتش‌سوزی و حرارت ایمن شده‌اند تا خطر سقوط ساختمان هم از بین برود. در روزهای داغ تابستان سری زدیم به ساختمانی که قرار است به یاد مرحوم دکتر میرعمادی نام‌گذاری شود.

 

پروژه ساخت ساختمان جدید آموزش از اواخر سال ۹۰ شروع شد و بعد از حدود هشت سال و نیم در آستانه افتتاح است. ساختمان جدید آموزش علاوه بر زیرزمین و طبقه همکف، شش طبقه هم بالای سطح زمین دارد. در ورودی ساختمان در ضلع غربی قرار گرفته؛ یک در اصلی در وسط و دو در فرعی در طرفین آن که تمامی ورود و خروج ساختمان را باید تحمل کنند.

 

بایگانی آموزش در ساختمان جدید

در طبقه زیرزمین علاوه بر یک آمفی‌تئاتر ۸۰ نفره با دو لابی کناری، واحد بایگانی، اداره اموال، استودیوی آموزش‌های الکترونیک برای ضبط ویدئوهای درسی و آموزشی، اداره تدارکات، انبار آزمون‌ها، اتاق استراحت نگهبانان و نمازخانه آقایان قرار دارد. از آمفی‌تئاتر این طبقه قرار است برای برگزاری جلسات دفاع و برنامه‌های دانشجویی استفاده شود. البته تجهیزش نیازمند تأمین مالی‌ست. همچنین انتقال پرونده‌ها از واحد بایگانی به اداره‌های کارنامه و دانش‌آموختگان و پذیرش و نظام وظیفه از طریق دو بالابر تعبیه‌شده صورت می‌گیرد.

بالابر تعبیه‌شده برای انتقال پرونده‌ها از بایگانی به دیگر اداره‌های آموزش

 

ساختمان جدید آموزش - ۳
نمازخانه آقایان در زیرزمین

 

طبقه همکف به اداره‌های پرمراجعه اختصاص پیدا کرده تا تردد دانشجوها و مراجعین به طبقات بالایی کاهش یابد؛ اداره پذیرش و نظام وظیفه، اداره سوابق و کارنامه، اداره دانش‌آموختگان، اداره خدمات آموزشی، دایره امتحانات و مجموعه تحصیلات تکمیلی در طبقه اول مستقرند. مدیریت تحصیلات تکمیلی تنها مدیریتی‌ست که با توجه به امکان مراجعات دانشجویی در طبق اول قرار گرفته. غیر از تحصیلات تکمیلی سایر بخش‌های اداری گیشه‌هایی دارند که دانشجوها و دیگر مراجعین می‌توانند امورشان را از آنجا پیگیری کنند. جلوی هر گیشه صندلی چرخ‌دار و صندلی انتظار تعبیه شده است. دانشجوهای تحصیلات تکمیلی برای پیگیری کارهایشان می‌توانند وارد محوطه شیشه‌ای این اداره شوند و با کارشناسان آن صحبت کنند. همچنین در طبقه همکف یک بوفه هم برای دانشجوها در نظر گرفته شده، البته بدون غذای گرم. در ورودی ساختمان هم دبیرخانه مرکزی آموزش مستقر شده تا هم مراجعان را راهنمایی کند و هم حجم تردد به طبقات بالایی تا حد زیادی کاهش یابد.

 

ساختمان جدید آموزش - ۸
اداره‌های آموزش در طبقه اول ساختمان جدید

 

ساختمان جدید آموزش - ۷
فضای درنظرگرفته‌شده برای بوفه در طبقه اول ساختمان جدید

 

ساختمان جدید آموزش - ۶
دبیرخانه مرکزی آموزش در ورودی ساختمان

 

ساختمان جدید آموزش - ۵
اداره تحصیلات تکمیلی در طبقه اول ساختمان جدید

 

طبقات اول تا چهارم حدود ۳۷ کلاس درس دارد. لابراتوار زبان و کلاس‌های مرکز گرافیک در طبقه چهارم استقرار پیدا کرده است. بزرگ‌ترین کلاس حدود ۹۶ صندلی و کوچک‌ترین کلاس حدود ۲۴ صندلی ظرفیت دارد. متأسفانه هیچ‌کدام از کلاس‌ها شیب ندارد و به همین خاطر برخی ردیف‌های عقبی ممکن است دید خوبی به تابلو و استاد نداشته باشد. هر کلاس یک سکو جلوی تابلو دارد. تابلوهای هر کلاس نیز هم از نوع گچی‌ست و هم از نوع وایت‌بردی. صندلی‌های هرکلاس قرار نیست به کف کلاس پیچ شوند ولی برای جلوگیری از جابه‌جایی به یکدیگر متصل هستند. البته این را هم در نظر بگیرید که اگرچه ابن‌سینا تعطیل می‌شود ولی تالارها همچنان پذیرای کلاس‌های پرجمعیت خواهند بود. نمازخانه خانم‌ها نیز در طبقه اول پیش‌بینی شده است.

 

ساختمان جدید آموزش - ۹
کلاس‌های ساختمان جدید

 

ساختمان جدید آموزش - ۱۰
کلاس‌های ساختمان جدید

 

در طبقه پنجم و ششم دیگر بخش‌های اداری آموزش مستقر هستند. واحد انفورماتیک و اداره استعدادهای درخشان، اداره سنجش و برنامه‌ریزی، هیأت جذب و ممیزه، اداره هماهنگی امور اساتید، مدیریت آموزش‌های آزاد، مدیریت دانشجویان بین‌الملل، مدیرکل آموزش و معاون مدیرکل آموزش در طبقه پنجم هستند. اتاق معاون آموزشی و دو مدیر آموزش هم در طبقه ششم خواهد بود؛ قسمت‌هایی که بعید است مراجعه دانشجویی داشته باشند. سالن جلسات خیام آموزش هم در این طبقه است. طبقات پنجم و ششم هرکدام یک ایوان جنوبی و یک ایوان شمالی دارند ولی دسترسی به آنها محدود خواهد بود. از ایوان شمالی طبقه پنجم قرار است برای برپایی یک رستوران با سازه چادری برای سرو غذای استادان و کارمندان استفاده شود. نکته جالب یکسان بودن همه میزها و کمدها در بخش‌های اداری این ساختمان است؛ میزها و کمدهایی ساده ولی شیک و کارا. در ضمن دفتر پردیس کیش و پردیس تهران هم به این ساختمان منتقل می‌شود.

 

ساختمان جدید آموزش - ۱۱
سالن جلسات خیام در ساختمان جدید

 

ساختمان جدید آموزش - ۱۲
سالن جلسات هیئت جذب و ممیزه

 

ساختمان جدید آموزش - ۱۳
میز و کمدهای یک شکل در ساختمان جدید

 

ساختمان جدید آموزش - ۱۶
دفترهای اداری در ساختمان جدید

 

ساختمان جدید آموزش - ۱۵
ایوان شمالی در طبقه پنجم

 

ساختمان جدید آموزش - ۱۴
راه‌پله اضطراری ساختمان جدید

 

تردد بین طبقات از طریق دو راه‌پله و ۵ آسانسور صورت می‌گیرد. دو آسانسور در بال شمالی ساختمان و سه آسانسور در بال جنوبی قرار دارد. یکی از آسانسورهای بال جنوبی مخصوص استادان و افرادی‌ست که مشکل حرکتی دارند. همچنین یکی از آسانسورهای بال جنوبی ظرفیت جابه‌جایی برانکارد را هم دارد و ظرفیتش ۱۳ نفر است.

 

ساختمان جدید آموزش - ۱۷
آسانسورهای شمالی

 

ساختمان جدید آموزش - ۱۹
آسانسورهای جنوبی

 

ساختمان جدید آموزش - ۱۸
راه‌پله‌های داخل ساختمان

 

هر طبقه دو سرویس بهداشتی هم دارد، یکی در بال شمالی و یکی در بال جنوبی که هرکدام چهار توالت و روشویی دارند. در ضلع شمالی حیاط ساختمان فضایی برای نشستن و جلسات دورهمی به صورت پلکانی تعبیه شده و امکان پخش فیلم روی دیوار شمالی ساختمان هم وجود دارد. گرمایش و سرمایش ساختمان از موتورخانه ساختمان جدید دانشکده مکانیک تأمین می‌شود ولی تهویه هوای ساختمان از طریق هواساز مستقر در خود ساختمان صورت می‌گیرد.

 

ساختمان جدید آموزش - ۲۰
سرویس‌های بهداشتی در ساختمان جدید

 

ساختمان جدید آموزش - ۲۱
فضای درنظرگرفته‌شده برای برگزاری دورهمی‌های دانشجویی در حیا شمالی ساختمان جدید

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.