پایانی بر بی‌تصمیمی

این روزها اخبار گوناگونی درباره بازگشایی دانشگاه‌ها در ترم آینده به گوش می‌رسد. با وجود اینکه برخی مسئولین وزارت علوم از بازگشایی دانشگاه‌ها در تاریخ ۲۰ شهریورماه خبر می‌دهند اما به نظر می‌رسد شرایط کشور برای شروع کلاس‌های درسی به صورت حضوری مساعد نباشد. اگر این اتفاق رخ دهد، چندین هزار دانشجو از نقاط مختلف کشور به شهرهای محل تحصیل خود روانه خواهند شد و این جابه‌جایی و حضور در فضاهای اشتراکی مانند خوابگاه‌ها و سلف‌های دانشجویی زمینه‌ساز شیوع گسترده این بیماری در فصل پاییز خواهد شد. از طرف دیگر دغدغه برخی دیگر از دانشجوها در خصوص کیفیت پایین آموزش مجازی، باعث شده تا مسئولین به دنبال آموزش حضوری باشند.

با وجود این شرایط، بی‌تصمیمی مسئولین ذی‌ربط در وزارت علوم و دانشگاه‌ها، موجب ایجاد فضایی پر ابهام برای دانشجوه شده است. انتخاب مدلی مناسب که در آن هم پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت در نظر گرفته شود و هم به کیفیت آموزش لطمه‌ای وارد نشود،اهمیت زیادی دارد. پیشنهاد نگارنده برگزاری همزمان کلاس‌ها به صورت حضوری و آنلاین است، به این صورت که دانشجوهای بومی ساکن تهران به صورت حضوری در کلاس درس حاضر شوند و دانشجوهای غیربومی و خوابگاهی با انتخاب خودشان روش حضوری یا غیر حضوری (مجازی) را انتخاب کنند. این مدل مزیت‌هایی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌شود:

  • کاهش قابل ملاحظه تعداد دانشجوها در دانشگاه و امکان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در محیط آموزشی
  • کاهش تقاضا برای خوابگاه و امکان تخصیص خوابگاه در موارد ضروری و با رعایت اصول بهداشتی
  • افزایش کیفیت آموزش مجازی نسبت به ترم گذشته به علت حضور استادان و دانشجوها در کلاس

در صورتی که مسئولین مدل فوق را برای ترم آینده در نظر بگیرند، نیاز است تا امکانات لازم جهت پخش آنلاین کلاس‌ها فراهم گردد. با توجه به کاهش هزینه‌های دانشگاه در امور تغذیه و رفاهی، هزینه‌های لازم برای اجرای این طرح از این محل قابل تأمین خواهد بود. امید است مسئولین وزرات علوم با اخذ تصمیمات به موقع و عقلانی، این فضای پرابهام را برای جامعه دانشگاهی کمی روشن کنند.

توسط امیرمحمد سعیدی

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.