گفت‌وگو با دکتر دورعلی درباره مدرسه‌سازی در مناطق حادثه‌دیده کرمانشاه و بلوچستان

ناظران اصلی پروژه دانش‌آموزان منطقه بودند

بعد از حادثه تلخ زلزله کرمانشاه در سال ۹۶، دکتر دورعلی، استاد محبوب و کاربلد دانشکده مکانیک آستین بالا زد تا به اسم شریف مدرسه‌ای در مناطق زلزله‌زده احداث کند؛ مدرسه‌ای که الان دانش‌آموز دارد و تخته‌اش هر روز گچی می‌شود و زنگ تفریح‌هایش گوش فلک را کر می‌کند. دورعلی در مراسم یادبود جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی هم از ساخت مدرسه شریف ۲ در مناطق سیل‌زده بلوچستان حرف زد و خیلی هم سریع وارد میدان عمل شد تا بتواند مدرسه را به مهر ۱۳۹۹ برساند. در گفت‌وگوی کوتاه‌مان با دورعلی درباره کم‌وکیف این دو مدرسه حرف زده‌ایم.

چه شد که تصمیم گرفتید بعد از ساخت مدرسه در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، در سیستان و بلوچستان هم اقدام به ساخت مدرسه کنید؟

من در صحبت‌هایم در مسجد در مراسم یادبود عزیزان جان‌باخته در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی هم گفتم که بعد از آن حادثه خیلی دلم می‌خواست که برای زنده نگه‌داشتن یاد عزیزان ازدست‌رفته کاری کنم. بعد از ساخت مدرسه شریف در روانسر در استان کرمانشاه به همکاران دانشگاهی اعلام کرده بودم که مدرسه شریف ۲ را در استان سیستان و بلوچستان می‌سازیم. حادثه سقوط هواپیما مقارن شد با سیل مهیب سیستان و بلوچستان. از قبل هم اطلاع داشتیم که در بسیاری از روستاهای آن دیار فرزندان عزیز این مرز و بوم در چادر و کپر و فضای باز درس می‌خوانند. تقارن این حوادث انگیزه‌هایم را برای انجام این کار بیشتر کرد و تصمیم گرفتم که مدرسه را به یادبود عزیزان جان‌باخته در حادثه سقوط هواپیما بنا کنم.

درمورد پروژه کرمانشاه کمی توضیح می‌دهید؟ ابعاد پروژه چگونه ست؟ محل احداث آن کجاست؟ هزینه احداث پروژه چقدر بوده؟ اجرای آن چه مدت طول کشیده است؟

مدرسه شریف در حومه شهر روانسر در استان کرمانشاه و در نزدیکی روستای صالح آباد و در کنار جاده روانسر کامیاران ساخته شده است. این مدرسه ۶ کلاس دارد و مساحت آن حدود ۶۵۰ متر مربع است که شامل کلاس‌های درس، آزمایشگاه، نمازخانه، کتابخانه، اتاق معلمان و سایر امکانات رفاهی می‌شود و در نوع خودش بسیار زیبا ساخته شده. مدرسه در یک زمین ۲۰۰۰ متری که از سوی یکی از اهالی، حاج حسن انتظاری اهدا شد بنا شده است. ما بعد از زلزله کرمانشاه شروع به جمع‌آوری اعانات کردیم و پس از چندین بار انتخاب زمین در مناطق مختلف و دخالت نهادها و خیرین و داوطلبان، سرانجام زمین موردنظر در خرداد ۹۷ پیشنهاد شد. یک هفته بعد روی آن زمین عملیات عمرانی را آغاز کردیم و در مهرماه ۹۸ تحویل آموزش و پرورش روانسر دادیم و هم‌اکنون مورد استفاده دانش‌آموزان آن منطقه است.

هزینه این پروژه با توجه به صرفه‌جویی‌هایی که در اجرای آن انجام دادیم، ۱.۲ میلیارد تومان شد که شامل هزینه ساخت ساختمان و دیوارکشی و ساخت سرویس‌های بهداشتی می‌شود. اگر قرار بود این کار را به پیمانکاران مورد تأیید آموزش و پرورش بدهیم، پروژه بیش از دو برابر این مبلغ تمام می‌شد.

 

مدرسه شریف ۱ در روانسر کرمانشاه

 

هزینه پروژه مدرسه کرمانشاه چه‌طور تأمین شد؟ خودتان فکر می‌کردید شریفی‌ها این‌قدر به این پروژه کمک کنند؟

هسته اولیه هزینه مدرسه از اختصاص جایزه تعلق‌گرفته به من از طرف بنیاد البرز شکل گرفت. بعد از فراخوان همیاری به همکاران دانشگاهی، به‌طور باورنکردنی همکاران به این حرکت خیر پیوستند، به‌طوری که در عرض یک هفته مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان جمع‌آوری شد. هم‌زمان انجمن فارغ‌التحصیلان نیز در گروه‌های ارتباطی خودش برای این پروژه درخواست همیاری از فارغ‌التحصیلان کرد. از بیرون دانشگاه هم تعدادی از خیرین به کمک این پروژه آمدند. در مجموع تا پایان پروژه حدود ۱.۴ میلیارد تومان جمع شد که حدود ۳۰ درصد آن را خیرین خارج دانشگاه، حدود ۳ درصد را فارغ‌التحصیلان دانشگاه و حدود ۶۷ درصد را همکاران دانشگاهی تأمین کردند. حدود ۲۰۰ میلیون تومان از پروژه روانسر باقی مانده که به پروژه سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا می‌کند.

محل ساخت مدرسه را چه‌طور انتخاب کردید؟ از کاربری آن مطمئن هستید که مدرسه باقی خواهد ماند؟

منطقه‌ای که در آن مدرسه را ساختیم، فاقد مدرسه بود. حین ساخت مدرسه هر روز بچه‌هایی که از مدرسه داخل شهر به روستا باز می‌گشتند، دسته دسته پیش ما می‌آمدند و از زمان اتمام کار می‌پرسیدند. اینها در واقع ناظران اصلی و واقعی پروژه بودند. واقف هم زمین را برای ساخت مدرسه داده بود و خودش در تمام مراحل بالای سر کار بود. در ادامه هم پیگیری‌های زیادی برای راه‌اندازی و تجهیز مدرسه کرد و الان هم به‌طور دائم به دنبال رفع نیازهای آن است. ما قصد ساخت مدرسه داشتیم و مدرسه‌ای ساختیم با کاربری مدرسه و نه هتل. الان هم شاگردان و معلمان در آن مستقر هستند. منطقه‌ای هم که در آن مدرسه ساخته شده نزدیک حاشیه شهر است و در حال گسترش، یعنی اینکه شاگردانش بیشتر هم می‌شود.

 

پروژه ساخت مدرسه شریف ۲ در بلنگی بلوچستان

 

درمورد پروژه سیستان و بلوچستان هم کمی توضیح می‌دهید؟ ابعاد پروژه چگونه ست؟ محل احداث آن کجاست؟ هزینه احداث پروژه چقدر برآورد می‌شود؟ اجرای آن چه مدت طول می‌کشد؟

مدرسه بلوچستان در روستای بلنگی در ۷۵ کیلومتری چابهار به سمت شمال شرق قرار است ساخته شود؛ یکی از دورترین نقاط نسبت به تهران و نزدیک مرز پاکستان. مدرسه فعلی این روستا به ۶ روستای بلنگی، پنجشنبه‌بازار، کورکج، عبدل‌بازار، نورمحمدبازار و علی‌هیبتان‌بازار سرویس می‌دهد. این روستاها بین یک تا دو کیلومتر با بلنگی فاصله دارند. مدرسه محقر فعلی که در جریان سیل آسیب دیده، دو کلاس و یک اتاق کوچک دارد که به‌طور گردشی صبح و بعدازظهر نزدیک ۲۰۰ دانش‌آموز ابتدایی و ۲۵ کودک پیش‌دبستانی در آن درس می‌خوانند که تقریبا نیمی پسر و نیمی دختر هستند. مدرسه ۷ معلم و ۲ مدیر برای شیفت‌های صبح و بعدازظهر دارد. در کنار مدرسه دو کانکس قرار دارد که کلاس‌ها در آنها تشکیل می‌شود و محوطه بر بیابان است. با صحبت‌هایی که با مقامات محلی داشتیم و طبق توافق‌مان با سازمان نوسازی مدارس منطقه، ابتدا قرار شد یک مدرسه ۶ کلاسه ۳۱۱ متری در آنجا بنا کنیم. در ادامه مذاکرات و برای پوشش نیازهای آتی اهالی و تقویت بخش‌های دیگر مدرسه نهایتا مقرر شد مساحت مدرسه به ۴۹۵ متر و ۹ اتاق تبدیل شود. هزینه تقریبی این پروژه با روشی که ما اجرا می‌کنیم حدود ۹۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان خواهد بود و امیدواریم تا پایان تابستان آن را تمام کرده و تحویل بدهیم تا بتواند در سال تحصیلی آینده مورداستفاده قرار بگیرد. زمینی حدود ۱۸۰۰ متر از طرف یکی از اهالی به پروژه هدیه شده که محل مناسبی از نظر آبگیری در آینده دارد. ما هم پروژه را چند پله بالاتر از زمین اجرا می‌کنیم. در حال حاضر شناژ کامل شده و ستون‌ها بالا رفته‌اند و بخش از کرسی‌چینی‌ها را هم انجام داده‌ایم. ان‌شاءالله به زودی ستون‌ها به زیر سقف می‌رسند. در این مدت سعی کردیم که اغلب مصالح مورد نیاز را تأمین کرده و در محل پروژه دپو کنیم. فعلا آرماتور، بخشی از سیمان، آجر نما و برخی دیگر از اقلام را خریداری کرده‌ایم. یکی از چالش‌های مهم این پروژه تأمین مصالح آن است، زیرا نزدیک‌ترین محل که بتوان از آن مصالح ساختمانی تأمین کرد ساعت‌ها از پروژه فاصله دارد.

تاکنون کمک‌های دانشگاهیان به این پروژه چطور بوده است؟

همراهی همکاران و تعدادی از دانشجویان با پروژه بسیار عالی بوده. ما حدود ۲۰۰ میلیون از پروژه قبل صرفه‌جویی داشتیم و برخی کمک‌های جمع‌شده برای مناطق سیل‌زده که نزدیک ۴۰ میلیون بود نیز از طرف معاونت مالی به این پروژه داده شد. همکاران هم تا حال نزدیک ۲۵۰ میلیون به پروژه کمک کرده‌اند. خیرین بیرون هم نزدیک ۲۰۰ میلیون داده‌اند و در مجموع بیش از سه‌چهارم هزینه‌های احداث تأمین شده است.

منطقه احداث مدرسه‌ها را چه‌طور انتخاب می‌کنید؟ با گروه‌های جهادی ارتباط دارید یا خودتان تحقیق می‌کنید؟

هر دو کار با هم انجام می‌شود. به همکاران جهادی می‌گوییم که تحقیق کنند و وقتی موارد پیدا شدند روی آن تصمیم‌گیری می‌کنیم.

پیگیری ساخت مدرسه را خودتان انجام می‌دهید؟ کارگر و مصالح و … چطور تأمین می‌شود؟

پایگاه جهادی امام رضا که یک گروه جهادی‌ست و در بسیاری از مناطق آسیب‌دیده از بلایای طبیعی به عمران روستاها و تأمین مسکن و محل‌های آموزشی می‌پردازد، همکار ما در پروژه بلوچستان است. عوامل فعال در این مجموعه از فارغ‌التحصیلان برجسته دانشگاه هستند که خود را وقف کمک به هم‌وطنان کرده‌اند. این پایگاه عوامل اجرایی را به کار گرفته و مخارج را گزارش می‌کند و مانند خود من هیچ سود و کارمزدی دریافت نمی‌کنند. برای همین می‌توانیم هزینه‌ها را بسیار کاهش دهیم. تهیه بخشی از مصالح و تجهیزات را من به عهده می‌گیرم و عمده آن از سوی خود همکاران پایگاه تأمین می‌شود و هزینه‌های آن را پرداخت می‌کنم. به‌طور مرتب هم با دوستان تماس دارم و در موقع لزوم هم سر می‌زنم. خدا را شکر در آن منطقه مشکل کرونا نداشتیم. در طی ماه رمضان هم شب‌ها بعد از افطار تا سحر کار کردیم. ان‌شاءالله بتوانیم مدرسه را برای اول مهر به روستا بدهیم.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.