یک روایت دانشجویی از شیوع کرونا در آمریکا

زورآزمایی ترامپ با کرونا

آمریکا الآن بیشترین تعداد مبتلایان را دارد. مردم اگر رعایت نکنند، بعید است وضعیت بهتر شود. من و کسانی که می‌شناسم بیشتر از یک ماه است که در قرنطینه هستیم اما مثل همه‌جای دنیا اینجا هم افرادی هستند که مسائل بهداشتی را زیاد جدی نمی‌گیرند و با جان خودشان و بقیه بازی می‌کنند.

کرونا زندگی نسل جوان ساکن در آمریکا را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. دانشجوهایی که در حال حاضر دانشجو هستند، فعلا برایشان اتفاقی نیفتاده و کسی نیامده فاند تحصیلی‌شان را قطع کند. اما کسی مثل من که تازه ارشدش را گرفته و می‌خواهد دکترایش را شروع کند، به دلیل وضعیت بد اقتصادی، برایش سخت است که فاند بگیرد، یعنی موقعیت‌های دکترا در دانشگاه‌ها کم شده و خیلی از پذیرش‌ها هم بدون فاند است. خلاصه برای کسانی که می‌خواهند در این شرایط دانشجو شوند و پذیرش بگیرند، وضعیت جالب نیست. در واقع دانشگاه فعلا باید مراقب دانشجویان فعلی‌اش باشد تا اینکه به فکر پذیرش دانشجوهای جدید باشد و تعهد چهار پنج ساله به آنها بدهد.

من برای قرنطینه از منطقه شهری خارج شدم و به خانه‌‌ای در منطقه‌ای جنگلی آمده‌ام ولی آن‌طور که از دوستانم شنیده‌ام در فیلادلفیا رستوران‌ها تعطیل شده، مردم می‌توانند بروند بیرون از خانه و ورزش کنند یا کارهای ضروری‌شان را انجام دهند. از سوی دیگر فروشگاه‌های آنلاین خیلی فعال شده‌اند و به دنبال استخدام کارمند هستند، چون همه مردم به خرید آنلاین روی آورده‌اند و ترجیح می‌دهند از خانه خارج نشوند.

دولت هزار و دویست دلار به مردم آمریکا و دانشجوهایی که حداقل پنج سال در آمریکا بوده‌اند پرداخت می‌کند که من شاملش نمی‌شوم. یک وام بلاعوض است که به شهروندان آمریکایی و دانشجوهای با سابقه بیش از پنج سال حضور در آمریکا تعلق می‌گیرد.

البته در آمریکا یک دولت فدرال داریم و ایالت‌ها هم برای خودشان می‌توانند تصمیم بگیرند و قانون وضع کنند و فرمانداران هر ایالت اختیارهایی مجزای از دولت فدرال دارند و دولت نمی‌تواند حرفش را به زور و اجبار به ایالت‌ها تحمیل کند و فرمانداران طبق قانون اساسی می‌توانند تصمیم دولت را نپذیرند و مستقلا عمل کنند؛ مثلا یک ایالت استفاده از ماسک را برای همه افراد در فضاهای عمومی اجباری کرده ولی در ایالت دیگر این‌طور نیست. سعی شده روندهای کاری هم به صورت آنلاین انجام شود تا مردم نیازی به خروج از منازل‌شان نداشته باشند.

اینجا دروغ گفتن زیاد ساده نیست و اعداد و ارقامی که به مردم گزارش می‌دهند واقعی‌ست، زیرا اینقدری آزادی بیان وجود دارد که سازمان‌های خصوصی و مستقل بروند و درباره صحت گزارش‌ها تحقیق کنند. از طرف دیگر آمار واقعی باعث می‌شود مردم بیشتر رعایت کنند.

رسانه‌ها در آمریکا به دو دسته مستقل و وابسته تقسیم می‌شوند؛ یک‌سری از آنها مثل Fox News طرفدار ترامپ هستند و یک‌سری‌شان مخالف او. CNN رسانه قوی‌ای به شمار می‌رود و اطلاعات و اخبار را به خوبی پوشش می‌دهد و پیگری می‌کند. اطلاع‌رسانی‌ها و ارائه آمار و ارقام بیماری و توصیه به رعایت مسائل بهداشتی براساس دستورات پزشکان و متخصصان خوب صورت می‌گیرد.

آمریما از نظر فرهنگی کشور متکثر و متنوعی‌ست و فرهنگ مردم در رفتارشان تأثیر دارد. عده معدودی هستند که مسائل بهداشتی را جدی نمی‌گیرند و رعایت نمی‌کنند یا کارهای نادرست انجام می‌دهند ولی عموم مردم رفتارشان خوب است و به حل بحران کمک می‌کنند. مردم به صورت کلی اخبار واطلاعیه‌ها و توصیه‌ها و اقدامات بهداشتی را پیگری می‌کنند و حواس‌شان جمع است؛ مثلا فاصله اجتماعی را سعی می‌کنند به خوبی رعایت کنند.

درمورد وسایل بهداشتی و امکانات پزشکی اینجا هم مثل همه دنیا به مشکلاتی برخورده ولی من به عنوان یک شهروند عادی می‌توانم ماسک و دستشکش و … پیدا کنم. البته یک‌مدت مردم ترس برشان می‌دارد و ناگهانی قفسه‌ها و فروشگاه‌ها را خالی می‌کنند ولی دوباره پر می‌شود.

کار جالبی که برخی رسانه‌ها انجام داده‌اند، اجرای برنامه‌هایشان مثل Night Show از خانه است که باعث می‌شود مخاطبان برنامه هم به جدی و حساس بودن ماجرا پی ببرند. این ماجرا متأسفانه در ایران دیده نمی‌شود و برنامه‌های تلویزیونی به شکل سابق ادامه دارند.

مردم سعی می‌کنند از نظر روحی به یکدیگر کمک کنند. از نظر مالی نیز برخی افراد ثروتمند کمک‌هایی برای رفع بحران انجام داده‌اند ولی اینجا بار اصلی روی دوش دولت است و مردم دولت را مسئول مقابله با بحران می‌دانند و مردم فقط رعایت توصیه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌ها را وظیفه خودشان می‌دانند و بقیه کارها با دولت است.

توسط معین تقوائی

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.