روایتی از شیوع کرونا در هلند

گل‌های پژمرده

حدود ۵۰ روز پیش اولین مورد کرونا در هلند شناسایی شد؛ شخصی که به شمال ایتالیا رفته بود و بعد از برگشت مشخص شد به کرونا مبتلاست و در بیمارستان قرنطینه شد. بعد از آن در چند شهر دیگر هم افرادی شناسایی می‌شوند. از آن روز به بعد کم‌کم اقلام بهداشتی در هلند سخت پیدا می‌شد؛ مثلا من خودم برای تهیه مایع ضدعفونی‌کننده به جاهای زیادی سر زدم تا نهایتا یک‌جا پیدا کردم که آنجا هم به صورت سهمیه‌ای توزیع می‌کردند.

البته در روزهای اول مردم زندگی عادی خودشان را داشتند و توجه خاصی به مسائل بهداشتی نمی‌کردند؛ مثلا برای چک کردن بلیط قطار، مأمور بلیط را از مسافر می‌گیرد و روی دستگاهی قرار می‌دهد تا اعتبار آن مشخص شود که خود این فرایند می‌تواند بیماری را بین مردم انتقال دهد. من به شرکت قطار پیام دادم و مسئله را توضیح دادم ولی با این استدلال که ویروی روی اشیاء زنده نمی‌ماند، نپذیرفتند. البته بعدا و با شیوع بیشتر بیماری این فرایند را تصحیح کردند.

دانشگاه‌ها بیشتر از یک‌ماه است که همه مراکزشان را تعطیل کرده‌اند و فقط با اجازه رئیس هر بخش می‌شود برای برداشتن وسیله یا کاری ضروری وارد ساختمان‌ها شد. دانشجوها همه در خانه حضور دارند و همه کلاس‌ها و امتحانات آنلاین است و برای ترم بعد هم پیش‌بینی می‌شود آموزش به شکل آنلاین باشد. قرار است نمره‌های هر درس نیز بیشتربه تمرین‌ها و پروژه‌ها اختصاص پیدا کند، چون در آزمون آنلاین امکان تقلب وجود دارد و کاری از دست‌شان برنمی‌آید.

هر از چندی دولت یک‌سری دستورالعمل‌ها را به مردم ابلاغ می‌کند؛ مثلا گفتند همه مشاغل به جز مشاغل ضروری مثل پلیس، مراکز درمانی، آتش‌نشانی و … باید از خانه کار کنند. مدارس نیز تعطیل است و فقط آنهایی که والدین‌شان در مشاغل ضروری فعالیت می‌کنند، می‌توانند به مدرسه بروند. کسانی که علائم دارند، باید در خانه قرنطینه شوند، حتی اگر در مشاغل ضروری حضور داشته باشند. رستوران‌ها و آرایشگاه‌ها و محل‌‌های تجمع و اماکن تفریحی بسته است. اول آوریل اعلام کردند که تا آخر ماه میلادی این مقررات اعمال می‌شود. برای خرید باید صبح زود بروی که به شلوغی نخوری. البته مردم سعی می‌کنند مواردی مثل فاصله در صف را توجه داشته باشند. ظرفیت درمانی هلند هم در حال تکمیل است و به همین دلیل شنیده‌ام تعدادی از بیماران را به آلمان منتقل کرده‌اند.

برای افرادی که فاصله با اشخاص دیگر را رعایت نکنند، تا چهارصد یورو جریمه در نظر گرفته شده است. نکته دیگر هم ضرری‌ست که کرونا به صنعت گل هلند زده و میلیون‌ها گل را به دلیل شیوع کرونا به اجبار از بین برده‌اند.

توسط هادی ستوده

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.