خاطره‌های پررنگ شریف در سالی که گذشت

ترین‌های ۹۸ شریف

دست خودمان نیست، همه‌اش برمی‌گردد به به این مغزهای بزرگ تکنولوژی‌زده‌مان که راحت یادش می‌رود، همینقدر راحت که کل ۹۸ را در آبان و دی و کرونا می‌تواند خلاصه کند. به خاطر همین برگشتن و ورق زدن تقویم و بالا و پایین کردن روزهایی که همان همیشگی نبودند، آخر سال بیشتر می‌چسبد. ما هم طبق روال هرسال ترین‌های شریف را به انتخاب تحریریه روزنامه لیست کردیم؛ قاعده و قانون خاصی ندارد و زیاد می‌شود بهش ان‌قلت وارد کرد ولی همین را فعلا داشته باشیم برای اینکه یادمان نرود.

 

فراموش‌نشدنی‌ترین: مسافران ابدی پرواز ۷۵۲

تلخ بود، خیلی تلخ، برای همه‌مان. انگار شنبه صبح که بیانیه ستاد کل آمد، آب یخ ریخته باشند روی سرمان، انگار یک پتک بزرگ خورده باشد روی تن‌مان و لهِ له‌مان کرده باشد. بامداد جمعه، ۱۳ دی سردارمان را از پشت زده بودند و زخمی در تن‌مان فرو کردند. بامداد چهارشنبه، ۱۸ دی انتقام گرفتیم ولی صبح همان روز حالا با خطای انسانی یا سیستمی یا هرچه که اسمش را می‌گذارید، ۱۷۶ خودی را روی هوا زدیم. ۱۶تایشان از همین شریف بودند و کلی دوست و آشنا و رفیق در این خانواده داشتند؛ همین شد که خانواده سخت داغدار شد و بهم ریخت. ۹۸ هم می‌رود کنار بقیه نود و چندها که شاید چند وقت دیگر اصلا حواس‌مان بهشان نباشد ولی مسافران این پرواز را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنیم.

 

کاوه‌ترین: پدر مریم ملک

قرار بود دوشنبه، ۲۳ دی یادبودی مختصر برای عزیزان‌مان در مسجد دانشگاه داشته باشیم. از بیرون گفتند فعلا مراسم نگیرید. دانشگاه زیر بار رفت. بچه‌ها اعتراض کردند. مراسم افتاد سه‌شنبه، ۱ بهمن. آن روز حیاط مسجد پر بود از چهره‌های بهت‌زده و غمبادگرفته که حتی توان رفتن داخل مسجد را هم نداشتند. داخل مسجد هم یک مراسم رسمی با تعدادی سخنران بود ولی صدای دادخواهی پدر مریم ملک و عکسی که به یادگار از آن روز ماند، برای خیلی‌ها تظلم‌خواهی اسطوره کاوه را زنده کرد و جلوی چشم‌شان گذاشت.

 

ناشناخته‌ترین: علی ربیعی

بسیج برای ۱۶ آذر اینقدر به آن در و این در زد تا بالاخره سخنگوی دولت، علی ربیعی برای دو ساعتی به سالن جابر آمد. فریاد و اعتراض دانشجویی بود که از هر سمتی روانه ربیعی می‌شد ولی ربیعی هم کارش را خوب بلد بود و اخمی به ابرو نیاورد و نشست و شنید و حرف‌هایش باربط و بی‌ربطش را زد و رفت. نکته جالب کلیپ اول برنامه بود که در آن خیلی از دانشجوها حتی ربیعی را نمی‌شناختند و نمی‌دانستند چه‌کاره است. البته ربیعی می‌تواند عنوان «بدقول‌ترین» را هم به خودش اختصاص بدهد، چرا که قول داد دوباره یکی دو ماه بعد به شریف می‌آید و پاسخگوی سوالات دانشجوها خواهد بود ولی خبری ازش نشد.

 

نقطه سه‌گانه‌ترین: دکتر افشین

نقطه سه‌گانه آب جایی‌ست که فازهای جامد و مایع و بخار آن در تعادل با یکدیگر قرار دارند و هم‌زیستی می‌کنند. نکته جالب هم نقطه بودن آن است، یعنی فقط یک نقطه وجود دارد که دما و فشار آن به گونه‌ای باشد که این تعادل را ایجاد کند. در معادلات دانشگاه و بحث‌ها و کشمکش‌های بین مسئولان قسمت‌های مختلف و دانشجوها نقش دکتر افشین چیزی مثل نقطه سه‌گانه است و پیدا کردن جایگزینی برای او که بتواند تعادل را حفظ کند، بعید به نظر می‌رسد.

 

اپراتور نیستم‌‌ترین: سینا طاهری

اردوی ورودی‌های ۹۸ اینقدر حرف و حدیث پشتش هست که می‌شود کل این صفحه را به آن اختصاص داد ولی شاید نقطه عطف ماجراهای اردو استعفای سینا طاهری از مسئولیت اردو بود، آن هم با این ادعا که نمی‌خواد اپراتور باشد. البته خود انتخاب سینا طاهری هم کم بحث‌وجدل و جنگ روایت‌ها نداشت ولی به هر حال بار اردو بدون طاهری به مقصد رسید و ورودی‌های ۹۸ هم بدون اردو نمانند.

 

«و مکروا و مکرالله»ترین: لغو جشن فارغ‌التحصیلان

انجمن فارغ‌التحصیلان می‌خواست مثل هرسال گردهمایی دانش‌آموختگان دانشگاه را روز جمعه، ۱۳ بهمن در سالن جباری و هال تالارها برگزار کند اما حواس‌شان نبود که دیر جنبیده‌اند و بچه‌های دانشکده کامپیوتر برای رویداد WSS مجموعه تالارها را زودتر رزرو کرده‌اند. انجمن با فشاری که از بالا آورد و با همکاری مسئولان دانشگاه آخرش توانست حرفش را به کرسی بنشاند و جا را برای WSS تنگ کند ولی شهادت سردار سلیمانی و اعلام عزای عمومی در کشور باعث شد برنامه آنها به جمعه ۲۰ دی موکول شود. سقوط هواپیمای اوکراینی و جان‌باختن مسافران شریفی آن برنامه روز ۲۰ دی را هم لغو کرد و شیوع کرونا به انجمن اجازه نداد حتی در اسفند گردهمایی را بالاخره برگزار کند. گویا آه مظلومیت بچه‌های دانشکده کامپیوتر خیلی کاری بوده و بساط انجمن فارغ‌التحصیلان را حسابی لرزانده است.

 

«سیب‌زمینی نیستم»ترین: دانشجوهای حاضر در تجمعات اعتراضی دی‌ماه

انفعال مفهومی‌ست که راحت به دانشجوهای این سال‌ها نسبت داده می‌شود ولی دی‌ماه امسال و حادثه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی با پدافند هوایی ایران مثال نقض محکمی برای این قضیه بود. روزهای ۲۱ و ۲۳ دی سردر دانشگاه و محوطه جلوی دانشکده کامپیوتر شاهد دانشجوهایی بود که هم بغض داشتند، هم اعتراض داشتند و هم حرف‌هایی که خیلی وقت بود شنیده نشده بود. حضور دانشجوهایی که لزوما نمی‌شد آنها را در دسته‌بندی‌های مرسوم تشکلی و سیاسی جای داد، از جمله نکات قابل توجه و تأمل این اعتراض‌ها بود.

 

«ققنوس‌»ترین: شورای صنفی

شورای صنفی در سالی که گذشت، هم از نظر شور انتخاباتی، هم از لحاظ فعالیت در راستای پیگیری حقوق دانشجوها و هم از نظر فعالیت رسانه‌ای و ایده‌های جدید نسبت به سال‌های قبل تحول عظیمی را به خودش دید و برای دانشجوهایی که بعضی از شوراهای صنفی منفعل دانشگاه را به یاد می‌آوردند، بازگشتی ققنوس‌وار را تداعی کرد. امیدواریم این شورای صنفی فعال در سال‌های آینده هم تکرار شود.

 

«حسن روحانی»‌ترین: دکتر فتوحی

بعد از افزایش قیمت شبانه بنزین و اعتراضات آبان رئیس‌جمهور ادعا کرد که خودش هم جمعه‌صبح متوجه این افزایش قیمت شده و از زمان آن بی‌اطلاع بوده است. نمونه شریفی این اظهارنظر عجیب در ماجراهای بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی و تجمعات و اعتراض‌های دانشجویی به دنبال آن اتفاق افتاد، جایی که دکتر فتوحی در واکنش به ایجاد جو امنیتی در دانشگاه و تهدید چندتن از فعالین دانشجویی از طریق تماس نهادهای امنیتی با آنها، گفت که خبری ندارد و در جریان امور نبوده است.

 

«قسمت نیست بریم»ترین: زیباکنار ۳

زیباکنار ۳ مثل دو سال قرار بود در بهمن‌ماه برگزار شود، البته با یک تفاوت مهم و آن هم اصفهان به جای زیباکنار ولی اتفاقات دی‌ماه و داغدار شدن دانشگاه اینقدر سنگین بود که در نهایت دکتر حسینی تصمیم بگیرد این نشست را به سال ۹۹ موکول کند. شیوع ویروس کرونا در اسفند نیز قوز بالای قوز شد و امکان برگزاری بهاره زیباکنار را از بین برد تا فعلا قرعه به نام مهر ۹۹ بیفتد که سومین زیباکنار را در دل خودش جای بدهد.

 

«من اصلا قهرم»ترین: دکتر ضرابی‌زاده، معاون آموزشی دانشکده کامپیوتر

دکتر ضرابی‌زاده از آن استادهایی‌ست پایه رفاقت و ایاغ شدن با دانشجوست، با آنها به مسابقات جهانی ACM می‌رود و کنارشان در عکس‌های یادگاری ژست می‌گیرد، خودش وارد گود می‌شود و برای سامانه جدید انتخاب واحد کد می‌زند و از این‌جور کارها ولی در تعامل با شورای صنفی دانشکده کامپیوتر زیاد نتوانسته موفق باشد و آخرش هم به متد دوری و دوستی رسید، آنجا که هیئت‌رئیسه دانشکده مصوب کرد شورای صنفی ارتباط مستقیم خودش با معاونت آموزشی دانشکده را از دست داده و در پیگیری امور آموزشی محلی از اعراب ندارد. البته بچه‌های کامپیوتر قبل از این هم بابت برخی روندها و آیین‌نامه‌های تصویب‌شده در دانشکده‌شان از دکتر ضرابی‌زاده گله‌مند بودند و می‌گفتند با این کارها دانشگاه تبدیل به مدرسه می‌شود.

 

«هوو»ترین: سامانه کلاس‌های مجازی برای ابن‌سینا و تالارها

کرونا تقریبا یک‌ماهی در راه بود تا خودش را چین به ایران برساند. ما که برای علم‌آموزی به چین نرفتیم ولی چینی‌ها تحفه‌ای برایمان فرستادند که علم‌آموزی‌مان را متحول و از الف فلان به تالار بهمان رفتن را تبدیل کرد به از این لینک به آن لینک رفتن و نشستن روی صندلی‌های ابن‌سینا و تالار بدل شد به دراز کشیدن جلوی لپ‌تاپ و گوش کردن صدای استاد و گرم شدن چشم‌ها و … . البته با توجه به تغییر مهم پردیس و نشستن دانشجوهای پردیسی و عادی سر یک کلاس، دانشجوهای پردیسی هم رقیب جدی برای کسب این عنوان بودند.

 

«توییتر قدر تو را نمی‌داند»ترین: دکتر ابوالحسنی و حاج آقا عبداللهی

دانشگاه خودش کم بحث و جنجال دارد، توییتر هم این وسط آتش‌بیار معرکه شده و خیلی‌ها را به جان هم می‌اندازد. دکتر ابوالحسنی، استاد دانشکده فیزیک و حاج‌آقا عبداللهی، معاون نهاد رهبری هم از جمله افرادی هستند که معمولا توییت‌هایشان جنجال‌ساز است و با واکنش تعدادی از دانشجوها مواجه می‌شود.

 

«آستین‌بالا‌زده»ترین: حاج‌آقا طباطبایی

برخلاف ظاهر آرام و تحصیلات فلسفه‌اش حسابی در زمینه ساخت‌وساز مرد عمل است و پای کار. از وقتی هم به نهاد آمده تا دل‌تان بخواهد فعالیت عمرانی و بازسازی در مسجد راه انداخته و حال‌وهوای آن را عوض کرده است. شاید باورتان نشود ولی در همین اسفند کرونایی هم فعالیت‌های عمرانی مسجد به راه بود و تعطیل نشده بود.

 

«آدم درست در جای درست»ترین: دکتر باغرام

وقتی یک کتاب‌خوان حرفه‌ای و عشق کتاب را بگذارید مدیر کتابخانه مرکزی دانشگاه، انتظاری جز تحویل حال آن به احسن احوال هم نباید داشت؛ کاری که دکتر باغرام، استاد دانشکده فیزیک در این مدت انجام داده و کتابخانه را فراتر از سالن مطالعه‌اش و روزها و شب‌های امتحان تعریف کرده است.

 

«حس تکلیفم میاد»ترین: نامزدهای شریفی انتخابات مجلس

انتخابات مجلس ۹۸ شاید آنچنان پررونق نبود و پایین‌ترین درصد مشارکت را هم به دنبال داشت ولی در عوض تعداد قابل‌توجهی از استادان و فارغ‌التحصیلان شریف در میدان رقابت آن به عنوان نامزد حاضر شدند و در نهایت نیز پای دوتایشان (سید محسن دهنوی و روح‌الله ایزدخواه) به بهارستان باز شد.

 

«ضربه‌گیر»ترین: دکتر نورانی

تنش‌های بین دکتر حسینی و برخی فعالین و گروه‌های دانشجویی کم‌کم داشت از حد تحمل فراتر می‌رفت که دکتر نورانی به عنوان مدیر فرهنگی وارد شد و فضا را کمی تلطیف کرد تا روان‌کننده‌ای باشد برای اصطکاک‌های روی اعصاب فضای فعالیت دانشجویی.

 

«پیوندزننده شقایق به گودرز»ترین:  خبرگزاری فارس

وقتی عکس دسته‌جمعی گروه کوه در بالای قله دماوند روی خروجی خبرگزاری فارس قرار گرفت، کمتر کسی فکر می‌کرد گزارشگر فارس بتواند از عکس شهردار سابق تهران در کنار معاون فرهنگی دانشگاه در یک برنامه دانشگاهی کره بگیرد و این دو عکس را به هم وصل کند تا بتواند ماهی خودش را از آب گل‌آلود بگیرد.

 

«خستگانت را شکیبایی نماند»ترین: ساختمان جدید آموزش

اینقدر قول‌وقرارها برای افتتاح ساختمانی که قرار است به اسم دکتر میرعمادی باشد، زیاد شده که دیگر فراموش کرده‌ایم کدام قول را کدام مسئول در کدام روز داده. باید منتظر بمانیم و ببینیم ۹۹ سال افتتاح این ساختمان خواهد بود یا نه؟

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.