اضطراب در چهره قهرمان کشتی جهان

طی مراسمی رسمی، تفاهم‌نامه فدراسیون کشتی با دانشگاه صنعتی شریف به امضا رسید. روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف و فدراسیون کشتی

داشتم خبر تفاهم‌نامه فدراسیون کشتی ایران با دانشگاه صنعتی شریف را می‌خواندم که آقای بابایی گفت: «مهمان خارجی دارید دکتر». هول شدم و سریع کلماتی مثل expect و except و … را که با هم قاطی می‌کردم مرور کردم تا سوتی ندهم که مهمان آمد داخل و دیدم روس است! وقتی گفتم welcome از قیافه‌اش فهمیدم که حتی زبان عمومی هم پاس نکرده است. رئیس فدراسیون کشتی روسیه بود. مضطرب بود. گفتم: “میخاییل مشکل چیه؟” جا خورد. گفت: “عه! تو هم فارسی حرف می‌زنی؟” گفتم: “مرد حسابی! من ایرانی‌ام، تو روسی. من باید تعجب کنم!” بعد نگاهی به تلفن همراهم انداختم دیدم هوای مسکو منهای هزار درجه است و نگو با وی‌پی‌ان آمده‌ام سر کار و لوکیشنم امروز روسیه است. در به در شدیم به خدا؛ بگذریم*.

یک فرم تعیین موضوع پایان‌نامه دانشگاه را به من داد که عنوان آن این بود: چشم‌انداز ۵ ساله فدراسیون کشتی ایران، استاد راهنما: دکتر آراستی، استاد همکار، دکتر علیرضا دبیر، دارنده مدال طلای کشتی آزاد المپیک سیدنی! فکر نمی‌کردم در فاصله کمتر از نیم‌ساعت از خواندن خبر تفاهم‌نامه دانشگاه با فدراسیون کشتی ایران، میخاییل مامیاشویلی، رئیس فدراسیون کشتی روسیه و دارنده مدال طلای المپیک ۸۸ سئول (که ربطی به وقایع ۸۸ ندارد) فرم تعیین موضوع پایان‌نامه دانشکده مدیریت و اقتصاد را روی میز من بگذارد! شاید از سرعت سازمان اطلاعات روسیه تعجب کرده باشید ولی من از سرعت تیم دکتر آراستی تعجب کردم که یک دانشجوی دکترا هم برای این کار تعیین کرده بود در این نیم‌ساعت!

میخاییل از من پرسید که به نظرت ایرانی‌ها می‌خواهند چه کنند؟ گفتم من وطن‌فروش نیستم. گفت: “هر کس قیمتی دارد”. گفتم: “من ندارم. ما کلی شهید دادیم، انتخابات داریم و فلان” گفت: “تلگرامت رو قطع می‌کنما”. قانع شدم و برای او پیش‌بینی کردم که احتمالاً چشم‌اندازی که دانشگاه صنعتی شریف برای فدراسیون کشتی ایران ترسیم خواهد کرد شامل چه چیزهایی است:

فدراسیون کشتی ایران تا پنج سال آینده سرآمد در آموزش، پژوهش و اثربخشی اجتماعی در جهان، به ویژه ایران خواهد شد.

۱۰درصد از کشتی‌گیران ایران را در المپیک ۲۰۲۴ کشتی‌گیران بین‌المللی تشکیل خواهند داد.

فدراسیون کشتی ایران از لحاظ مالی از بودجه عمومی کشور مستقل شده و مازاد آن را به دانشگاه شریف هم کمک خواهد کرد و …

حرفم را با خوشحالی قطع کرد و پس از تشکر، با چهره‌ای راضی از اینکه خطری کشتی روسیه را تهدید نخواهد کرد، مرا به یک نوشیدنی دعوت کرد که من نپذیرفتم تا حاشیه‌هایم بیشتر از این نشود.

* میخاییل فارسی را در تیم چسب رازی یاد گرفته بود. گیر ندید!

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.