بازدید از مزرعه انرژی‌های تجدیدپذیر مپنا

طوفان درو می‌کنیم

بازدید از نیروگاه انرژی‌های تجدیدپذیر شرکت مپنا واقع در منطقه کهک از توابع شهر تاکستان در استان قزوین با همت گروه دوستداران محیطزیست دانشگاه شریف و با شرکت دانشجوهای دانشکده‌های مهندسی شیمی، برق، انرژی، مکانیک و صنایع و با همراهی دکتر مهدیقلی، عضو هیئت علمی دانشکده مکانیک و انستیتو آب و انرژی دانشگاه شریف در روز ۲۸ آذر برگزار شد.

مزرعه انرژی‌های تجدیدپذیر کهک در سال ۱۳۹۲ با ساخت اولین واحد بادی با ظرفیت ۲٫۵ مگاوات از سوی شرکت مپنا به بهره‌برداری و در ادامه به تدریج با اضافه شدن ۲۱ واحد بادی دیگر در اسفندماه سال ۹۵ به ظرفیت ۵۵ مگاوات رسید و هدف نهایی این نیروگاه بادی رسیدن به تولید ۱۰۰ مگاوات انرژی است.

وجه تمایز این نیروگاه بادی با دیگر نیروگاه‌های بادی کشور، استفاده از بلندترین و قدرتمندترین توربین‌های بادی است که تاکنون در کشور به بهره‌برداری رسید که ظرفیت تولید انرژی ۲٫۵ مگاوات دارد و شرکت مپنا  تحت لیسانس شرکت فورلندر آلمان آن را ساخته است. هر واحد بادی از ۴ بخش Tower، Hub، Blade و Nacelle تشکیل شده که وزن مجموع آنها به ۳۱۸ تن می‌رسد. وزن هر پره به تنهایی ۱۱ تن و وزن ناسل و هاب به ترتیب برابر با ۱۲۶ و ۳۲ تن است. ارتفاع هر واحد ۸۵ متر و طول هر پره هم ۵۳ متر است که در بلندترین حالت ارتفاع هر واحد به ۱۶۴٫۵ متر خواهد شد.

این واحدها توانایی تولید برق از بادهایی با سرعت حداقل ۳٫۵ و حداکثر ۲۵ متر بر ثانیه را دارند اما با بادهایی با سرعت ۱۲ متربرثانیه می‌توانند به نهایت توان تولیدی برسند. درحالی که نخستین واحد بادی کاملا وارداتی بود و در سال ۹۲ نصب شد، آخرین واحد آن با بومی‌سازی ۸۰ درصدی در منطقه کهک نصب گردید. نکته دیگر درمورد مزرعه انرژی‌های تجدیدپذیر کهک، راه‌اندازی اولین سیستم تولید انرژی خورشیدی داخلی است که از سوی شرکت مپنا ساخته شده است. ظرفیت این مزرعه خورشیدی ساخت داخل ۲ مگاوات است.

برای مقایسه نیروگاه بادی منجیل دارای ۱۲۷ واحد بادی و با تولید ظرفیت نهایی ۹۰ مگاوات است، به طوری که میانگین انرژی تولیدی از هر توربین در این نیروگاه حدود ۵۰۰ کیلووات است.

اگر مزرعه بادی کهک نبود، برای مقابله با گازهای گلخانه‌ای حاصل از سوخت فسیلی مصرف شده برای تولید انرژی معادل، نیازمند کاشت ۱۱ میلیون درخت بودیم. همچنین باید ۹۰ میلیون لیتر گازوئیل مصرف می‌شد تا ۱۰۰ مگاوات انرژی برق به شبکه ملی تزریق شود. همه اینها ورود ۲۵۰ هزار تن گاز کربن دی‌اکسید در فقدان وجود مزرعه کهک را نتیجه می‌دهد.

توسط محمدجواد هاشمی

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.