#من_هم_ناامیدم

«این‌جا دیگه جای موندن نیست. تو هم جمع کن هرچی داری برو. هیییچ کاری نمی‌شه کرد.» این‌ها را گفت و در را پشت سرش محکم بست. با صدای در، سکوت برقرار شد. بحث به انتهایش رسیده بود. برای کسی که این مسیر را هرشب با همین ماشین‌ها طی می‌کند، تجربه عجیبی است این تمام شدن بحث. تو گویی همه به نقطه‌ای از تفاهم رسیده‌اند و یک‌یک کلمات همدیگر را می‌دانند. شاید هم آن‌قدر با مرد مسافر موافقند که حتی در همین بحث هم هدفی نمی‌بینند. ناامیدی شاید صراحتا به بیان نرسد ولی چهره‌ها گویاتر از زبان‌هاست.

نمی‌دانم چند روز از اعتراضات آبان گذشته. حتی نمی‌توانم بگویم هنوز تمام شده یا نه. اما می‌دانم بانک‌ها و پمپ‌بنزین‌های سوخته که ترمیم شوند، پدر و مادرهای داغدار هم که آرامش پیدا کنند، باز یک چیزی سرِ جایش نیست! یک چیزی که در این چند روز عوض شد و شاید دیگر هیچ‌گاه سر جایش برنگردد؛ حتی اگر «قیمت واقعی دلار» به ۴۲۰۰ تومان برسد، حتی اگر فلانی برود یا بهمانی را آزاد کنند، حتی اگر سورپرایز وزیر جوان رفع فیلتر تلگرام باشد و … . ناامیدی است که از در و دیوار می‌بارد؛ حالا هرچه می‌خواهیم رنگش بزنیم! حال به لطف فضای مجازی و جوّ مشترکی که بین عده‌ای ساخته، ناامیدی من از ناامیدی تو قدرت می‌گیرد و به ناامیدی دیگری قدرت می‌دهد.

نباید ناامیدی را گسترش داد؟ مخالفم! ناامیدی را بایستی گسترش داد؛ در کنار آگاهی. از چه ناامیدیم؟ از چه مطمئنیم؟ چه شانسی در چه مسیری داریم؟ اگر قرار است از این‌که همه چیز خودش درست بشود ناامید بشویم، اگر از این‌که وضع خوب است و همه خوشحالند ناامید بشویم، اگر از این‌که دو سالی یک انگشت جوهری کافی است ناامید بشویم، اصلا همان بهتر که ناامید بشویم! چون فردایش می‌دانیم که برخاستن واجب کفایی نیست که تو برخیزی و من خیالم راحت باشد که می‌توانم بنشینم. بله، آن سروشی که نوید آمدن یک روز خوب را می‌داد، از «آمدن» آن روز کذا ناامید شده ولی وقتی دست‌هایش را مُشت کرده، یعنی به «آوردن» آن روز امیدوار است. نقطه ناامیدی از بهبوِد خودبه‌خودیِ شرایط، نقطه‌ای است که ما در آن حاضر می‌شویم تن به هزینه دادن بدهیم؛ چون چیزی ارزشمندتر از آینده نمی‌یابیم. اگر درحال رسیدن به چنین نقطه‌ای نیستیم، باید دل سوخت به حال قدرت بالقوه‌ای که صاحبانش از آن آگاه نیستند و اگر در حال حرکت به سمت این نقطه‌ایم، اصلا از همین لحظه من هم ناامیدم!

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.