سوال‌های دانشجویان و طفره‌های مسئولین در مراسم روز دانشجو

استعفا و چند شعار دیگر

اگر کل سال هم در دانشگاه خبری نشد، روز دانشجو معمولا فرق می‌کند و همه حواس‌ها را می‌کشاند سمت چهاردیواری‌های دانشگاه. امسال ۱۶ آذر شریف حتی از روزهای عادی‌اش هم عادی‌تر بود ولی دیروز و امروز قرار است این سکوت منفعلانه را جبران کند و صدای دانشجو را شفاف و روشن به گوش جامعه برساند. دیروز انجمن اسلامی و امروز هم بسیج دانشجویی ساعت‌های داغ و پرالتهابی را در سالن جابر در تاریخ دانشگاه به یادگار گذاشته و می‌گذارند که قرار است تا سال‌های سال در یادها بماند. حرف دانشجو ممکن است درست یا غلط باشد ولی مهم است که از حنجره‌اش بیرون بیاید و برچسب سکوت نخورد.

 

مدعو پرحاشیه

برنامه انجمن اسلامی برای روز دانشجو در واقع قبل از ساعت ۱۴:۳۰ روز دوشنبه آغاز شد. پوستر خاص و نوستالژیک برنامه آخر هفته پیش روی کانال انجمن رفت ولی خبری از مدعوین برنامه در آن نبود. سرانجام یکشنبه بود که به پوستر برنامه سه عکس هم اضافه شد: غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، محمود صادقی، نماینده معروف لیست امید در مجلس شورای اسلامی و البته فائزه هاشمی رفسنجانی که روی تصویرش مهر «لغو مجوز شد» به چشم می‌خورد. آنطور که بچه‌های انجمن می‌گفتند حضور فائزه هاشمی با وجود داشتن مجوز به دلیل فشار نهادهای امنیتی از سوی هیئت ناظر بر تشکل‌ها لغو شده و برنامه تنها با دو مهمان آقا برگزار می‌شود.

 

به یاد دانشجوهای بازداشتی و به سبک قدیم

برنامه طبق معمول با تأخیری بیست دقیقه‌ای شروع می‌شود. در بدو ورود به سالن بیشتر از هرچیز پارچه‌های سفیدرنگ روی سن با دست‌نوشته‌های روی آن جلب توجه می‌کند و عکس‌هایی از دانشجوهایی که در دوره‌های مختلف بازداشت شده و حکم برایشان بریده شده است. اولین قسمت برنامه بیانیه انجمن اسلامی است که یوسف سلطانیان، دبیر انجمن آن را قرائت می‌کند و در آن با اشاره به حوادث آبان‌ماه امسال و انتقاد نسبت به نحوه برخورد با اعتراضات مردمی و بازداشت فعالین صنفی و دانشجویی، حتی دولت و مجلس در ظاهر اصلاح‌طلب را هم از لبه تیز انتقاد خود می‌گذراند و وزارت علوم را هم در حضور معاون آن به باد نقد می‌گیرد.  آخر بیانیه انجمن هم نشان از چشم امید نداشتن به خارج مرزهای کشور دارد و اصلاح را از درون و به دست همین مردم ممکن می‌داند.

صدای صریح و محکم دانشجو

بعد از سلطانیان نوبت به محمد شهیدی، دبیر شورای صنفی می‌رسد. او در بیانیه‌اش به صورت مستقیم غفاری را مورد خطاب قرار می‌دهد و گلایه‌های صریحش را نسبت به دستگیری دانشجوهای معترض در حوادث آبان، شیوه‌نامه جدید آیین‌نامه انضباطی دانشجویان، ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه و اطراف آن، کمبود بودجه دانشگاه و روی آوردن به آموزش پولی و فروش مدرک بیان می‌کند و در آخر محمود صادقی را هم در غیابش مورد عتاب قرار داده و می‌گوید: «اگر نمی‌توانید خدمت کنید، بهتر نیست بروید تا خیانت نکنید؟»

سارا شعبانی، دبیر کانون یاریگران هم در بیانیه‌اش به دستگیری و حبس محمد شریفی مقدم، دبیر اسبق این کانون اشاره می‌کند و مجلس فعلی را مجلسی فرمانبردار و منفعل می‌نامد. آخرین بیانیه را هم حسام‌الدین میرجلیلی، مدیر مسئول نشریه داد قرائت می‌کند. بیشتر محتوای بیانیه کوتاه میرجلیلی که با لحن خاص او خوانده می‌شود، درباره حق اعتراض مردم و برخوردهای سخت در مقابل آن است و هشدار می‌دهد که به گونه‌ای رفتار نکنیم که گویا هیچ اتفاقی نیفتاده است. البته او در ابتدای بیانیه دو مدعو برنامه را مخاطب خود قرار نمی‌دهد و طرف خطابش را دانشجوها اعلام می‌کند.

 

طفره‌های آقای معاون

مجری برنامه برای طرح بحث غفاری از او می‌خواهد که با پاسخ گفتن به این سوال شروع کند که آیا این وزارتخانه، اصلا از دخالت نهادهای نظامی و امنیتی در امور داخلی دانشگاه باخبر است یا خیر و اقدامی برای مقابله با آن انجام داده است؟ غفاری در ابتدا شروع به بیان کلیاتی از برنامه‌هایی که در وزارتخانه اجرا شده می‌پردازد. پس از دقایقی، حاضران و مجری نسبت به این کلی‌گویی‌ها اعتراض کرده و از او می‌خواهند که صریحا به سوال پاسخ دهد. او نیز در جواب به این سوال بیان می‌کند که وزارتخانه و مدیریت دانشگاه‌ها در هیئت نظارت، به بیش از ۲۰۰ برنامه برای روز دانشجو مجوز داده‌اند اما با توجه به مسائل امنیتی ممکن است برنامه‌هایی لغو شوند. او معتقد است که اگر کارها و اقدامات وزارت علوم نبود، وضع اینطور نبود. او برخلاف آنچه سوال‌کنندگان شفاهی بیان می‌کنند، می‌گوید که افراد زیادی به دانشگاه آمده‌اند و مجوز برنامه‌هایشان صادر شده است. وقتی از غفاری پرسیده می‌شود که اگر قرار است نتوانند این چنین مسائلی را مدیریت کنند و در طول نیروهای امنیتی هستند، چرا در کار خود باقی مانده‌اند، می‌گوید که با استعفایش کاری درست نمی‌شود. او اشاره می‌کند که وزیر علوم برای آزادی دانشجوهای بازداشتی با رئیس قوه قضائیه و دادستان کشور جلسه داشته است.

 

چاره دیگری نداشتیم

محمود صادقی صحبت‌هایش را با بررسی عملکرد مجلس و فراکیسون امید شروع می‌کند. او برای بیان چرایی ضعف عملکرد به ردصلاحیت‌ها پرداخته و می‌گوید که ما بعد از رد صلاحیت‌های بسیار، سه راه در پیش داشتیم؛ تحریم انتخابات، شرکت پراکنده و شرکت فعال که ما راهکار سوم را برگزیدیم. او در ادامه بیان می‌کند که وقتی بعضی از افرادی که با لیست امید به مجلس راه یافتند، به فراکسیون نپیوستند، مشکل آغاز شد و فراکسیون امید نتوانست که در هیچ کدام از چهار دوره اخیر، ریاست مجلس را کسب کند. البته وقتی او در ادامه از موفقیت‌های مجلس سخن می‌گوید، به همراهی این گروه نیز اشاره کرده که در مسائل کلان با فراکسیون امید همکاری دارند.

 

در ماجرای بنزین مخالف ولی مجبور بودیم

سوال بعدی از محمود صادقی درباره چرایی عقب‌نشیینی مجلس و فراکسیون امید از طرح دوفوریتی لغو مصوبه افزایش قیمت حامل‌های انرژی است که در پاسخ می‌گوید پیشتر مجلس در چند نوبت با طرح اصلاح قیمت حامل‌های انرژی مخالفت کرد و به همین علت این طرح از مسیر شورای هماهنگی سه قوه پیگیری شد. دلیل مخالفت نمایندگان هم حمایت از اقشار ضعیف جامعه بود و هم مسائل مربوط به انتخابات. نهایتا هم شورای سران که مصوبه را به اجرا گذاشت که با اعتراض نمایندگان همراه بود. در روز یکشنبه قرار بود این مسئله مطرح شود اما جلسه به صورت غیرعلنی شروع شد که با اعتراض نمایندگان به رئیس مجلس همراه بود. رئیس مجلس یادداشت کتبی رهبری را برای نمایندگان خواند که با توجه به تصویب شورای هماهنگی سران قوه و شرایط کشور نمایندگان از این مصوبه تخطی نکنند. بعد هم آقای شمخانی در جلسه بیان کرد که در تجربه عراق دیدیم که اگر دولت کوتاه بیاید، عوارض آن قابل بازگشت نیست.

 

اپوزیسیون نظام نیستیم

غفاری که زودتر آمده و زودتر هم رفت، به موضوع شیوه‌نامه انضباطی هم پرداخته و بیان می‌کند این شیوه‌نامه تنظیم شده که انتظام امور بر اساس قانون باشد و وزیر هم دستور داد که به‌گونه‌ای مورد استفاده قرار نگیرد که به ضرر دانشجو باشد. صادقی نیز در این مورد می‌گوید که کمیته دانشجویی فراکسیون امید هم به این آیین‌نامه انتقاد دارد و هرچند پیشرفت‌هایی نسبت به آیین‌نامه قبلی داشته اما امیدوار است که نقص‌های موجود نیز برطرف شود.

صادقی وقتی در مورد استعفا مورد سوال حاضرین قرار می‌گیرد، بیان می‌کند که متن استعفا را هم نوشته بودم ولی با توجه به درخواست افراد مختلف و سوءاستفاده رسانه‌های برانداز و تعبیر آنها از این استعفا به عنوان فروپاشی نظام داخلی ایران از تصمیم خودم منصرف شدم. او می‌گوید که به سیاست‌های موجود انتقاد داریم و با آن موافق نیستیم ولی اپوزیسیون نظام هم نیستیم و برای حفظ آن تلاش می‌کنیم.

 

در حاشیه

  • حسام‌الدین میرجلیلی در ابتدای بیانیه خود از حاضران خواست که به احترام جان‌باختگان ایستادگی در برابر ستم در روزهایی که گذشت، سی ثانیه سکوت کنند.
  • دست‌نوشته‌های مختلفی مثل «دانشجو می‌میرد/ ذلت نمی‌پذیرد» و «کشتار میدون ژاله/ آبان ماه امساله» و تصاویری از میرحسین موسوی در دست برخی دانشجوها دیده می‌شد.
  • روی سن برنامه هم تصاویری از فعالین دانشجویی دوره‌های مختلف که بازداشت و برایشان حکم صادر شده نصب شده بود.
  • در بین صحبت‌های مجری، بیانیه‌های فعالین دانشجویی و نیز پاسخ‌های غفاری و صادقی به کرات شعارهای تند و رادیکالی از بین جمیت به گوش می‌رسید؛ شعارهایی مثل «امنیت دانشگاه/ زیر چکمه سپاه»، «مجلس بی‌کفایت/ استعفا استعفا»، «یا حسین/ میرحسین»، «دانشجو می‌میرد/ ذلت نمی‌پذیرد»، «غلامی، غفاری/ استعفا استعفا»، «مرگ بر این دولت مردم‌فریب».
  • از بین مسئولین دانشگاه دکتر فتوحی، دکتر حسینی و دکتر نورانی در ردیف‌های جلوی سالن حضور داشتند.
  • در هنگام سر دادن شعار «امنیت دانشگاه/ زیر چکمه سپاه» برخی حاضران در سالن مسعود طوسی، مشاور معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه را مورد خطاب این شعار قرار دادند.
  • از یک طرف سالن برخی دانشجوها شعار می‌دادند: «رهبر این حکومت/ پاسخگووی خشونت» و در مقابل دانشجوهای طرف دیگر سالن پاسخ می‌دادند: «رهبر این خشونت/ پاسخگوی حکومت».
  • محمود صادقی با اشاره به عدم تصویب لوایح مرتبط با پولشویی در مجمع تشخیص و استفعای استراماچونی، سرمربی استقلال بیان کرد که با شرایط فعلی حتی نمی‌توانیم دستمزد یک مربی فوتبال را هم بدهیم.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.