سخنگوی دولت در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف چه گفت؟

ربیعی: من هم از خودتان هستم، دانشگاهی و بسیجی

۱۶ آذر ۹۸ در دانشگاه صنعتی شریف از دیروز، ۱۸ آذر با برنامه انجمن اسلامی و حضور محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس و غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم کلید خورد. اما امروز خبرسازترین برنامه، حضور علی ربیعی، سخنگوی دولت دوازدهم به دعوت بسیج دانشجویی در سالن جابر بن حیان بود. خلاصه‌ای از صحبت‌های مطرح شده امروز را بخوانید.

تا کی دروغ؟

در ابتدا نمایندگان چهار تشکل دانشجویی دانشگاه پشت تریبون رفتند و صحبت کردند که خلاصه‌ای از این سخنان را به نقل از کانال بسیج دانشجویی در تلگرام آورده‌ایم. علیرضا قادری، فرمانده بسیج دانشجویی:

“آنچه در ادامه می آید نه از سر عقده‌گشایی و نه خوراک رسانه‌ای و نه دست‌آویز فتنه است. آنچه می‌گویم این ولی نعمتان انقلاب است که سینه ما را می‌سوزاند، دولتی که تدبیر و امید را به صورت دیگری معنی کرده، آنچنان وعده‌ای بوده که مردم با دریافت ۲ وعده یارانه سفره‌شان را کوچک می‌بینند.

پایه پولی بیش از ۲ برابر شده،بر خلاف نظر کارشناسان اقتصادی دلار را ۴۲۰۰ تومان قیمت‌گذاری کردید.
ما طرفدار تحریم نیستیم. تأمین درآمدهای بودجه از مالیات‌ها به جای اعطای یارانه چندمیلیارد دلاری به واردکنندگان و ساخت و سازهای سنگین و بی‌توجهی به مسائل کشور را می‌خواهیم. طناب مملکت را به مذاکرات گره زدید و حل المسائل را در دستان ۵+۱ جست و جو کردید و ضمانت را اجرای جان کری دانستید.

بعد از نتیجه نگرفتن در برجام از کمبود اختیارات سخن گفتید، کارت سوخت را غیرضروری دانستید و گفتید به حساب‌های بانکی مردم سرک نمی‌کشید، دو روز قبل از افزایش قیمت بنزین وزیر همیشه نفت افزایش قیمت جا می زند.”

یک بار سخن‌نگویی را امتحان کنید

پس از قادری، رسول قاسمی، دبیر جامعه اسلامی شریف پشت تریبون رفت:

“فقط امیدمان به خداست. ما در دانشگاه شریف به آمدن سخنگوها به جای رئیس‌ها عادت کرده‌ایم. البته هیچ‌کدام به غیر از سخنگویی برای خودتان وظیفه‌ای قائل نیستید.

دیگر توجیه ها به پایان رسیده. روزی قرار بود انقلابمان را به کشورهای دیگر صادر کنیم. یک بار سخن‌نگویی را نیز امتحان کنید. لااقل نامه نانوشته دروغ ندارد. ما نباید دلمان را به دولت‌ها و مجلس جدید صابون بزنیم.

بیایید از این امیدواری‌ها دست بکشیم و خودکفا باشیم . دیگر باید از گریه کردن در قبرهای بی‌میت دست بکشیم. باید از تجربه امام موسی صدر استفاده کنیم. از روز دانشجو هم فقط چلوکباب بختیاری‌اش برایمان باقی مانده است.”

سنگ‌اندازی چکمه‌پوشان

سخنران دانشجویی بعدی، یوسف سلطانیان، دبیر انجمن اسلامی دانشجویی شریف بود:

“۱۶ آذر ۹۴ را خاطرتان هست؟
همان جا که رییس دولتتان فریاد زد دانشگاه را امن می‌‎کنیم نه امنیتی. آیا نام محمد شریفی مقدم و امثال آن ها را شنیده‌اید…

سنگ‌اندازی نهادهای انتظامی و سپاه را بارها دیده‌ایم .همان‌ها که با چکمه‌های خود قصد خفه کردن مردم را داشتند …آیا می‌دانستید که یکی از مهمانان دعوت شده توسط اطلاعات سپاه بلوکه شد… با توجه به آیه ۵سوره قصص شما بگویید چه بر سر کارگران هفت تپه و هپکو آمد …
کارد را به استخوان قشر ضعیف جامعه آوردید.”

حتی اداشم بلد نیستید دربیارید

پس از سلطانیان، محمد صالح سلطانی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل پشت میکروفون رفت:

“به شریف خوش آمدید اما دیر آمدید؛ پس از ۲.۵ سال. صدای دانشگاه مدت‌هاست که بلند است و شما این صدا را نمی‌شنوید. مدت‌هاست که صدای امید در درون دانشجویان خوابیده است.

امروز اختلافی بر سر شکست‌های دولت دوازدهم وجود ندارد بلکه بر سر میزان شکست خوردگی آن اختلاف وجود دارد. تنهایی امروز دولت حاصل عملکرد شماست.

فقدان ایده اصلی: همه چیز دولت یازدهم بر سر برجام و مذاکرات چرخید، حال خروج آمریکا از برجام دولت را دچار یک مرگ مغزی کرده است. همچنان به هروله میان او با آمریکا می‌پردازید.
به نظر می‌رسد برنامه‌ای برای اداره‌ کشور ندارید. هیچ‌ کنش هدفمندی در زمینه‌های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی ندارید. خلاصه بگویم که دچار ولنگاری شده‌اید.

دولت نه بلد است کار کند و نه می‌تواند حتی ادای کار کردن هم در بیاورد و این خشم‌ ملت را دوچندان‌ می‌کند.

زیستن در بحران‌ها دولت آکنده از مقامات و مسئولین امنیتی دچار امنیتی‌ترین مشکلات است.
قربانی شدن ۲۰۰ نفر از فرزندان این ملت زیر پای تنش‌های اخیر را می‌بینید و ولی خنده از لبتان محو نمی‌شود.
اگر قصد اصلاح دارید و دنبال گذر از بحران هستید، بسم‌الله…”

اگر ما نبودیم بدتر می‌شد

پس از صحبت‌های نمایندگان تشکل‌ها، سخنگوی دولت زیر موج شعارهایی مثل «مرگ بر این دولت مردم‌فریب» پشت تریبون رفت و گفت که “هرچه شعار دارید بدهید تا بعد من شروع به صحبت کنم. برای گفت و شنود به اینجا آمدم”. منبع این بخش از برنامه کانال روزنامه شریف است.

“سال ۸۴ اینطور نمی‌توانستید دولت را نقد کنید. الان هم فقط دولت را می‌توانید اینطور نقد کنید. یکی از دستاوردهای دولت حداقل این بوده است.

اول سال ۹۸ در مقاله‌ای سال سختی را برای ایران پیش‌بینی کردم و من را متهم به فتنه‌انگیزی کردند.

بنزین جرقه‌ای برای حوادث اخیر بود و اثر ماشه‌ای داشت.

فاصله بین بحران‌های اجتماعی و سیاسی دارد کم می‌شود، باید حواس‌مان باشد.

فرصت بدهید دوباره در یک یا دو ماه آینده به شریف می‌آیم تا صحبت کنیم.

هر یک درصد رشد صد هزار میلیارد تومان بودجه می‌خواهد. مجبور به سرمایه‌گذاری بودیم.

توسعه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باید توأمان باشد ولی در کشور ما توسعه سیاسی و اجتماعی نداشته‌ایم.

باید هر دولت سالی ۸ درصد رشد ایجاد کند تا هرساله صد هزار شغل ایجاد شود. متوسط رشد ما در چهل سال سه درصد بوده و همین باعث مهاجرت و حاشیه‌نشینی و بحران شده است.

با پول نفت باید اصلاح ساختارها و زیرساخت‌هایمان را انجام می‌دادیم ولی فقط آن را برای امور عادی خرج کرده‌ایم.

فساد واقعیتی است که گریبانگیر ما شده است. از آقای رئیسی به خاطر مبارزه‌اش با فساد تشکر می‌کنم.

این دولت نبود تورم به جای ۴۰ درصد، ۸۰ درصد می‌شد.”

پس از پاسخ به سخنان تشکل‌ها، نوبت به پرسش و پاسخ رسید.

مخالف معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها هستم

سوال اول درباره معافیت مالی هنرمندان است. ربیعی در واکنش به این سوال دست زد و پاسخ داد:

“چه بگویم، من هم مخالفم. اصلا این تصمیم در دولت گرفته نشد. این پیشنهاد کارشناسی از سازمان برنامه و بودجه آمد که باید در دولت و مجلس تصویب شود. معافیت مالیاتی برای اهل قلم است نه سلبریتی‌ها. هنوز به دولت نیامده ‌و تصویب نشده و مجلس هم باید تصویب کند.”

اعلام نکردیم چون تجربه قبلی تشکیل صف‌ها را داشتیم

سؤال بعدی بنزینی بود: چرا کوچک‌ترین کاری برای آگاه کردن و همراهی مردم در ماجرای افزایش قیمت بنزین انجام نشد؟

درمورد بنزین مردم نامحرم نبودند. برنامه از قبل بوده و در دوره‌های مختلف انجام شده است. مجلس چندبار مخالفت کرد و یکبار هم قرار بود انجام شود که یکی از خبرگزاری‌ها خبر زد و در خیابان‌ها صف تشکیل شد و در نهایت لغو شد. درمورد زمان قرار شد اعلام نشود، چون تجربه قبلی تشکیل صف‌ها را داشتیم.

اقتصاد ایران ده درصد کوچک شده است، چون سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است، چرا که با اقتصاد دنیا تعامل نداشته‌ایم و کیک اقتصادمان کوچک‌تر شده است. سرمایه‌گذاری نداریم، چون امنیت اقتصادی نداریم.

برای زنان و خانواده چه کردید؟

سوال تنها خانمی که پشت تریبون رفت، درباره مسائل زنان و خانواده است و دولت را منفعل‌ترین دولت در این زمینه می‌داند. ربیعی برخی اقدامات دولت را در حوزه زنان و خانواده بیان کرد.

۶۶ درصد شغل‌ها در چندسال اخیر در اختیار بانوان بوده است. در طرح تحول سلامت پول دادیم تا سزارین که سبک زندگی شده بود انجام نشود و زایمان طبیعی بیشتر صورت گیرد.

چرا فقط ورزشگاه را می‌گویید، چرا زنان نباید دوچرخه‌سواری و موتورسواری کنند؟

ساعت چهار باید بروم

سوال آخر درباره بدهکاران بزرگ بانکی است و ربیعی جواب مشخصی نداد و فقط به اقدامات همتی، رئیس جدید بانک مرکزی در راستای شفافیت اشاره کرد.

سوال کتبی که مجری خواند: «واقعا دکتر روحانی از گران شدن بنزین خبر نداشت؟» پاسخ ربیعی:

“روحانی به رحمانی فضلی گفت که شما مخیر هستی که تصمیم را با هماهنگی شورای امنیت کشور در یکی از این پنج‌شنبه‌ها بگیری.

برخی خنده‌ها از سوزناکی دل است.

با دفترم برای جلسه بعدی هماهنگ کنید. باز هم به شریف خواهم آمد.”

حواشی

سخنگوی دولت ساعت ۱۶ جای دیگری جلسه داشت. یعنی بیش از ۲ ساعت برای این برنامه وقت باز نکرده بود.

عده زیادی از دانشجویان (حدود ۱۰۰ نفر) بیرون از سالن جابر و در همکف دانشکده شیمی برنامه را دنبال می‌کردند.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.