برنامه‌های اهالی شریف در اربعین 1441

اربعین شریف ما

در فرهنگ و آداب‌ و رسوم هر قوم و گروهی، برخی عددها جایگاه ویژه‌ای دارند؛ مثل هفت که در خیلی از آیین‌ها عدد مقدسی به شمار می‌آید. «چهل» در فرهنگ اسلامی از جمله این اعداد است؛ ماندن موسی (ع) در کوه طور چهل روز طول می‌کشد تا تورات بر او نازل شود، بنی‌اسرائیل چهل سال از زمین موعودشان محروم می‌شوند، چهل روز خالص‌کردن اعمال برای خدا چشمه‌های حکمت را از قلب بر زبان جاری می‌کند و هرسال عاشقان کربلا چهل روز منتظر می‌مانند، اشک دیده می‌ریزند و خون دل می‌خورند تا در اربعین مولایشان خودشان را به پابوسی سرور جوانان اهل بهشت برسانند.

 

کنار قدم‌های جابر

اربعین را از نظر تاریخی منسوب می‌کنند به جابربن عبدالله انصاری، پیرمرد صحابه پیامبر که اولین‌بار در چهلم سید الشهداء(ع) راهی کربلا شد. مردم عراق به‌طور سنتی پای کار اربعین بوده‌اند اما رونق جهانی این گردهمایی از همین اوایل دهه ۹۰ شمسی خودمان است. از همان روزها، هیئتی‌های شریف ما کاروان پیاده‌روی اربعین را راه انداختند. حالا این ششمین سالی است که کاروان هیئت الزهراء(س) در اربعین عازم عتبات عالیات می‌شود. حدود ۲۰۰ نفر از آقایان دانشجو و فارغ‌التحصیل با ۵ دستگاه اتوبوس امسال راهی شدند. چهارشنبه ۱۷مهرماه آغاز راهشان بود، بعد از عبور از مرز مهران به نجف رفتند و زیارت امیرالمؤمنین(ع) را توشه راهشان کردند. یک روزشان هم به زیارت ائمه(ع) در سامرا و کاظمین گذشت. بعد گروه‌گروه زدند به جاده. پیوستند به دریای زوار حسین(ع). یکی‌دو روزی هم در کربلا ساکن بودند؛ جایی در میدان باب‌البغداد و نزدیکی حرم حضرت عباس(ع). دورهمی یک هیئت ساده در نجف و یکی هم در کربلا داشتند و زیارت اربعین‌شان را کنار هم خواندند و در نهایت ۳۰ مهر راهی شدند به سوی شهر و دانشگاه.

در کنار کاروان زمینی امسال پنجمین سالی است که برای استادان و فارغ‌التحصیلان شریفی امکان سفر هوایی به اربعین فراهم شد. در سه بازه زمانی ۲۳ تا ۳۰ مهر، ۲۳ تا ۲۸ مهر و ۲۴ تا ۲۹ مهر به‌ترتیب ۲۷۰، ۲۹۰ و ۵۰ نفر عازم عتبات عالیات بودند. در این کاروان مجموعا۶۱۰ نفر حضور داشتند که سهم استادان و خانواده‌هایشان حدود ۱۲۰نفر و مابقی سهم فارغ‌التحصیلان بود. حضور استادانی چون دکتر حمیدرضا ربیعی، رحیم فائز، ناصر کرمی، اسداله کلانتریان، سیدمحسن حائری، رسول جلیلی، سیدعلیرضا فیض‌بخش، سیدعباس موسوی، محمد وصال، محمدشریف‌خانی، سیدعلی مدنی‌زاده و… در خور توجه بود. حدود ۱۰۰ نفر از خانواده‌های فارغ‌التحصیلان شریف هم به‌صورت زمینی در اربعین امسال شرکت کردند. البته ناگفته نماند، این گزارش روزنامه است که حساب‌ها را جدا کرده و چرتکه می‌اندازد. آنجا، استاد و شاگرد و کاسب، همه یکی هستند: زائر حسین(ع).

 

گزارش اربعین ۹۸- ۴

 

خادمان پا به رکاب

از سال ۹۵ بچه‌های هیئت تصمیم گرفتند در مرز مهران که زیاد هم شلوع می‌شود، موکبی برپا کنند برای خدمت‌رسانی به زوار. امسال چهارمین سالی بود که خادمین هیئت بساط‌شان را برای ۱۶ تا ۲۴ مهرماه در دو بازه زمانی در مهران پهن کردند. در هر بازه، بین ۴۰ تا ۵۰ خادم که اکثرا دانشجوی شریف بودند، عازم شدند. صبح‌ها حدود ۱۲۰۰ پرس املت تهیه می‌شد و ظهر و شب هم فلافل را می‌رساندند به دست زوار: درمجموع، ۴۸ هزار قرص فلافل در ده روز. سرو نوشیدنی هم شبانه‌روزی برقرار بود: صبح‌ها شربت و چای و شب‌ها دمنوش. سیب هم به‌عنوان میوه، سبد غذایی پربرکت‌شان را تکمیل می‌کرد.

البته مشکل‌شان این بود که محل موکب در مسیر فرعی حرکت زوار به سمت مهران قرار داشت و افراد کمتری گذرشان به موکب می افتاد. این شد که در بازه دوم بچه‌های هیئت، غرفه توزیعی هم در مسیر اصلی برپا کردند تا محدودیتی در خدمت‌رسانی‌شان نباشد.

 

گزارش اربعین ۹۸- ۱

 

هلا بیکم یا زوار الحسین(ع)

اربعین این سال‌ها تبدیل شده به گردهمایی بزرگی که از هرقومی در آن شرکت می‌کنند. این می‌شود فرصتی ناب برای بچه‌های بسیج شریف که موکب شباب‌المقاومه را در مسیر نجف به کربلا برپا کنند. همکارانشان جمعی از دانشجویان خواجه نصیر و گروهی پزشک و چند موکب و خانواده عراقی هستند. بسیجی‌های شریف در دو بازه اعزام شدند: ده‌نفری از ۱۰ تا ۱۷ مهر و ۲۴نفری هم از ۱۷ تا ۲۹ مهر. مأموریت ویژه بچه‌های شریف ماساژ زوار است برای از بین بردن خستگی راهشان! البته اینجا هم بساط شربت آبلیمو و زعفران و غذای گرم برقرار است. فقط آشپز و غذایش معمولا عراقی است. حرف‌زدن ِدست‌وپا شکسته شریفی‌ها به زبان عربی و استفاده از همه ظرفیت زبان بدن برای انتقال مفاهیم‌شان، هم شنیدنی است هم دیدنی! البته خدا را شکر یکی از بچه‌های اهوازی اینجا هست. اوضاع رفقای عراقی‌شان هم وقتی فارسی حرف می‌زنند، همین است. بگذریم که کلا اینجا انگار همه زبان هم را می فهمند. یک گروه از یمن و یک گروه از پاکستان هم چندروزی می‌آیند برای کمک. این می‌شود که به منوی قبلی باید اضافه کنید: چای پاکستانی!

 

گزارش اربعین ۹۸- ۲

 

دل‌داده جامانده

خیلی‌ها به کاروان اربعین نرسیدند اما در محل خودشان علم اربعین را بلند کردند. در مسجد شریف ما، دوشب حاج‌آقای محمدزاده سخنران مراسم هیئت بودند. بساط شام و نشریه و مراسم با کمک حدود ۱۰۰ خادم برقرار شد. در روز اربعین هم چندسالی است مردم تهران از میدان امام حسین(ع) به سمت حرم شاه عبدالعظیم پیاده می‌روند. هیئت الزهرا(س) هم دو دیگ شله‌زردش را بار زد و در میدان شهدا موکبی گذاشت و حدود ۱۰۰۰ نفر را شیرین‌کام کرد.

توسط علی لطفی

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.