هیچ‌کس به شما نمی‌گوید که...

چرا به شریف بیایید/نیایید

وقتی رتبه‌ات را در سایت دیدی احتمالا همراه با اقلیتی الان روی ابرها هستی و یا مثل اکثر بچه‌ها ناراحتی از اینکه «باید بهتر می‌شدم». مهم نیست چه کردی و چه شدی، خودت را جمع و جور کن که الان وقت انتخاب رشته و دانشگاه است؛ انتخابی که برایت احتمالا اولین انتخاب مهم زندگی‌ خواهد بود که در آن سهمی داری! بگذریم. من که خطیب و مشاور موفقیت تحصیلی نیستم که اگر بودم الان برای شما مطلب نمی‌نوشتم! چند راهنمایی غیررسمی و صمیمانه روزنامه‌ای به شما هدیه می‌دهم که در هیچ همایشی نخواهید شنید.

 

به شریف بیایید اگر…

 

 • اگر اهل شنا کردن هستی، استخر شریف یکی از بهترین استخرهای تهران است که تا وقتی دانشجویی با ۳هزار تومان می‌توانی از آن استفاده کنی. این استخر آنقدر خوب هست که ملت کارت دانشجویی‌شان را به خاطرش تحویل نمی‌دهند بعد از فارغ التحصیلی!

 

۸۲۱- عکس چرا بیاییم و نیاییم ۱

 

 • اگر با ماشین رفت و آمد می‌کنی حتما بیا شریف. چون در سه دانشگاه اصلی (تهران، امیرکبیر، شریف) فقط شریف در طرح ترافیک نیست! البته پارکینگ نداریم و باید خودت را برای یک پیاده‌روی مفصل در طرشت آماده کنی تا از ماشین به دانشگاه برسی.

 

 • اگر عشق ورزش هستی و برایت مهم است که در یک تیم ورزشی باشی، بیا شریف. تیم‌های ورزشی اینجا تمرینات منظم سالیانه دارند و حتی در بعضی رشته‌ها مثل بسکتبال و شطرنج و شنا توی تهران و کشور اسم و رسم دارند.

 

۸۲۱- عکس چرا بیاییم و نیاییم ۲

 

 • اگر اهل غرب تهرانی بیا شریف. شاید باورت نشود ولی حمل و نقل می‌تواند در کیفیت زندگی دانشجویی‌ات تعیین‌کننده باشد. البته اگر از شرق هم می‌آیی مشکل خاصی نیست چون دو خط مترو نزدیک دانشگاه هست و می‌توانی در طول دوران کارشناسی‌ات با آثار همه نویسندگانی که اسمشان را در مسابقات تلفنی شنیدی، آشنا شوی.

 

 • اگر می‌خواهی دائم در سمینارها و کارگاه‌های علمی شرکت کنی بیا شریف. هفته‌ای در شریف نیست (حتی تابستان) که خالی از برنامه‌های علمی ترویجی یا علمی پژوهشی باشد.

 

 • اگر می‌خواهی قلم بزنی و نظرات گوهربارت را(!) در معرض داوری جهانیان (دانشگاهیان) قرار بدهی، به شریف بیا چون نشریات فعال مختلفی دارد و می‌توانی شانس خودت را خیلی خوب امتحان کنی.

 

 • اگر می‌خواهی روزنامه‌نگاری کنی فقط باید بیای شریف! اینجا تنها دانشگاهی در کشور است که روزنامه‌ای حرفه‌ای دارد که هر شنبه و سه‌شنبه چاپ می‌شود. تیزبازی هم در نیاور که شنبه و سه‌شنبه که نشد روزنامه! همین هم پدر صاحب بچه‌ را در می‌آورد.

 

 • اگر می‌خواهی فعالیت علمی اضافه بکنی بیا شریف. انجمن‌های علمی دانشکده‌ها بسیار فعال هستند و با اردو و جشن و سمینار و مخصوصا مسابقات علمی، جو دانشکده‌ها و دوره کارشناسی را متحول و به‌یادماندنی می‌کنند.

 

۸۲۱- عکس چرا بیاییم و چرا نیاییم ۷

 

 • اگر عشق کوه رفتنی، بیا شریف. اینجا یک گروه کوه دارد که همین پارسال جشن ۵۰ سالگی‌اش را گرفت. هر فصل هم دو سه تا برنامه حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای دارند. ضمنا هر تابستان هم یک بار قله دماوند را فتح می‌کنند (دماوند بلندترین قله کشور است! گفتم شاید ندانی، چون مدت‌هاست فقط ریاضی-فیزیک خوانده‌ای).

 

 • اگر می‌خواهی موسیقی کار کنی، کانون موسیقی شریف یکی از مشهورترین و قدیمی‌ترین کانون‌های موسیقی کشور است که هر سال جشنواره دارد و کارهای باکیفیتی هم اجرا می‌کند؛ چه سنتی، چه کلاسیک. فقط رپ نمی‌خوانند!

 

۸۲۱- عکس چرا بیاییم و نیاییم ۵

 

 • اگر روحیه کارآفرینی و استارت‌آپی داری، حتما بیا شریف. مرکز کارآفرینی و مرکز رشد شریف در کشور اولین بود و اولین ماند. اولین شتاب‌دهنده استارت‌آپ‌ها در شریف مستقر شد و الگویی برای تمام کشور شد. کلاس‌های متعدد مهارت‌های کارآفرینی و مدیریت کسب و کار، تدوین انواع کتاب در این حوزه، برگزاری رویدادهای استارت‌آپی و کلی کار دیگر که به صورت منظم و سیستماتیک در ارتباط با شبکه‌ای از مهمترین افراد این حوزه انجام می‌شود، مرکز کارآفرینی و مرکز رشد شریف را به یکی از «دارایی‌های ملی» و «جاذبه‌های گردشگری علمی» (!) تبدیل کرده است که هر وقت یک مهمان خارجی به شریف می‌آید، حتما برای بازدید به این مجموعه دعوت می‌شود.

 

۸۲۱- عکس چرا بیاییم و نیاییم ۴

 

 • اگر سر و گوشت بیش از حد می‌جنبد به شریف بیا که تباه نشوی! چون اینجا بالاخره یک جو علمی وجود دارد که تو را هم با خودش می‌کشد و نمی‌گذارد در برنامه‌های حاشیه‌ای نابود شوی.

 

 • اگر معضلات اجتماعی مثل فقر، مناطق محروم، کودکان کار و … جزو دغدغه‌هایت هست، بیا شریف. جمعیت «امام علی» یکی از مهمترین نهادهای مردمی در حوزه معضلات اجتماعی است که در شریف تأسیس شد و شریفی‌ها نقشی اساسی در رشد آن داشتند. «یاریگران» در حوزه آموزش به کودکان سبقه‌ای ۲۰ ساله دارد و فردای سبز دوست‌داشتنی و گروه جهادی شهید وزوایی پرتلاش هم متخصص اردوهای جهادی و رسیدگی به خانواده‌های کم‌بضاعت و فراموش‌شده‌اند.

 

 • اگر می‌خواهی بین کلاس‌ها و درس‌هایت با کمترین طی مسافت بتوانی مشغول به کار بشوی، بیا شریف. منطقه طرشت به برکت دانشگاه شریف امروز میزبان تعداد زیادی کسب و کار دانش‌بنیان است و حتی محیطی به نام مجتمع خدمات فناوری دارد که داخل دانشگاه است و دانشجوها به صورت پاره‌وقت آنجا زیر نظر استادانشان و افراد حرفه‌ای از صنعت مشغول به کار پاره‌وقت می‌شوند.

 

 • اگر به فعالیت مذهبی علاقه‌مندی، شریف یکی از پررونق‌ترین مساجد دانشگاهی و هیئت‌های دانشجویی کشور را دارد که هر سال برنامه‌های متنوع و بزرگی را برگزار می‌کند. برنامه‌هایی که تا حد زیادی عاری از جناح‌بندی‌های سیاسی و برچسب‌های ظاهری است و هر کسی در آن زیر پرچمی مشترک فعالیت می‌کند.

 

۸۲۱- عکس چرا بیاییم و نیاییم ۶

 

 • اگر دوست داری در کنار رشته اصلی‌ات یک رشته فرعی نیز بخوانی، بیا شریف. اینجا با طرح «دوره فرعی» یا همان «ماینور» می‌توانی با گذراندن حدود ۲۰ واحد از یک رشته یا دانشکده دیگر، با دروازه‌ای جدید از علم آشنا شوی.

 

 • اگر به علوم انسانی در کنار مهندسی علاقه‌مندی، بیا شریف. ارتباط علوم مهندسی با علوم انسانی یکی از بحث‌های مهم چند سال اخیر دانشگاه است که تنور آن به لطف گروه فلسفه علم، دانشکده مدیریت و اقتصاد، مرکز معارف و علوم انسانی، گروه‌های دانشجویی و … داغ داغ است.

 

به شریف نیایید اگر…

 

 • اگر گوشی همراهت «آی‌فون» است و در حالی که دیوار سمت چپ است، گوشی را دم گوش راستت نگه‌می‌داری و دائم با آن حرف می‌زنی، نیا شریف. چون به ده بار نرسیده خفت‌گیران طرشت گوشی‌ات را از دستت خواهند زد و تو یکی از قابلیت‌های «شوآف» کردنت را از دست خواهی داد.

 

 • اگر اهل رقابت علمی نیستی نیا شریف چون رقابت اینجا دیوانه‌کننده است.

 

 • اگر آدم تندرویی هستی، شریف اصلا برایت ایده‌آل نخواهد بود، چون اینجا صدای بلند کار نمی‌کند بلکه استدلال است که حرف اول را می‌زند. اطلاعات در شریف زیاد و دسترسی به منابع دست اول هم راحت‌تر از جاهای دیگر است، لذا نمی‌توانی عربده بزنی و بیش از انگشتان دست کسی را همراه خودت کنی.

 

 • اگر آدم مغروری هستی نیا شریف. اینجا به اندازه کافی دیگران در گوشت می‌خوانند که «تو نخبه‌ای» و اگر ظرفیتش را نداشته باشی، خیلی زود جوگیر می‌شوی و گول می‌خوری و دیگر خدا را بنده نخواهی بود.

 

 • اگر «فقط» می‌خواهی اپلای کنی، به شریف نیا. در میان دانشگاه‌های کشور، شریف شاید کمی اسم و رسم بیشتری در جهان داشته باشد ولی اینجا باند فرودگاه یا سکوی پرتاب نیست. لطفا جای کسی را به این دلیل اشغال نکنید. اگر طرفدار پر و پا قرص اپلای کردن هستید، رشته مورد علاقه‌تان را اولویت قرار دهید. اگر در این راه مصمم باشید، از هر دانشگاهی می‌توانید برای تحصیل در خارج اقدام کنید. مهم رزومه و معدل و فعالیت‌های علمی و پژوهشی شماست.

 

دانشگاه، رشته و تحصیلات شخصیت نمی‌آورد

موارد بالا چیزهایی بود که شما کمتر شنیده‌اید و در همایش و کانالی ندیده‌اید. به این موارد باید فهرستی بلندبالا از خدمات دانشگاه به جامعه در زمینه‌های مختلف علمی (آموزشی و پژوهشی)، اقتصادی و فرهنگی اضافه کرد که از حوصله و ظرف این مطلب خارج است.

ولی فراموش نکنید! شریف برای هر کسی بهترین نیست. خودتان و دانشگاهتان را خوب بشناسید و بدون آنکه خودتان را گول بزنید، انتخاب کنید و نگذارید دیگران برای شما تصمیم بگیرند. جامعه امروز دردهای زیادی را همراه خود دارد که شریف نیز از آن تأثیر پذیرفته است. لذا اینجا بهشت برین نیست. انتظار معجزه نداشته باشید. شما در این اکوسیستم اگر فعال نباشید تنها خواهید ماند و باید با عواقب آن نیز خودتان روبرو شوید.

در تمام همایش‌های مشابه، همه سعی در بزرگ کردن موفقیت‌های خود دارند و هیچ‌کس درباره دانش‌آموختگان ناموفق، دانشجویان اخراجی و … خود صحبت نمی‌کند. «شریفی» بودن جذاب است ولی نشان‌دهنده هیچ‌چیز نیست. آخرش مهم این است که چقدر «آدم» باشید.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.