شیر ایرانی تَکه

شیر ایرانی پس از ۸۰ سال به ایران بازگشت. جفتِ نر این گونه جانوری ارزشمند از باغ وحش بریستول انگلستان وارد گمرک فرودگاه امام (ره) شد و پس از پنج ساعت تشریفات گمرکی، به باغ وحش محل زندگی جدیدش منتقل شد. جفت ماده این شیر، طی هفته آینده از باغ وحش دوبلین ایرلند وارد کشور خواهد شد و مسئولین باغ وحش ارم امیدوارند با تکثیر این جانور بتوانند قدم موثری در حفظ نسل آن بردارند. / ایسنا

ضمن تبریک نخستین موفقیت دستگاه دیپلماسی ایران در دولت دوازدهم به آقای ظریف و تیم‌شان لازم دیدیم به نکات و سوالاتی که به نظر می‌رسد اشاره‌ای بکنیم.

نکته اول. با یک جست‌وجوی ساده متوجه می‌شوید که یک شیر ساده تا ۱۴ سال بیشتر عمر نمی‌کند و این عدد برای شیرهای پرچرب تا هفت سال نیز گزارش شده است. این یعنی شیر ایرانی مذکور، احتمالا از نسل نُهم شیرهای ایرانی مهاجر به انگلستان است و بهتر است به آن شیر انگلیسی بگوییم.

نکته دوم. این چه جفتی است که در دوبلین زندگی می‌کند؟ به نظر می‌رسد که این دو شیر در طلاق عاطفی به سر می‌برند و بعید است خیال مسئولان باغ وحش در مورد این دو شیر تعبیر شود. لذا کرده‌اند توی پاچه‌شان، شدید!

نکته سوم. در متن خبر آمده که باغ وحش ارم عضو اتحادیه باغ وحش‌های اروپا است. به نظر می‌آید از این پس برای باغ وحش هم باید ویزای شنگن تهیه کنید!

نکته چهارم. تشریفات گمرک فرودگاه امام؟! می‌گویند یکی از خبرنگاران در فرودگاه امام از شیر پرسیده که «از بازگشت به ایران چه حسی دارید؟» و شیر در پاسخ گفته: «Nothing». وجدانا پس از ۸۰ سال دیگر هر کسی فارسی کَنت!

نکته پنجم. آیا در باغ وحش به این شیرها، گوشت حلال می‌دهند یا چون عادت کرده‌اند مجبورند گوشت غیرحلال بدهند؟

نکته ششم. وقتی سلبریتی‌های وطنی، می‌روند آن طرف آب که بچه‌های خود را به دنیا بیاورند، آیا درست است که این شیر بی‌گناه را مجبور کنیم اینجا بچه‌دار شود؟ اصلا آیا در این مملکت بستر مناسبی برای تولید مثل وجود دارد؟

نکته هفتم. آیا می‌دانستید از آنجایی که این شیر، دوتابعیتی است، نمی‌تواند در ایران سلطان جنگل شود؟

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.