مهاجرت و پدیده‌ای به نام «شوک فرهنگی»

من برای تحصیل به شهر تورنتو نقل‌ مکان کردم. در این شهر از هر دو نفر یکی متولد خارج کانادا است. طبیعتا در میان این تنوع بی‌نظیر، الگوهای رفتاریِ نزدیک به هر شخصی به‌راحتی یافت خواهد شد. حالا این شرایط را با وضعیت شهری کمی نزدیک‌تر به مناطق سردسیر کانادا مقایسه کنید. جایی که تنوع قومیتی و آداب فرهنگی بسیار کم است. یک‌بار دوستی که برای تحصیل به یکی از شهرهای کوچک آمریکا رفته بود تعریف می‌کرد که در کل آن شهر فقط حدود ۸۰ نفر ایرانی زندگی می‌کنند. این شرایط را مقایسه کنید با شرایط حاکم بر شهرهای بزرگی مانند تورنتو، سیدنی و لس‌آنجلس با چند صد هزار ایرانی ساکن و شاغل در آنها. بی‌گمان حالت دوم خوشایندتر است. در این شرایط شما می‌توانید گروه‌های اجتماعی هم‌وطن و یا هم‌مذهب خود به‌سرعت پیدا کنید.

تفاوت‌ها گاه می‌توانند تمجید شما را به همراه بیاورد. نحوه رانندگی و رعایت قوانین راهنمایی در کشورهای غربی یکی از تحسین‌برانگیزترین پدیده‌هایی است که با آن روبرو خواهید شد. به‌گونه‌ای که در مدت کوتاهی به‌سرعت بر رفتار شما نیز تأثیر خواهد گذاشت. از طرف دیگر برخی رخدادها می‌تواند منجر به تأسف شما شود؛ مثلا در اولین روزهای ورودم به تورنتو به‌هیچ‌وجه انتظار دیدن این تعداد بالا افراد بی‌خانمان و متکدی آن‌هم در مرکز شهر تورنتو را نداشتم. یا دوست دیگری از فرانسه و اسپانیا تعریف می‌کرد که چندین بار شاهد بوده که مردم در کنار خیابان قضای حاجت می‌کرده‌اند!

گاهی نیز ساده‌ترین فرآیندها برای شما تبدیل به معضلی بزرگ می‌شوند؛ مثلا در اولین روزهای بعد از مهاجرت، استفاده از مترو یا اتوبوس، خرید تلفن همراه، خرید مواد غذایی و… هرکدام می‌توانند باری از نگرانی را بر شما تحمیل کنند. شاید شاخص‌ترین نشانه شوک فرهنگی احساس تنهایی و غربت، به‌ویژه در سال اول است. کافی است یک‌بار بیمار شوید تا عمق این تنهایی بر شما سایه بیفکند. گاهی نیز شوک فرهنگی می‌تواند منجر به بروز حس پشیمانی از مهاجرت شود. آمادگی شخص در مواجهه با شوک فرهنگی سبب می‌شود واقع‌بینانه شرایط خود را با محیط جدیدی که در آن قرار گرفته است منطبق کند.

منبع: ماهنامه ۹۸ + (نشریه الکترونیکی ویژه دانشجویان ایرانی مقیم خارج)

 

منبع ماهنامه 98 + (نشریه الکترونیکی ویژه دانشجویان ایرانی مقیم خارج)
توسط علی مهرکیش - دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.