تازه‌های کتابخانه ۸۰۳

  • «تسلیبخشیهای فلسفه» نوشته‌ آلن دوباتن و ترجمه‌ عرفان ثابتی، کتابی مناسب برای کسانی ا‌ست که فلسفه را دوست دارند اما خواندن آن را نه. این کتاب در شش فصل و با نثری روان و روایت‌گر به معرفی زندگی و اندیشه‌های شش فیلسوف می‌پردازد و هر یک از این اندیشه‌ها را با یکی مشکلات روزمره اما تاریخی انسان پیوند می‌دهد. در روایت این کتاب درمی‌یابیم که سقراط، اپیکور، سنکا، مونتنی، شوپنهاور و نیچه چطور با کمک اندیشه‌های خود به استقبال مشکلی در زندگی‌شان رفته‌اند.
  • «جنایت و مکافات» داستایوفسکی یکی از شاهکارهای ادبیات جهان است که در ایران با ترجمه‌های متعددی به چاپ رسیده است. نشر سپهر ادب نیز امسال ترجمه‌ محمدصادق سبط‌ الشیخ از این کتاب را منتشر کرده. این رمان که در کنار کتاب برادران کارامازوف یکی از دو اثر بزرگ نویسنده‌اش محسوب می‌شود، روایت مواجهه‌ انسان است با  مفهوم تعدی از حدود و قراردادهای اجتماعی و جرات به انجام رساندن آن‌؛ جرات شکستن حدود و مواجهه با پیامدهای درونی و بیرونی‌اش.
  • «عشق سالهای وبا» یکی از رمان‌های محبوب گابریل گارسیا مارکز است که پیش از این با چندین ترجمه از جمله ترجمه‌ بهمن فرزانه به چاپ رسیده است. این بار نشر آریابان این کتاب را با ترجمه‌ کیومرث پارسای منتشر کرده. این کتاب مانند اغلب رمان‌های مارکز در سبک رئالیسم جادویی نوشته شده اما حضور عناصر فراواقعی در آن به‌نسبت کمتر است. مارکز در این رمان تصویری به‌دور از هرگونه تقدس یا افسانه‌پردازی از عشق می‌سازد؛ تصویری کاملا انسانی و در اوج انسانی بودن خود، جادویی.

شاید بپسندید مطالب بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.